פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   שאלה פתוחה

   היזיז שלך רק רוצה להשתעשע, ולא מעוניין בקשר רציני? מרגיש שהאלימות שלך משתלטת עליך? הפסיכולוגית עונה

   בת 16 שואלת:

   אני חולמת לעשות ניתוח אף כל חיי. אמא שלי עשתה ניתוח אף לפני כמה שנים, כאשר הייתה בת 40, ותמיד אמרה שאם אני רוצה כשאני יהיה בת 18 היא תיתן לי את האפשרות ואת הכסף (לפני המון זמן אמרו שלתוצאה טובה של הניתוח רצוי לעשות בגיל 18). סבא שלי ז"ל שמר כסף בבנק בשבילי, ושם לי את זה בקופה שלי בבנק עבור ניתוח אף כי הוא ידע כמה אני רוצה. לפני מספר ימים התעניינתי במידע על הניתוח וגיליתי שאפשר לעשות אותו כבר בגיל 16.

   דיברתי עם אמא שלי על זה ועל עניין הכסף, והיא אמרה שיש מספיק כסף בקופה שלי אבל אני עדיין צעירה מדי ולא יודעת מה משמעות הניתוח הזה. אני לא חושבת שזה נכון, אני חושבת שאני מספיק בוגרת כדי להבין את ההשלכות של הניתוח ואת המשמעות שלו, וזה שרציתי לעשות את הניתוח כל חיי לא אומר שבגיל 18 אני אשנה את דעתי. קשה לי להעריך את עצמי עם האף שלי. אני באמת חושבת שזה ישנה אותי ואת הביטחון שלי. מה אני יכולה לעשות? עברתי הרבה רגעים לא נעימים בגלל האף שלי, והביטחון העצמי שלי נפגע בגלל זה.

   הפסיכולוגית עונה:

   פונה יקרה,

   ניתוח אף מוצלח הוא ללא ספק מתנה גדולה לאחר שנים של אי נעימות בשל אף שאינו הכי תואם, על זה אין כלל ספק. אין אני יודעת את הגיל האופטימאלי לעריכת ניתוח אף והדבר מצריך ביקור אצל מספר פלסטיקאים לשם בירור העניין. בדרך כלל ייעוץ ראשוני בענייני ניתוחים פלסטיים ניתן בחינם כחלק מיחסי השיווק של הרופאים והקליניקות. הייתי מציעה לך להתחיל להתעניין בנושא ע"י קביעת מספר תורים ובאותה הזדמנות לברר את הגיל האופטימאלי לעריכת הניתוח, וכן את העלות. שתפי במידע גם את אימך. אין ספק שאימך מבינה מניסיונה האישי את הסיפוק המתקבל משיפוץ ואת תרומתו לביטחון העצמי ולתחושה האישית.

   אני מבינה שהבעיה הנוכחית היא של העיתוי הנכון, שכן קיימת הסכמה עקרונית על העניין וכמו כן עומד לרשותך הסכום הנדרש. בשל היותך קטינה, את זקוקה בשלב הנוכחי אישור הורים אודות הניתוח ואודות הוצאת הכסף. שתפי את אמך או את הורייך בתהליך לאור המידע שתאספי ובהתאם לכך נסו להגיע להסכמה. האם מתאים ונכון שתעשי את הניתוח בגיל 16 או לכשתגיעי לגיל 18?

   הכל שאלה של הסכמה בינך ובין הורייך, ובפרט חשוב המידע שתקבלי ממספר מנתחים פלסטיים לגבי הגיל הטוב ביותר לעריכת הניתוח. ככל הידוע לי, בגיל ההתבגרות יש עניין של שינויים באף ולפיכך הנחיית המומחים בעניין חשובה ביותר.

   שיהיה בהצלחה,

   אילנה.

   בת 20 שואלת:

   אני נראית טוב, ביטחון עצמי בסדר גמור, הרבה גברים מתחילים איתי. אבל אני חושבת שאני מאוהבת בידיד שלי. אני והוא היינו בקשר (סקס בלבד, כמו יזיזים), לא נראה לי שזה יכול להגיע למשהו כיוון שהוא נורא לא רציני עם בנות. הוא מחפש סקס ותו לא (זה הרושם שקיבלתי מההיכרות איתו) מה אני יכולה לעשות? איך מפסיקים את זה? ואיך ממשיכים הלאה?

   הפסיכולוגית אילנה עונה:

   פונה יקרה,

   בנים ובנות בגילאי ה20 שונים זה מזה בצורך שלהם לקשר לעומת צורך ביחסי מין בלבד. הידיד שלך בשלב הזה של חייו אינו מעוניין לפי דברייך בקשר זוגי, והוא מעדיף להסתובב חופשי עם קשרים מיניים מזדמנים. השאלה היא האם זה רושם כללי שקיבלת, או שביררת איתו בשיחה מלב אל לב האם הוא מעוניין בקשר של חברות וזוגיות איתך.

   אם התשובה שלילית כפי שאת משערת, הרי שהדבר היחיד שניתן לעשות הוא לזוז הלאה. הרי דברים כאלה קורים לכל כך הרבה אנשים כל כך הרבה פעמים, ויש חשיבות ללמוד לדעת לנתק קשר שאינו מתאים, עם כל הקושי הרגשי הכרוך בכך ולעבור הלאה. איך עושים? פשוט מתרחקים, מנתקים את הקשר, בטח לתקופת המעבר ולא שומרים על תקשורת, אפילו לא בפייסבוק.

   בהתחלה יש כנראה געגוע וכאב, אך מאחר ואת צעירה ונאה ומתחילים איתך הרבה, אני מניחה שלא ייקח הרבה זמן עד שיופיע המתאים שרוצה אותך בתור בת זוג. הקושי אינו ככל הנראה בקבלת הצעות אלא בניקוי הלב שלך מהמעורבות עם היזיז. קחי את הזמן לנתק את הקשר, את יכולה לומר לו זאת גלויות. בתקופת המעבר נסי לא לשקוע בעצמך אלא לצאת עם חברים, להתראות עם אנשים ולהיות ב"זרימה".

   כל טוב,

   אילנה.

   בן 17 חולם:

   אני בחור בריא, בלי שום בעיות בחיים, והאמת שהחיים אפילו מאירים אליי פנים. אבל יש איזה חלום שרודף אותי בזמן האחרון והוא ממש מציק לי. בעבר הייתי ילד יחסית אלים, פותר הכל במכות, והייתי נחשב גם לילד חזק. עם העלייה לחטיבת הביניים ועד עכשיו אני מאוד ממתן את עצמי ואני בכלל לא זוכר מתי לאחרונה רבתי עם מישהו מכות.

   החלום הוא כזה : אני מגיע למצב של קטטה, ואני כבר מוכן לתת אגרוף או משהו, אבל ברגע שאני מניף את היד באוויר היא פשוט לא זזה, ואני זוכר בבירור שהרגשתי את זה גם במציאות, מין ער-חולם שכזה. אני צריך לציין שהחלום התחיל מאז שנכנסתי לחוג אגרוף, ומאז שהפסקתי הוא לא חזר, אבל בשבוע האחרון היה לי אותו עוד פעם. זה ממש מציק, כי אני פוחד להגיע למצב שכן אצטרך להגן על עצמי אבל לא אצליח. תודה מראש.

   הפסיכולוגית אילנה עונה:

   פונה יקר,

   טוב לשמוע שאתה בחור בריא שהחיים מאירים לו פנים ועוד יותר טוב לדעת שלמדת להרגיש טוב מבפנים ולמתן את עצמך באופן שאינך פותר עוד בעיות וקונפליקטים בעזרת מכות. אין ספק שהכושר והיכולת ללכת מכות קיימים אצלך (אפילו היית זמן מה בחוג אגרוף) ושחלילה בזמן של הישרדות כאשר יהיה הכרח להגן על עצמך, תדע לעשות זאת בעצמך.

   נראה שהחלום אינו עוסק ביכולת הפיזית להגן על עצמך, אלא ביכולת הנפשית, כלומר, בהחלטה שקיבלת להימנע מגילויי אלימות פיזית ולפתור קונפליקטים בשיטות לא אלימות.
   החלום מזמין אותך להתעמת עם השאלה של הדרכים הנכונות לפתרון סכסוכים והוא מבטא את "הברקס" הפנימי שבחרת בו באמצעות אי תזוזה של היד. החלום קורא לך לברר לעצמך באילו מצבים של עימות וקטטה לא תגיב באלימות (רצוי שרוב המצבים יכללו בקטגוריה זו) ובאילו מצבים תבחר להגיב באלימות בשל מצב האין ברירה והצורך להגן על הגוף.

   אין ספק שנושא האלימות ובלימתה או השימוש בכוח מעסיקים אותך והחלום קורא לך לבחון את העניין הזה שהוא בהחלט רציני ולחשוב עליו לעומק.

   שיהיה בהצלחה,

   אילנה.

   ונכנסים שוב בשבוע הבא לקרוא את התשובות של אילנה לשאלות נבחרות