פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   שאלה פתוחה

   שבורת לב? נפרדתם? גם השבוע הפסיכולוגית שלנו אילנה עונה לשאלות שלכם. אבל היא גם נפרדת, כי לכל דבר טוב יש סוף

   בת 19 שואלת:

   הכרתי מישהו בן 19 והוא אמר לי שהוא אוהב אותי אחרי שבוע ביחד. באותו שבוע רציתי שנפגש והוא לא רצה, היה עייף או משו כזה. הוא אומר שאני חונקת אותו, אבל הקטע הוא שאני משרתת בבסיס סגור והוא לא בצבא, וכשאני רוצה לראות אותו הוא אומר שאני חונקת, למרות שאני באה רק בימי שישי הביתה. אם יש קשר, אז אמורים לרצות לראות אחד את השנייה כל הזמן, והוא אומר לי שהוא רוצה אותי אבל מצד שני לא רוצה להיפגש איתי. אני לא מבינה את זה, זה פשוט מוזר. בהתחלה הוא כל הזמן היה שולח סמסים כל 2 דקות, ועכשיו זה נראה שהוא לא רוצה. מה לעשות איתו?

   הפסיכולוגית אילנה עונה:

   פונה יקרה,
   נכון שכל אהבה היא מיוחדת אבל יחד עם זאת, יש מספר היבטים רצויים לאהבה נכונה:

   1. התפתחות יציבה ולא זיגזוגים חדים בהתנהגות וברגש.

   2. קצב סביר של תקשורת, קצב סדיר של שיחות ומסרונים (לא הצפה ולא הימנעות) וקצב סביר של היתראות בהתאם לנסיבות האפשריות.

   הקשר שאת מתארת לא עומד בשתי הדרישות הבסיסיות האלה שבלעדיהן לא ייתכן לבנות קשר. כאשר את באה לסופ"ש לא כתוב באף מקום שאתם חייבים להיות ביחד כל הזמן. מצד שני אם אתם לא נפגשים כלל, פירושו הוא הימנעות מן הקשר.

   אי היתראות עם חיילת היוצאת לסופ"ש, פירושו אי יצירת קשר שהרי אין הזדמנויות אחרות. הבחור בתכלס לא נפגש איתך כך שיש להתייחס לפי הפעולות במציאות ולא לפי הצהרת הכוונות. אולי מחמיא ומשלהב שהוא הצהיר אודות אהבה אחרי שבוע אך ייתכן שכמו שזה בא לו מהר, כך זה הלך לו מהר, ובפועל הוא לא משקיע בבניית קשר אלא במניעת קשר.

   למעשה הבחור התנתק מקשר במציאות ולפיכך יש לראות אותו כעוד ניסיון שפגשת בחיים הבא ללמד אותך להבחין בין דימיון ומציאות. פחות להתרשם מהצהרות אהבה ויותר להתרשם מהתנהגות המבטאת אכפתיות, געגוע ואהבה במציאות.
   כדאי לזכור, לאחסן במגירת הזיכרונות, להתנתק לחלוטין ולהמשיך הלאה.

   למעשה אין כאן אפילו פרידה כי אין ממי או ממה להיפרד.
   נאחל לך כל טוב בהמשך הדרך,

   אילנה.

   בת 18 שואלת:

   לפני שנה נפרדתי מהחבר, שהיינו שנה וחצי. נפרדנו בגלל שההשקפות של החיים שלנו שונות. אני דתייה והוא חילוני. כשהיינו ביחד הוא חזר בתשובה, ואז פתאום הוא החליט שהוא לא רוצה, ואכל גם עליי תסביך וניפרד ממני והייתי הכי שבורה בעולם. הזמן עבר, ופתאום כל תקופה הוא נזכר בי. הוא פתאום שולח הודעות, שהוא אוהב אותי ורוצה לחזור אליי.

   אנו מנסים לחזור, ואז הוא עוד פעם לא רוצה, ובזמן שאנחנו פרודים הוא יוצא עם מלא בנות. פתאום אתמול הוא בא ובכה לי, ואמר שהוא יודע שהוא לא העריך אותי מספיק, ושהוא אוהב אותי, ושהוא מבטיח שהוא יעשה הכל כדי להיות איתי. אני כבר לא יודעת אם להאמין, למה להאמין. זה כמו הסיפור עם הזאב זאב. אני לא יודעת מה לעשות.

   הפסיכולוגית אילנה עונה:

   על מנת להצליח בקשר, צריך שיהיו מספר גורמי רקע משותפים כגון תרבות, השקפת עולם ומנהגי חיים בסיסיים. קשר בין דתייה לחילוני (או בין דתי לחילונית) הוא מקור לקשיים שכן הוא מחייב שינוי אורח החיים מצד אחד הצדדים, וזוהי הכבדה ניכרת בקשר.

   אנשים שהם "סגורים" על עצמם בבחירה האישים, מוכנים להשתנות ולשנות את אורח חייהם למען בן זוג אהוב. האקס שלך עדיין לא סגור על עצמו ועל הכיוון שלו בחיים. הוא יוצא עם הרבה בנות ומתקשה להתמיד בהתחייבות לשמור אורך חיים דתי. נראה שיש כאן יותר מדי גורמים מקשים בתחום יצירת הקשר ביניכם ולפיכך השאלה היא מדוע לדבוק בקשר שהתרחש עד גיל 17, שבאופיו הוא קשר נעורים ובמקרה הנוכחי רצוף הרבה בעיות וחוסר יציבות. הרושם מהפנייה הוא שרגשית את די מגובשת עם עצמך וכבר התגברת פחות או יותר על הפרידה, ואם כך עולה השאלה האם זה נבון לפתוח מחדש קשר שמידת הסיכוי שלו לא גבוהה במיוחד. מאחר והפרידה כבר התרחשה ואת כבר אחריה, כדאי לדעתי לשפר את הבחירות ולבחור בעתיד בחור עם רקע דתי דומה שהקשר איתך לא יחייב שינוי לאורך החיים.

   שיהיה בהצלחה,

   אילנה.

   בת 17 חולמת:

   כבר יומיים ברצף שאני חולמת משהו מוזר. החלום מתחיל רגיל, כל פעם אחרת. ואז מגיע קטע שאני מתחילה להתנשק עם מישהו (פעם זה בן אדם רגיל, פעם מישהו מפורסם) ולאחר שאנחנו מפסיקים להתנשק הוא מת. זה קורה כמה פעמים באותו החלום. בכל פעם אני מתנשקת עם מישהו אחר, וכולם מתים. וככה כבר יומיים שאני חולמת על זה. כל הקטע שאני רואה שהבן אדם מת, וגם מודעת לזה, אבל עדיין ממשיכה לדבר איתו או לנסות להעיר אותו. אבל אני לא נסערת או משהו כזה, אני פשוט רגועה ומתנהגת הכי רגיל שיש. זה אומר משהו? יש לזה פירוש? בבקשה תעזרי לי. תודה.

   הפסיכולוגית אילנה עונה:

   פונה יקרה,

   באגדות הנשיקות בין הצפרדע לנסיכה, בין היפייפיה הנרדמת לנסיך, בין שלגיה לנסיך, מקימות לתחייה ומחזירות את הנפשות הפועלות למצבן המקורי החיובי. בכל המקרים האלו הנשיקה הגיעה בזמן והמקום הנכון, אם יש זמן ומועד נכון לאהבה, ולפיכך הן הביאו לחיים ולהסרת קללה. לא ידועות לי אגדות בהן נשיקה הביאה למוות, אך בהחלט מוכרים לנו מקרים בהם אהבה לא מתאימה עלולה להביא למות הגיבורים, כמו במקרה רומיאו ויוליה.

   בחלומות שלך הגברים איתם את מתנשקת מתים, והשאלה היא האם יש לך רגשות אשם שאת מעבירה אליהם כביכול באמצעות הנשיקה. מאחר ואנחנו בטוחים שאין ביכולתך להמית איש בנשיקה וגם לא להרעיל אנשים בנשיקה, הרי שמדובר בסוג של קונפליקט פנימי שלך אודות קשר ואהבה. החלום מבטא קונפליקט שלך אודות הפוטנציאל של היפגעות הקיים בקשר ובמגע אינטימי.

   יתכן שאת חוששת מפרידה העלולה לפגוע (מוות מייצג פרידה) ואולי את חוששת מהיבטים אחרים של להיות בקשר. אין החלום מהווה נבואה משום סוג, אלא הוא קורא לך להתבונן אל תוך עצמך ולהבין מה הפחדים שיש לך אודות קשר וכיצד את מסוגלת להתמודד איתם. קשר הוא מקור לאהבה ולביטחון אך קשר הוא גם מקור לכאב כאשר הוא משובש או כאשר הוא מסתיים בניגוד לרצוננו. נראה שהחלום מעמיד אותך על ההיבטים המעוכבים שיש בקשר .

   שיהיה בהצלחה,

   חלומות נעימים.

   לקוראים,

   היה נחמד להיות ביחד. היה מעניין ומאתגר אך הגיע הזמן להיפרד מכם, כי גם לכל דבר טוב יש את המועד שלו. אם מתוך צרכים פנימיים אם מתוך אילוצים חיצוניים.

   שתהיה לכולנו דרך צלחה בהמשך.

   תודה,

   אילנה.