פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   שאלה פתוחה

   החברה שלך מדהימה אבל שונאת את עצמה? חלמת חלום בעל אופי מיני מלחיץ, ואתה מת מפחד שמשהו לא בסדר? הפסיכולוגית אילנה עונה

   בת 17 שואלת:

   אני בת 17, ולמרות שאין לי פגמים חיצוניים (קצת מלאה אבל לא משהו רציני... אולי 5 ק"ג עודף) או נפשיים מטורפים, אף פעם לא היה לי חבר, או אפילו "קטע" עם בחורים. אני רואה סביבי המוני בחורות סתמיות, לא יפות, לא חכמות ואיתן גברים מוצלחים מאד, ופשוט לא מבינה מה אני עושה לא בסדר. אמנם אני לא חושבת את עצמי לכזו, אבל אמרו לי לא פעם שאני נתפסת כנוקשה, אבל לא משנה כמה אני מנסה- כנראה שהתדמית שאני משדרת דוחה אנשים. רוב הבנות שאני מכירה כבר היו עם בחורים ברמה כזו או אחרת, ואני מתגייסת עוד חודשיים וקצת ומפחדת שחוסר הניסיון שלי ייתפס כאיזושהי שריטה, וימשיך לאורך השירות ועד לשנות ה-20 שלי, וזה משהו שאני ממש לא רוצה.

   אולי שווה לציין שחוץ מבחור אחד, אף פעם לא נמשכתי למישהו ברמה ההורמונאלית. כלומר- היו מקרים ששמתי לב שבחור נראה טוב, או בנאדם טוב, אבל לא "נדלקתי" על אף אחד. אותו בחור ישב אצלי בלב קרוב לשלוש שנים, מתחילת התיכון, ויש סיכוי סביר שעדיין לא יצא משם. השאלה שלי היא- מה הסיכוי שלא יתפסו אותי כ"יצורה מוזרה" בצבא בגלל זה, עד כמה התופעה הזו נפוצה, וכמובן איך אני יכולה לסיים אותה?

   הפסיכולוגית אילנה עונה:

   פונה יקרה,

   מן הפנייה עולה דאגה וחשש פן את נמצאת בפיגור אחרי הנורמה. להיות בת 17 וללא בן זוג זה לא ממש לא בנורמה, והרבה בנות יוצרות את הקשר הראשון שלהן במהלך השירות הצבאי או אף לאחריו. נכון שיש בנות שיש להן בן זוג גם במהלך התיכון, אבל לכל אחת הקצב האישי שלה, וההבשלה לקראת קשר זוגי וגופני שונה מבחורה לבחורה ולא נכון להתייחס לכך כאל מצב תחרותי.

   את חווה את עצמך כנוקשה מעט והשאלה היא למה הכוונה, האם את מרוחקת יחסית? האם את מצליחה לקשור קשרי חברות טובים ועמוקים עם בנות? האם את מרגישה שיש לך "סודות" ותחושות אותם את מעוניינת להסתיר? האם אתה חשה פגיעות ולפיכך נוטה להסתגר מעט? האם את חשה עליונות על פני הסביבה וחושבת שאת בעלת ערך יותר מאלו שסביבך? הנושאים שהוזכרו עשויים להיות מחסומים בדרך להיפתחות וליצירת קשר זוגי. את מציינת שעד היום לא היה לך "קליק" לבחור כלשהו הדבר אינו קשור להורמונים אלא קשור לקליק הרגשי. קליק רגשי יש לך מזה שלוש שנים כלפי מישהו וככל הנראה הוא סוגר אותך בפני האפשרות לחוות משיכה למישהו אחר.

   כאשר תשתחררי מהעיסוק מאותו בחור שאינו מגיב כלפייך יש להניח שתתפני לשים לב לבחורים מתאימים בסביבתך. בקיצור, יש כאן דאגה. לא המצב האובייקטיבי הוא הבעיה, אלא הדאגה. נראה שאת נוטה לבקר את עצמך, להעמיד בפני עצמך דרישות ואולי קצת להיות קשה עם עצמך. מבחינת ההתנהגות את בהחלט בנורמה ואין כאן "שריטה", אך מבחינת החוויה הפנימית שלך את חוששת. מומלץ שתזרמי עם הדברים, תהני מהגיוס והשירות, התחברי לאנשים חדשים שתכירי ולמעשה הזרימה וההנאה הם אלה המאפשרים לדברים חדשים להתרחש.

   שיהיה בהצלחה,

   אילנה.

   אנונימי שואל:

   הבת זוג שלי מדהימה, חיצונית ופנימית. כולם תמיד אומרים לה שהיא אחת היפות, שיש לה רגליים מושלמות ושיער והכול, ומבחינת האישיות גם אומרים לה כמה היא מדהימה.
   אבל היא פשוט לא קולטת את זה, ממשיכה לשנוא את עצמה, להיכנס מזה לדיכאונות ולבאסה של "אני לא אוהבת את עצמי".

   פעם אחת רבנו על זה ואמרתי לה "לכי לפסיכולוגית, את חייבת לעשות עם זה משהו, את מושלמת". ובאמת שאני לא אומר את זה בגלל שהיא בת זוג שלי, הרי ככה זה התחיל. יופי פותח דלתות, האופי מכניס פנימה - ויש לה פשוט את שניהם.

   אני אוהב אותה מאוד ולא רוצה שהיא תרגיש רע. אני לא יודע כבר מה אני יכול להגיד לה, איך לעודד אותה. אני כל יום אומר לה ומזכיר לה כמה שהיא יפה ושאני אוהב אותה ולא יכול כבר לראות אותה מבואסת או בבאסה מעצמה. כי באמת שאין בה דברים רעים. מה אני יכול לעשות?

   הפסיכולוגית אילנה עונה:

   פונה יקר,

   משמח לדעת עד כמה אתה מעריך, מכבד ואוהב את חברתך. כמו כן משמח לדעת עד כמה אכפת לך ממנה ועד כמה אתה רוצה בטובתה. חברתך התברכה ככל הנראה בתכונות רבות חיוביות הן חיצוניות והן פנימיות אך המכשלה הגדולה היא שהיא עסוקה בהלקאה עצמית ולא מאפשר לעצמה ליהנות ממי שהיא. אדם שאינו אוהב את עצמו מגיב בכך לרגשות פנימיים של עצמו, מודעים או לא מודעים. יש כמובן סיבות לכך שחברתך "אינה אוהבת את עצמה" לא בהכרח הסיבות הן מוצדקות אובייקטיבית אך עבורה הן הסיבות הקובעות.

   עם כל עומק הקשר ביניכם, יש מקום גם להניח שאולי אינך יודע את כל הסיפור האישי שלה לפרטיו, לא בגלל שהחברה מנסה בהכרח להסתיר ממך משהו, אלא פשוט בשל שיכחה וחוסר מודעות שלה לכך. מסתבר שבן זוג אוהב ומעריך עם כל הטוב שבכך לא תמיד יכול לשפר עד הסוף את מצב הרוח הפנימי של בת זוגו.

   במקרה הזה אכן יש צורך לפנות לטיפול פסיכולוגי. אין בכך פסול ואין בכך בושה. מטרת הטיפול שאדם ידע להעריך וליהנות מהטוב שיש בו וילמד להפחית חוויות יתר של אשמה, ביקורת יתר עצמית והלקאה עצמית. נסה לשכנע את חברתך לפנות לטיפול פסיכולוגי בקופ"ח אליה היא שייכת.

   אם הרעיון לא נראה לה בשלב הנוכחי, יש לאפשר לה את הקצב האישי שלה בו תבחר מתי ואיך לפנות לקבל עזרה מקצועית.
   אגב אם בשלב הנוכחי טיפול פסיכולוגי נשמע כבד מדי אפשר לנקוט בדרכים "רכות" יותר, כגון יוגה וסדנת נשימות (לעיתים במסגרת היוגה) שהן דרכים של עבודה גופנית המשפיעות על הנפש.

   שיהיה בהצלחה,

   כל טוב,

   אילנה.

   בן 20 חולם:

   החתול שלי ברח לפני יומיים מהבית שלי, וחלמתי חלום שקשור אליו בלילה האחרון. חלמתי שאני עולה לגג של הבניין שלי בשביל להסתכל למטה ולחפש אותו מסביב לכל הבניין ביתר קלות, ואז אני רואה אותו נח בחצר. אני עומד לקרוא לו, ולפני שאני מספיק להוציא הגה אני רואה שתי בחורות באות לקראתו בשקט, לאחת מהן בלטה ביד. הבנתי שהן מתכננות לרצוח אותו, אז ירדתי במדרגות ואיימתי עליהן בצרחות. אחת ברחה, והשנייה, שהחזיקה את הבלטה, נשארה.

   היא נורא הצטערה ואמרה שהיא רוצה לפצות לי על הדברים שהיא עמדה לעשות, וביקשה ממני לבוא אחריה לדירתה שנמצאת שתי קומות מתחת לדירה שלי באותו הבניין. נכנסתי לדירתה ומשם החלום תפס כיוון מאוד מיני – הבחורה התחילה לתת לי מין אוראלי. פתאום הרגשתי שמשהו השתנה, משהו בתוכי לא כמו קודם. התחלתי לראות דברים אחרת, כמו דרך עיניים של יצור, חיה או שד. התחלתי לנהום ולהגיד דברים בשפה שדית כלשהי, לא הבנתי מה אני אומר ולא שלטתי בעצמי בכלל. מה שנכנס אלי השתלט על כולי והתחיל לזיין לבחורה את הפה בצורה מאוד גסה ולא מתחשבת. הבחורה עשתה רושם שהיא נהנית, ולא הצלחתי להבין את תווי פניה במדויק, היא הייתה זרה לחלוטין.

   הפסיכולוגית אילנה עונה:

   פונה יקר,

   ראשית צר לי איתך על אובדן החתול ואני מקווה שהוא יחזור. עצוב וכואב לאבד חיית מחמד אליה נקשרנו, והדאגה אליה היא מובנת וטבעית. החלום מתחיל מדאגה לחתול, דאגה שהיא פרי הנסיבות המציאותיות, אלא שהדאגה הולכת ותופחת ומדאגה לחתול היא מתפתחת לדאגה כלפי עצמך. יש כאן עלייה הדרגתית ברמות הדאגה, תחילה על חייה שאבדה ואחר כך על דחפים חייתים שבאדם.

   אתה מתחיל בדחף חייתי להריגה, אותו אתה משייך לבחורה זרה כלשהי והדבר מתפתח לפחד מהדחפים המיניים חייתים שבך. שיאו של החלום עוסק באובדן השליטה שלך על עצמך, יוצאים ממך קולות ומבעים בעלי עוצמה מפחידה (שדית) ואתה מתנהג מינית בצורה חייתית וחסרת שליטה. ההתנהגות המינית שלך בחלום מאופיינת באלימות, חוסר התחשבות, חוסר שליטה והתנהגות כמו "טראנס" שלך. לא ברור האם במציאות יש לך ניסיון מיני, ואם כן איזה סוג של ניסיון ובאיזה הקשר.

   הרושם הוא שהחלום מבטא פחדים מן המיניות המסוגלת "לעלות לבן אדם לראש" ולהוציא ממנו חלקים לא טובים שלו. יש לשקול את החלום ולהעריך אותו ביחס למצבך הזוגי והמיני במציאות. המשמעות של החלום תהיה שונה אם היו לך ניסיונות מיניים טובים ו/או אם יש לך בת זוג קבועה. לעומת מצב בו לא היה לך ניסיון מיני עדיין או שלא הייתה לך עדיין חברה.

   אם טרם מימשת את עצמך רגשית ומינית, הרי שהחלום מדבר על פוטנציאל החרדות שיש לך ככל הנראה סביב הנושא. רצוי ומומלץ להבין שלחלום יש אופי "גדול מהחיים" ועצם העובדה שחלמת סצנת טראנס מינית היא לכשל עצמה מלמדת שזה יותר פחד לא מודע מאשר דחף במציאות. הצער על אובדת החתול "פתח מגירה" של צער וחרדה בתוכך, ועלו פחדים שמסתובבים באותה מגירה, פחדים מוגזמים המקננים שם.

   כדאי להבדיל בין דימיון למציאות ולדעת שלעיתים הפחדים הם כמו עשן העשוי לתפוס נפח גדול אך בסופו הוא מתפוגג ונעלם. סה"כ החלום קורא לך לממש את עצמך במציאות, למצוא את עצמך ולא רק את החתול ולהפחית את הפחדים הפנימיים המונעים את הגשמת עצמך במציאות.
   מקווה שנתתי לך קווים למחשבה,

   חלומות נעימים,

   אילנה.

   ונכנסים שוב בשבוע הבא לקרוא את התשובות של אילנה לשאלות נבחרות