פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   שאלה פתוחה

   יש לך חבר חדש ובמקום לשמוח את מתחרפנת? הדיכאון לא מרפה ויושב שם כל הזמן? הפסיכולוגית אילנה עונה לכם

   בת 21 שואלת:

   יש לי חבר חדש ואני מרגישה איך אני יוצאת מדעתי עם כל רגע שעובר איתו. מהרגע שנפגשנו והתלהבתי ממנו אני רק בטוחה שהוא לא רוצה אותי, ושאם הוא כבר במקרה כן רוצה אותי זה יעבור לו בעוד רגע. בכל פעם שהוא הולך אני בטוחה שלא אראה אותו יותר, ואני מעבירה ימים שלמים בהתעסקות אובססיבית במתי הוא יתקשר, או יעלה מולי במסנג'ר, או יגיד לי שהוא רוצה להיפגש. אני לא יכולה לדבר איתו על זה כי רק התחלנו וזה בטח ילחיץ אותו והוא ילך, אז אני מנסה לא להראות לו כלום, אבל קשה לי להאמין שאני מצליחה. נמאס לי שחרדת הנטישה שלי הורסת כל דבר חדש וטוב בחיים שלי, מה עושים?

   הפסיכולוגית אילנה עונה:

   פונה יקרה,
   חבר חדש אמור להכניס לחיינו קודם כל שמחה ואהבה, ויחד איתם בטחון ורוגע נפשי. במקרה שלך ההיפך הוא הנכון. החבר החדש מעורר בך תחושות וחוויות ההופכות את הקשר איתו ליותר סבל מאשר הנאה מה שמעלה כמובן את השאלה - האם כל העניין בכלל כדאי?

   אני מניחה שכמו כל בחורה ובחור את רוצה להיות נאהבת, נחשקת ובקשר טוב ויציב. אך חרדות נטישה עמוקות אשר בדרך כלל "הולכות" עם חוסר ערך עצמי, הורסות לך את מצב הרוח וגורמות לך לחיות בסבל עצמי מתמשך. מדוע את כל כך מפחדת? מה המקור לחרדות הנטישה העמוקות? מדוע את חוששת שערכך כה "פגום" ש"כל רגע" הבחור עלול לשנות את דעתו לחטוף רגליים קרות ולהסתלק? לא ברור לי האם זהו הקשר הראשון שלך או שחווית בעבר נטישה מסוג כלשהו מקשרים זוגיים קודמים? האם ייתכן שהבחור משדר ומתנהג בצורה המעוררת חרדה? האם הוא נתן לך להבין שהוא מתלבט? או לא פנוי רגשית? אם הדבר נובע מהתנהגות מערערת בטחון לא עקבית ולא יציבה של הבחור מן הראוי לברר את הדברים איתו. כמובן שברמות חרדה כה גבוהות עשויה להיות העצמה ופירוש מוגזם שלילי של התנהגויות הבחור. אם בגדול אין סימנים מובהקים שהבחור "לא מתכוון ללכת על זה" והפחד הוא יותר ממך יש מקום לפנות בשלב הנוכחי לתמיכה פסיכולוגית על מנת לסייע לך לעבור את התקופה של ייצוב הקשר. במקביל ניתן לקחת תרופות נוגדות דיכאון וחרדה (מעכבות קליטה חוזרת של סרוטונין) אשר תפחתנה במידה ניכרת את העיסוק הכפייתי - חרדתי בשאלת המשך הקשר.

   ברור שמצב חרדה כמו שאת מתארת הוא בעל פוטנציאל חבלה באפשרות יצירת קשר שכן גם מצב רוחך אינו טוב וגם את עלולה לפרש התנהגויות שלא כהלכה או להעמיס רגשית בדרך זו או אחרת. זכרי שקודם כל את צריכה ליהנות מן הקשר ולמצוא בו סיפוק. בשלב הנוכחי הקשר גורם לך סבל, עלייך לעבור טיפול על מנת שקשר זה או כל קשר אחר יוכל להוות עבורך מקור לסיפוק.
   כל טוב,

   אילנה.

   בת 18 שואלת:

   מאז שאני זוכרת את עצמי אני תמיד מדוכדכת. זה לא איזה דיכאון קליני של לא לאכול ולא לצאת מהמיטה, אבל אני לא נהנית משום דבר שקורה לי בחיים. זה כאילו שאני אף פעם לא בפלוס מבחינת מצב רוח, ואם קורה לי משהו טוב אז זה עולה לרגע ממינוס לאפס, אבל גם כאני שיכורה או מאוהבת או משיגה משהו שרציתי אני עדיין לא מבינה בשביל מה אני חיה ומרגישה שהייתי מעדיפה פשוט לא להיוולד. אני לא יכולה לחיות ככה, זה פשוט כל הזמן מהדהד לי בראש. חשבתי אולי להתחיל לקחת תרופות נגד דיכאון, אבל אני מפחדת מתופעות הלוואי. יש פתרון אחר?

   הפסיכולוגית אילנה עונה:

   פונה יקרה,

   התופעות שאת מתארת הן ממש תופעות של דכאון.
   דכאון אין פירושו שהאדם לא יוצא מהמיטה ולא מתפקד, שזהו
   השלב העמוק ביותר של התופעה. אלא בדיוק מה שתיארת, חוסר הטעם בחיים, חוסר ההנאה ומצב רוח ירוד ושלילי. הדכאון מקורו בעיקר חוויתי רעיוני, כלומר בדרך כלל בבסיסו יש חוויות ילדות והתבגרות הנחוות כלא נעימות כגון נטישה, אלימות, השפלה, היעדר מסגרת משפחתית תומכת, כשלונות , חוויות דחייה וכיו"ב. חוויות אלה מעוררות באדם חוסר ערך עצמי ואובדן של חיוניות ויכולת להנאה. כלומר בשל חוויות שליליות ופירוש שלילי שמעניק האדם לעצמו ולבני אדם נוצרים גם רגשות שליליים העשויים להתמיד מרבית הזמן. התוצאה היא מצב רוח עם גוון של עצב,
   כעס, דכדוך ובקצרה כל מה שתיארת.

   יש גם סוגי דכאון שמקורם הוא ביולוגי יותר מאשר חוויתי ותפקיד המטפל בין היתר הוא לאבחן לאיזה סוג שייך הבנאדם. מומלץ ביותר שתפני לייעוץ פסיכולוגי על מנת להתמודד עם השורש של התופעה, כלומר מה הם הגורמים בחייך שהביאו אותך לחוויות של דיכאון. ניתן בהחלט לשלב בטיפול הפסיכולוגי בתיאום עם המטפל גם תרופות נוגדות דכאון וחרדה הנמצאות בשפע במערכת הבריאות . על מנת לקבל את התרופות יש לפנות לפסיכיאטר בקופ"ח אליה את שייכת והוא אשר יערוך את ההתאמה התרופתית הנדרשת. לעיתים יש בהחלט צורך בשיטה של ניסוי וטעייה על מנת להגיע לתרופה המתאימה ביותר עם מינימום תופעות הלוואי. לא רצוי לפנות לפסיכיאטר לקבלת טיפול תרופתי ללא פנייה מקבילה לקבלת טיפול פסיכולוגי נפשי.
   את צעירה מדי וחבל לפתור בשלב הזה את הבעיות רק בעזרת תרופות מבלי לנסות לגעת ולטפל בשורשים הנפשיים של התופעה.

   כל טוב,

   אילנה.

   בן 17 חולם:

   יש לי חלום נורא מפחיד שחוזר על עצמו כל הזמן, שאני שוחה בנהר עם סחף ממש מטורף, ואני לא מצליח לצאת החוצה. אני כאילו שוחה בכל הכוח, אבל הנהר הרבה יותר חזק ממני, וכמה שאני לא מתאמץ אני נשאר במקום, ואני אני מתעורר ממש מבוהל. אני שחיין מעולה וממש לא מפחד ממים, ים, או כל דבר אחר – למה יש לי את הסיוט הזה כל הזמן? מה זה אומר?

   הפסיכולוגית אילנה עונה:

   פונה יקר,

   ברור שהחלום שאתה מתאר הוא סמלי, שכן במציאות הפיזית אתה שחיין מעולה שממש יודע להסתדר עם מים. אבל בוא נחשוב לרגע שהנהר והמים אינם פיזיים כפשוטו, אלא מייצגים משהו אחר. המתבקש ביותר הוא לומר שהנהר מייצג את החיים עצמם, שהוא הרבה יותר חזק ממך ואינך מצליח להתמודד בו כהלכה, כפי שהיית רוצה.
   באותה מידה ניתן לומר שהנהר הוא נהר הרגשות, המציפים אותך וסוחפים אותך ואין לך את הכלים הנפשיים להתמודד איתם.

   כך או כך החלום מדבר על קושי בהתמודדות עם היבטים מסוימים של חייך. אילו רגשות מציקים לך במיוחד? מאילו מצבים בין אישיים אתה מרגיש שהיית רוצה להימנע ובכל זאת אתה נסחף לשם שוב ושוב? מאילו רגשות היית רוצה להיפטר ובכל זאת הם חוזרים ופוקדים אותך? לאילו הצלחות אתה שואף להגיע וחוזר ומוצא עצמך נכשל מלהשיגן? החלום מדבר על קשיים מסוימים בהתמודדות עם רגשות ועם החיים. בהחלט יכול להיות שבמציאות אתה נער מוצלח ומצליח שחייו מתנהלים בצורה תקינה אך בעומק הנפש קיימת משאלה שהמצב יהיה טוב יותר בתחומים מסוימים והוא קורא לך לבחון את עצמך. בתחומים אלו ההרגשה היא של חוסר אונים ושל היעדר כוח רגשי מספיק על מנת לדעת כיצד להתמודד. במידת הצורך אם הדבר אכן משקף את חוויותיך אפשר לפנות לפסיכולוג בקופ"ח אליה אתה שייך על מנות לרכוש כלים להתמודדות טובה יותר.
   כל טוב,

   אילנה.

   ונכנסים שוב בשבוע הבא לקרוא את התשובות של אילנה לשאלות נבחרות