פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   שאלה פתוחה

   מאוהבת עד הגג במישהו שמבוגר ממך בהמון שנים? לא יודע מה לעשות עם העובדה שאתה שמן? הפסיכולוגית אילנה עונה לכם

   בת 13 שואלת:

   אני מאוד אוהבת מישהו בן 20 וחצי. הוא גר בבניין ממש לידי, ופעם הייתי רואה אותו הרבה. כל הזמן הוא היה מסתכל עליי בצורה קצת שונה, כאילו בוחן אותי, וככה זה נמשך כבר כמעט שנתיים. למרות שהוא גר לידי אף פעם לא זכור לי שראיתי אותו, עד לאיזשהו יום שמשם הכל התחיל. פשוט עברתי ליד הבניין והוא ישב שם והיה מין קליק כזה מהרגע שראינו אחד את השנייה, פשוט הסתכלנו חזק אחד לשני בעיניים ומאז זה נמשך. כל פעם שראיתי אותו הסתכלנו אחד לשנייה חזק בעיניים.

   גם פעם אחת אני וחברה נכנסו למרכז המסחרי וראיתי אותו יושב בתחילת המרכז עם חברים ופתאום ברגע שאני וחברה שלי יוצאות מהמרכז פתאום אני רואה אותו בצד השני – בכיוון שלנו, והוא הלך איתנו באותה דרך. ויש לשנינו ידיד משותף והידיד יודע שאני אוהבת אותו ממזמן ויום אחד הידיד בא ומספר לי שאותו בחור שאל עליי (הוא ידע את השם שלי ושאל את הידיד אם זה באמת שמי והוא שאל מאיפה הידיד מכיר אותי וכ'ו .. ).

   בכל פעם שאני רואה אותו כואבת לי הבטן ברמה מטורפת והלב פועם בעוצמה חזקה. כבר לא ראיתי אותו חמישה חודשים וזה ממש קשה לי. כי קודם הייתי רגילה לראות אותו הרבה (כמעט כול יום) ועכשיו אני לא רואה אותו וזה פשוט גורם לי לאהוב אותו יותר ויותר. יש לי חברות שאומרות לי ללכת ולדבר איתו אבל אני לא בדיוק רוצה כי אני מפחדת שהוא יצחק עליי, ויש חברות שאומרות לי לשכוח ממנו אבל אני פשוט לא מסוגלת, כבר ניסיתי ואי אפשר. אני גם יודעת עליו כל כך הרבה דברים כי חבר שלו מפעם הוא אח של חברה שלי .... אפילו לפי מה שראיתי נולדנו באותו תאריך.
   אני ממש כבר לא יודעת מה לעשות ואני כבר נורא מתוסכלת. בבקשה תעזרי לי.

   הפסיכולוגית אילנה עונה:

   להיות מאוהבת עשוי להיות כיף גדול, אם כמובן ניתן לממש את האהבה הזאת בצורה של קשר זוגי מתאים. להיות מאוהבת "על ריק" עשוי להיות מורט עצבים, מרגש ללא טעם וגורם סבל אם הדבר נשאר רק בעולם הדמיון ואינו ניתן למימוש במציאות בצורה של היכרות וקשר זוגי.
   בהחלט ייתכן שמצאת חן בעיני הבחור בו את עסוקה רגשית. הבעיה במקרה הנוכחי היא המציאות שבה בגילך הנוכחי פער של 7 שנים עשוי להוות מכשול משמעותי לקשר. עוד שלוש שנים לדוגמא, פער זה מצטמצם מבחינה פסיכולוגית ואפשר לעלות על הדעת קשר זוגי.

   מאחר והסוגיה כאן מסובכת יש לשקול היטב מה הצעד שתרצי לקחת. אגב, בגיל 20 וחצי הבחור יכול להיעדר מן הסביבה בגלל מגוון אפשרויות (צבא, טיול לחו"ל, עבודה או לימודים בעיר אחרת וכו ). הייתי מציעה שתחילה תנסי ליצור איתו קשר בפייסבוק. יש משמעות אם יאשר את החברות שלך איתו, לפחות ברמת האתר או שידחה אותה. אם ידחה, הרי זה סימן שהקשר איתך כרגע אינו מתאים לו, ואם יאשר הדרך פתוחה לבירור האפשרויות העומדות בפניכם.

   שיהיה בהצלחה,

   אילנה.

   בן 18 שואל:

   דבר ראשון, אני הומו. בקטע הזה אני שלם עם עצמי ואין לי שום בעיה עם זה. אבל המראה שלי הוא פשוט נוראי לדעתי, נוראי. אני שמן, אני שעיר בכל הגוף (באזור הערווה המון גם) ולא נראה לי שאנשים תופסים אותי בכלל כמשהו שיכול לגרום להם משיכה. כל פעם שניסיתי להתחיל משהו ולהיות אמיתי, "להצהיר" על נתוני הגוף שלי- בני הזוג הפוטנציאלים ברחו. בנוסף, וזו הבעיה הקשה באמת, שכן אין לי דרך לשנות אותה (מבחינת משקל יש דיאטה ושיערות יש שעווה)- איבר המין שלי מאוד, אבל מאוד קטן. אני מרגיש נורא והדימוי העצמי שלי נמוך בעקבות זה. זה ה-דבר שמפריע לי.

   בעקבות הבעייתיות עם איבר המין אני כל כך מתבייש בעצמי. אף פעם לא משתין במשתנה ציבורית, חרד מאוד ממה יהיה במקלחות כשאני אהיה בצבא, אנשים דוחים אותי בעקבות הגודל של האיבר, הביטחון העצמי שלי נמוך ובנוסף לכל, בגלל זה אני מאמין, אני בתול. אני מרגיש מושפל, וכל יום הוא עצב ותסכול בעקבות כך. האם יש סיכוי ולו קטן שאיבר המין שלי יגדל? איכשהו? ואם לא, מה אעשה? כיצד אפשר להתמודד עם כל זה? ודרך אגב- לא נראה לי שגודל איבר המין שלי מתקשר לזה שאני שמן, כי מאז ומתמיד היה לי את הגודל הזה.

   הפסיכולוגית אילנה עונה:

   פונה יקר,

   יש לציין כי בחורים רבים חסרי ניסיון מיני וגם כאלו שכבר היה להם ניסיון מיני מוגבל, עשויים לסבול מן החוויה שהם בעלי איבר מין קטן. חשוב לציין שלגבי גודל האיבר אין להעריך אותו במצב של הרפיה אלא במצב של זיקפה. יש בחורים שהפער בין מצב הזיקפה, שהוא המצב הקובע והרלוונטי ליחסי מין, לבין מצב ההרפיה הוא דרמטי.

   לבירור הנורמטיביות של איבר מינך הייתי מציעה שתיגש לרופא אורולוג אשר ייתן לך פרופורציות בעניין. אגב, מאחר ואתה שעיר, פירוש הדבר רמה גבוהה של הורמון המין הזכרי, כך שייתכן ואתה מגזים לשלילה בשאלת גודל איבר המין שלך. השמנה כמובן ניתן לפתור בעזרת דיאטה (צריך רק את הכוח ומוטיבציה לשם כך) ועניין השיעור ניתן לפתרון קבוע בעזרת טיפולי לייזר שכיום אינם יקרים במיוחד. ברמה הפיזית ניתן בהחלט להשקיע ולשפר את ההופעה החיצונית וכמו כן לברר אובייקטיבית לגבי גודל איבר המין אצל איש המקצוע הרלוונטי.

   נדמה לי שסה"כ אתה שרוי בחווית ערך עצמי נמוך ובושה אודות נתונייך הגופניים, דבר המקשה על התנהלותך למציאת קשר זוגי ומיני. האם כדאי לשקול פנייה לקבלת ייעוץ או הדרכה פסיכולוגיים בקופ"ח אלייה אתה שייך?

   כל טוב,

   אילנה.

   בת 18 חולמת:

   רציתי לשאול לגבי חלום שמלווה אותי מאז הילדות וכיום אני בת 18. מאז גיל קטן יש לי חלום שמופיע מידי פעם בלילות ומקשה עליי לישון. זה חלום שלא ממש ניתן להסביר אותו אבל אני אנסה בכל זאת. בחלום מופיעות כל פעם צורות שונות ממש ענקיות, פעם חלמתי שאני נמצאת במקום לא ידוע ופתאום אני נדחסת בין המון לבנים ממש ענקיות (בגודל כפול משלי) ואני מנסה לברוח מהן ללא הצלחה. עוד דוגמא: לפני כמה ימים חלמתי שמין צורה ענקית נכנסת לי לפה והתחלתי להרגיש מין תחושת חנק כזאת. די קשה לי לתאר את ההרגשה או את החלום, אבל רציתי לשאול מה זה אומר לגבי?

   הפסיכולוגית אילנה עונה:

   פונה יקרה,

   העובדה שהחלום מלווה אותך מאז שנות הילדות ועד היום היא מאוד משמעותית כי היא מצביעה על כך שהנושא הזה הוא חשוב ומרכזי במבנה הנפשי שלך. החלומות מדברים על מצב של היותך נדחסת ונחנקת, והחוויות שאת מתארת בחלום הן בעלות גוון חושי שכן בחלום את חווה באופן פיסי את המתרחש. החלומות הם בעלי גוון של סכנה ופחד. מה הן הנסיבות ומי הם האנשים בילדותך המוקדמת שאת מרגישה שלוחצים עלייך? חונקים אותך ומצרים את צעדייך? התחושה היא שביחסים המוקדמים (בדרך כלל מדובר בקשר עם ההורים) לא חווית מספיק מרחב וחופש להיות מי שאת ולהביע את עצמך.

   כמו כן, מי שמאיים עלינו באופן רציף מפנימיותנו הם הרגשות והמחשבות שלנו. אילו מחשבות אודות עצמך והזולת ואילו רגשות בתוכך מאיימים עלייך וגורמים לך לחוש חוסר ביטחון? הרגשות המסוכנים בחוויה הפנימית יכולים להיות רבים ושונים כגון: תלות יתר, פחד, קנאה, כעסנות, יצרים מיניים, חמדנות וכ"ו. החלום קורא לך להבין מה קורה בתוכך ובתפיסת העולם שלך המלווה אותך מאז ילדותך ומהווה גורם של הפרעה ביכולתך לפעול בעולם באופן המשוחרר כפי שהיית רוצה .בררי זאת לעצמך ובמידת הצורך התייעצי עם פסיכולוג בעניין זה.

   חלומות נעימים,

   אילנה.

   ונכנסים שוב בשבוע הבא לקרוא את התשובות של אילנה לשאלות נבחרות