פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   שאלה פתוחה

   חוששת שאולי לחברה שלך יש הפרעות אכילה? חולם חלומות שמכניסים אותך לדיכאון? הפסיכולוגית אילנה עונה לשאלות שלכם

   אנונימית שואלת:

   אני פוחדת שלחברה הכי טובה שלי יש בעיות אכילה. היא רזתה בצורה מחרידה, למרות שגם בכל מקרה היא רזונת. אני ועוד חברה שלי דיברנו איתה על זה, והיא מצאה את העובדה שאנחנו חושבות שיש לה בעיות אכילה משעשעת. יש לציין כי היא עושה המון ספורט ושהיא טבעונית. היא היתה פעם ילדה עם שמחת חיים ואהבה לאכול, ועכשיו אני בכלל לא רואה אותה אוכלת.

   אנשים פונים אליי בגבה מורמת ושואלים אותי אם היא אוכלת, ואני מרגישה חסרת אונים ופשוט אומרת להם שאני לא יודעת. חברה שלי ואני לא בטוחות אם לגשת להורים שלה ולחלוק איתם את זה, כי אחרי הכל אנחנו לא בטוחות שאכן יש לה בעיות אכילה.

   הפסיכולוגית אילנה עונה:

   פונה יקרה,

   התפתחות בעיות אכילה מסוג אנורקסיה בגיל הנעורים תתבטא בירידה ניכרת במשקל, בשל מיעוט אכילה, בהשקעה רבה בפעילות ספורטיבית להורדת המשקל ומה שחמור במיוחד בהתמקדות מחשבתית בנושא זה תוך אובדן של שמחת החיים וההתלהבות. נערה שפיתחה הפרעות אכילה תסתיר ותכחיש זאת בפני קרוביה ותיטען שהיא אוכלת בצורה סבירה. הרושם מן התיאור שאכן מדובר באנורקסיה המלווה התעסקות כפייתית ומצב רוח קודר במקצת. לא ברור מן המכתב מתי החברה התחילה להיות טבעונית. כמה זמן הייתה טבעונית מבלי לרדת במשקל או באיזו מידה הטבעונות היא אחד השלבים בדרך לצמצום האכילה.

   כך או כך, יש להניח שהתערבות מצידכן אינה לרוחה של החברה ושהדבר יגרור כעס כלפיכן מצידה או אפילו ניתוק מגע. הדאגה שלכן לחברה ברורה, אך יש להביא בחשבון את המחיר שהחברות עשוייה לשלם על כך. במקרה של אנורקסיה של בת נעורים, היחידים היכולים לאכוף טיפול הם ההורים אשר איתם יש לבוא בדברים. לפני שאתן מדברות עם ההורים, יש מקום אולי לדבר עם גורמי תיווך נוספים כגון יועצת בית הספר או המחנכת בכיתה.

   האם כל המבוגרים שמסביב גם הם שמו לב לרזון הקיצוני של החברה? אולי החלו כבר באמצעים לטפל בבעיה ואתן טרם יודעות על כך? על מנת למנוע מעורבות יתר לא רצויה או האשמות כלפיכן מומלץ שתפנו לגורמי ביניים, יועצת או מחנכת, שהם ייקחו על אחריותם את המשך ההתמודדות מול ההורים.
   שיהיה בהצלחה,

   אילנה.

   אנונימי שואל:

   יש לי "ידידה" בכיתה, וזה סוג של סוד, כיוון שזה ממש "לא טוב" מבחינת ילדי הכיתה. ילדים לא התבגרו. אנחנו מדברים בצ'אט כמעט שנתיים.יצאנו לסרט לבד פעם, אבל היה נורא מביך. היה ברור שזה מוביל למשהו. בזמן האחרון אני רוצה נורא להיות איתה יותר מ"ידידים". איך להסביר? מה לעשות?

   הפסיכולוגית אילנה עונה:

   פונה יקר,

   זוגות של בנים בנות יש לאורך כל תקופת היסודי והחטיבה, וכמובן גם בתיכון. מה עושים כאשר נמצאים בזוג? נפגשים האחד אצל השני בחדר הפרטי, יוצאים לאכול ביחד, לסרטים, נמצאים ביחד במחשב ובקיצור עושים הכל כרגיל - אבל ביחד. במידה ויש מגע, עדיף שייעשה בצורה לא פומבית בהתאם לחוקים החברתיים של שכבת הגיל. במקרה שלך לא ברור בן כמה אתה וכמו כן לא ברור למה זה ממש לא טוב מבחינה חברתית. בדרך כלל מה שצריך זה את ההרגשה שזה בסדר מבחינתך וזה בסדר מצד הבחורה. לא ברור מן הפנייה אם יש אור ירוק מצד ה"ידידה" לפתח את הקשר לזוגיות של חבר חברה.

   תחילה עלייך להבהיר עם ה"ידידה" עניין זה ולראות האם יש הסכמה ביניכם על כינון חברות. רק לאחר שיש הסכמה בין שניכם תוכלו לדון לאט לאט ובהדרגה כיצד להציג את הדבר להורים של כל אחד מכם (יש הורים שמקבלים זאת בברכה ויש ששמים סייגים וגבולות). יחסי חברות לא חייבים להיות בולטים בבית הספר ואם אכן תחליטו לצאת לדרך משותפת תקבעו ביניכם כיצד תתנהגו במסגרת הכיתה ואיזו מידה של קירבה תבטאו במסגרת החברתית המשותפת.
   שיהיה בהצלחה,

   אילנה.

   בן 17 חולם:

   חלמתי שאני עם אחותי באיזה מקום, וראינו מטוס עם שלט מוטס. אחרי כמה רגעים פנינו ליציאה, אבל שם ראיתי איזו מישהי ממש יפה. אני לא בחור שמתחיל על בנות, אני דיי ביישן, אבל בחלום לא היה לי בעיה להתחיל איתה. זה התפתח יפה ואמרתי לה את השם שלי והיא אמרה לי את שלה. משום מה לא זכרתי את השם שלה. אני זוכר שהיופי שלה וזה שהצלחתי לפתח איתה שיחה הדהימו אותי, הרגשתי בעננים.

   היא יזמה נשיקה, וזה הרגיש אמיתי, כמעט כאילו זה קורה וזה ממש מתוך אהבה. תוך כדי הנשיקה היא אומרת לי שהיא צריכה עזרה, לא נותנים לה לצאת מפה, אני שואל איך אפשר לעזור ואנחנו ממשיכים להתנשק בלהט, וזה מתחיל להרגיש כאילו אנחנו זוג ממש מאוהב, ואני מאוד אהבתי את ההרגשה. נכנסנו לתוך חדר כזה שנראה כמו שירותים של בית ספר, והיא נשכבה על השיש שם ומשכה אותי אליה. אנחנו מתחילים להתנשק, ואז כאילו אנחנו שוכבים, אבל אני לא רואה את זה בחלום, ברגע שהיא מושכת אותי כאילו נהיה מסך שחור ואני נמצא ברגע שאחרי. אני מחפש אותה והיא לא נמצאת, ואז חבר שלי אומר לי שהוא הסיע אותה לאיזה חוף. אני מתחנן שיסיע אותי לשם כדי שאני אשאל לשמה שוב, ואבקש את המספר, ממש רציתי להמשיך את הקשר, אבל אחרי שהגעתי וראיתי אותה התעוררתי.

   החלום גורם לי לדיכאון כי אני ממש הייתי רוצה מישהי כזו שתהיה חברה שלי, אבל לא הולך לי עם בנות. החברה האחרונה שלי הייתה לפני כמעט שנתיים וזה לא היה הכי רציני (חצי שנה אבל לא תמיד ראיתי אותה). אני צריך שתעזרי לי, ככל שאני חושב על החלום, אני יותר רוצה לחיות בחלום הזה ולא להתעורר.

   הפסיכולוגית אילנה עונה:

   החלום ממש לא זקוק לפירוש, שכן זהו חלום משאלה שקוף וברור בו החלום מממש בצורה ברורה את משאלות ליבך. אין כאן מה לפרש את החלום, אלא להתייחס לבקשה הגלויה והמפורשת שלך שאתה פשוט רוצה לחיות את החלום ולא להתעורר למציאות בה אין לך בת זוג. אתה בן 17 ללא חברה. זה לא מה שאתה רוצה אבל זאת גם לא סיבה להיות בדיכאון, יש הרבה בני 17 עם משאלות עזות לחברה שטרם מצאו אותה. עכשיו ובשנים הקרובות זה הזמן להתנסות ביצירת קשרים עם בנות עד למציאת חברה קבועה. כאמור, אין פסול במשאלה שלך אך מה שמטריד זה הייאוש אותו אתה מבטא. סה"כ הייתה לך חברה לפני שנתיים למשך חצי שנה שזה הרבה זמן לגיל הזה, כך שיש לך הרבה נקודות זכות מקדימות ביחס להרבה מבני גילך. האם ייתכן שאתה רואה את החצי הריק ולא את החצי המלא?

   יש להניח שעם רצון עז כשלך בחברה ועם ניסיון עבר חיובי לא ירחק היום בו תמצא את החברה הבאה. ברר בינך לבין עצמך האם הלך הרוח הדיכאוני בו אתה מצוי מבטא בדידות חברתית או סוג של קושי רגשי בתוך המשפחה עם ההורים, אם התשובה היא שקשה לך במשפחה ו/או עם ההורים מומלץ לפנות לייעוץ על מנת לשפר את המצב בתחומים אלה. לכל כך הרבה בני 17, בנים ובנות אין בני זוג, למעשה ליותר אין בני זוג מאשר יש, כך שהבעיה שלך היא בעצם מצב הרוח הקודר ולא היעדר חברה שבגילך זו כמעט הנורמה.
   שיהיה בהצלחה,

   אילנה.

   ונכנסים שוב בשבוע הבא לקרוא את התשובות של אילנה לשאלות נבחרות