פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   שאלה פתוחה

   קשה לך נורא בצבא, ואתה מרגיש שלחיים שלך אין תחתית? ההורים לא מרשים לך לצאת עם בחור מבוגר? הפסיכולוגית אילנה עונה

   בן 20 שואל:

   אני בצבא כבר שנתיים ואני מרגיש לפעמים דיכאון מהצבא, במיוחד מהחיים בפרט בצבא. אני לא מסתדר בכלל, יש לי חובות לבנק ולאנשים, ואני מרגיש בודד בחיים האזרחיים. אני שואל את עצמי לפעמים למה לי לחיות, למה באתי לעולם הזה? כדי לסבול? אני לא יודע מה לעשות עם עצמי. הייתי עריק, ועכשיו אני נפקד. אני רוצה עצה לחיים הפרטיים, לא לצבא אלא לחיי היום יום. לדעת מה כדאי לעשות כדי להעביר את ההרגשה הזאת שמלווה אותי כבר מגיל 16. תודה.

   הפסיכולוגית אילנה עונה:

   פונה יקר,

   אתה מתאר מצב של חוסר טעם קיומי, תחושת דיכאון והתנהלויות לא תקינות בחיי היום יום: ענייני צבא וענייני כספים. אדם שיש לו חובות לאנשים ולבנק הוא אולי אדם שנסחף לבזבזנות ולא ידע להעריך נכון כמה הוא יכול לאפשר לעצמו להוציא. חובות לעיתים קרובות משמעותם חוסר שיקול דעת הולם וקושי בהערכה של גבולות: על אדם לדעת מה הסכומים העומדים לרשותו ולא לחרוג מהם כדי לא להיקלע לחובות.

   האם ייתכן שבזבוז הכספים מעבר למה שהיה לך היה אחת הדרכים להפיג את תחושת הריקנות והבדידות המלווה אותך? מתוך התיאור עלייך ראשית כל לגשת לפסיכיאטר, אלא מאחר ואתה נפקד יש תחילה להסדיר את העניינים עם הצבא. במצבך הנוכחי אינך אזרח וגם לא חייל המקבל שירותי בריאות נפש מהצבא בשל הנפקדות. הסתבכות עם הצבא פירושה הוא מאסר.

   ככל שיימשך זמן הנפקדות עלול לגדול זמן המאסר. קשה מאוד לומר לבן אדם שעליו ללכת לכלא, אך נראה שזו עוד אחת מההסתבכויות שלך. במידה ותיצור קשר עם שלטונות הצבא, עלייך לדרוש לראות קב"ן בדחיפות. כך או כך, ברור שהפתרון למצבך הוא עזרה פסיכיאטרית בשלב הראשון, ולאחר מכן במידת הצורך טיפול פסיכולוגי במקביל להתערבות תרופתית.

   החלק הטוב בסיפור הוא שאפשר לצאת מזה ובגדול, אם תפנה לקבלת העזרה הנחוצה. בחיים האזרחיים עזרה זו מוסדרת ע"י קופ"ח השונות, אך על מנת לקבלה עלייך להסדיר תחילה את העניינים עם הצבא.

   אני מאחלת לך שההתמודדות שעלייך לעבור בשלב הראשון תעבור עלייך בקלות ולאחר מכן תלך במסלול הנכון בו תקבל את העזרה הנפשית והתרופתית לה אתה זקוק. במידה ואתה זקוק לדבר עם דמויות מסייעות על בסיס שוטף בעזרת עמותת עלם.

   שיהיה בהצלחה,

   אילנה.

   אנונימית שואלת:

   אני נמצאת בתוך סיבוך ממש רציני. יצאתי עם בחור שגדול ממני בכמה שנים במשך תקופה של כחצי שנה, היה לנו הכי טוב ומדהים ונקשרנו אחד לשנייה בצורה רצינית. הבעיה היא שההורים לי לא ידעו על כך דבר והכול היה מאחורי גבם. כשהם גילו את זה הם החליטו שאנחנו חייבים להיפרד ולא לשמור על שום קשר. הם מכירים את הבחור שיצאתי איתו ויודעים שהוא ילד טוב ולא יפגע בי לעולם. בכל זאת הם לא מסכימים. ניסיתי כבר הכל. כל צורת דיבור ופנייה אפשרית, וכלום לא עזר. אני לא יכולה בלעדיו וממש קשה לי, וגרוע מזה, אנחנו עוד בקשר ואם יתפסו אותנו, זה הסוף שלי. אבל הוא הבנאדם היחיד שאני מרגישה איתו כל כך טוב, והוא מעניק לי המון חום ואהבה. אני כבר לא יודעת מה לעשות. אני אובדת עצות. אני כל היום בדיכאון ובכי ולהורים שלי פשוט לא אכפת, זה לא מזיז להם. מה אני יכולה לעשות?

   הפסיכולוגית אילנה עונה:

   פונה יקרה,

   מן הפנייה קשה לדעת את גילך ואת גילו של הבחור, וכמו כן קשה לדעת מדוע מלכתחילה הסתרת את הקשר ביניכם מהורייך. כמו כן לא ברור כיצד הורייך מכירים אותו, אם הסתרת את הקשר ביניכם.

   יש להניח שלהורים יש את הסיבות שלהם להתנגדות לקשר, ויחד עם זאת הורים גם עשויים לטעות, כך שדבר ראשון יש לטפל במצבך הנפשי (בכי ודיכאון) ובקשר בינך לבין הורייך. גשי לרופא המשפחה שלך ובקשי ממנו הפנייה לפסיכולוג או פסיכיאטר מטפל מטעם הקופה. ברגע שתגיעי לגורם מטפל אני מניחה שהוא יתחיל להזיז את העניינים וכמו כן יטפל ביצירת דיאלוג מתאים לשפר את ההבנה ביניכם. חבל שלא ציינת את גילך ואת גיל הבחור שכן בגיל הנעורים נתונים אלא הם בעלי חשיבות לבחירת דרך ההתמודדות.

   שיהיה בהצלחה,

   אילנה.

   בן 16 חולם:

   כבר לפחות חצי שנה קורה לי שאני חולם חלומות בלילה ובערך אחרי חודש הם מתגשמים. למשל, בטיול השנתי סתם נרדמתי באוטובוס וחלמתי שידידה שלי תקועה מחוץ לאוטובוס, האוטובוס נוסע ואני צועק למורה. אחר כך זה באמת קרה במציאות, אחד לאחד. החלומות האלה כבר די מתחילים לעצבן או לשגע אותי, ובזמן האחרון אני חולם שאני הופך למלאך, ממש למלאך לבן עם כנפיים. מה זה יכול לסמל?

   הפסיכולוגית אילנה עונה:

   פונה יקר,

   ציינת שחלומותייך בלילה מתגשמים אחד לאחד במציאות אך בעצם נתת רק דוגמא אחת. בני אדם חולמים מספר חלומות מדי לילה. את חלקם הם שוכחים, ואת חלקם הם זוכרים. כך שאני מניחה שאחוז ההתגשמות של חלומותייך במציאות רחוק מלהיות 100 אחוז.

   אני מניחה שהתרשמת מאותו חלום של הבחורה שנתקעה מחוץ לאוטובוס והדבר נותן לך תחושה שחלומותייך הן נבואות המקדימות את המציאות. אך סביר שהדבר רחוק מלהיות מדויק.
   ועכשיו לעניין חלום המלאך. אני מניחה שחלום זה יוצר בך פחד שכן אנו מזהים את המצב של אדם הופך להיות מלאך עם מצב של מוות. אני מניחה שהתפתחה בך חרדת מוות בעקבות חלום זה ובאופן כללי אתה טוען שחלומות משגעים אותך כך שיכול להיות שאתה נמצא כרגע במצב של לחץ נפשי מוגבר.
   הייתי ממליצה לפנות דרך רופא המשפחה או בלעדיו לפסיכולוג או פסיכיאטר של קופ"ח אליה אתה שייך על מנת להעריך את מצבך ולשקול את דרכי ההתמודדות.

   כל טוב,

   אילנה.

   ונכנסים שוב בשבוע הבא לקרוא את התשובות של אילנה לשאלות נבחרות