פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   בדרכים

   נועם פנחסוב מתעצבן. מה הקטע בלבקש עבודה בחינם? די לניצול המוזיקאים בישראל. זה לא עובד ככה

   לאחרונה אני מתחיל לשים לב לתופעה שעוברת את גבול הטעם הטוב. אתחיל בכמה שאלות אליכם.
   מתי בפעם האחרונה ביקשתם ממנהל החשבונות שלכם שיעשה עבורכם עבודה בחינם? מתי בפעם האחרונה ביקשתם מעורך הדין שלכם שיעבוד על תיק שלכם בחינם? מתי בפעם האחרונה ביקשתם מבעל הבית שלכם חודש שכירות אחד בחינם? מתי בפעם האחרונה ביקשתם מטכנאי המחשב שלכם שיתקן בחינם? מתי בפעם האחרונה ביקשתם מהעוזרת שתנקה את הבית שלכם בחינם?

   לא קרה כזה דבר, נכון? אין חיה כזאת. אז למה לבקש ממוסיקאי להופיע בחינם? למה לבקש ממוסיקאי להקליט שיר למטרות כאלה ואחרות בחינם? לבקש ממוסיקאי שיביא איתו גם נגנים להופעה, אבל זה בחינם כן? למה זה בסדר לבקש כזה דבר ממוסיקאי? למה זה הפך למשהו לגיטימי? למעט כמובן אירועים התנדבותיים כמו עצרות, אזכרות, ערבי מחווה וכו'.

   יאללה, בואו נעבוד בחינם

   פיתחנו לעצמנו פה בישראל מנטליות מעוותת, שבה אין בושה לבקש דברים בחינם מבנאדם שעבודתו ופרנסתו היא מוסיקה. אני מבין שבחלק מהמקרים קורה שאין תקציב לפרויקט שמתחילים, ואני מבין שיש אילוצים וחוסכים מפה ומשם. אבל למה זה הפך למשהו לגיטימי וחסר בושה? לנו אין הוצאות ? אנחנו לא משלמים על דלק? זמן העבודה שלנו הוא לא בעל ערך כספי והנגנים שלנו לא צריכים להתפרנס?

   מה שעוד יותר הזוי הוא, שכשאנחנו דורשים תשלום על עבודתנו, התמסחרנו. זה לא הגיוני. לבקש תמורה על זמני ויצירתי ולראות ממולי את הבנאדם מרים גבה וממלמל לעצמו: "התמסחר המניאק", "שכח מאיפה הוא בא" ועוד כל מיני ניבולי פה.

   להתפרנס בכבוד זו מילה גסה?

   בקיצור, אף אחד לא שכח מאיפה הוא בא, ואיפה הוא נולד. אבל כל אחד רוצה להתפרנס בכבוד ולקבל תמורה על עבודתו הנאמנה, ועל הקדשת הזמן היקר שלו לאחרים. כן, גם מוסיקאים.

   נועם