פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   שאלה פתוחה

   החבר שלך צופה בפורנו וזה ממש מפריע לך? מרגישה תמיד נורא נורא שונה? הפסיכולוגית אילנה עונה לכם

   אנונימית שואלת:

   יש לי חבר כבר כמעט שנה. כשהיינו בערך 4 חודשים ביחד, הוא סיפר לי שמדי פעם הוא מאונן תוך כדי צפייה בפורנו. זה מאוד מפריע לי שהוא מסתכל על בנות אחרות, אפילו אם זה רק במחשב. האם זה נורמלי?

   הפסיכולוגית אילנה עונה:

   פונה יקרה,

   נורמליות היא עניין של סטטיסטיקה, כלומר עניין של תפוצה ושכיחות. זה לא אומר בהכרח אם הדבר הוא טוב, רע, או רצוי. בהחלט נורמלי שגברים מאוננים, ובעיקר בחורים צעירים. הם מאוננים גם כשיש להם בת זוג קבועה ליחסי מין משום שהדחף המיני הזכרי הוא חזק מאוד, בעיקר בשנות העשרה והעשרים המוקדמות כשהגוף מלא בהורמונים זכריים והביולוגיה עובדת במלוא המרץ.

   אפשר לאונן על מישהי בדמיון (מישהי מוכרת מחיי היום יום או מישהי לא ידועה באופן אישי כגון שחקנית, סלב, דוגמנית וכיו"ב). קל יותר לגברים לאונן עם חומר ויזואלי המציג בפניהם תצלומי תקריב של נשים סקסיות, או תצלומי אקט מיניים. לפני עידן האינטרנט שימשו לכך החוברות הפורנוגפיות וכיום האינטרנט מהווה את האתר הנפוץ ביותר והפופולארי ביותר לשם אוננות.
   כאמור הדבר נפוץ מאוד ויש אנשים שהעניין הפך אצלם אף להתמכרות.

   נראה לי בהחלט מובן שאת לא רוצה שבן זוגך יסתכל על נשים אחרות, בטח לא כשאת נמצאת בחברתו. להתסכל אין פירושו רק מבט עיניים אלא יותר מכך גילוי של התכוונות ועניין ליצירת קשר. לצורך זה כדאי להפריד בין עיניו המשוטטות על בנות אחרות במציאות המשותפת (את בהחלט יכולה לבקש ממנו להמנע מכך שכן אין הדבר מעניק הרגשה טובה) לבין עיניו המשוטטות על נשים אנונימיות באינטרנט שאינן מהוות לך תחליף או מתחרות ומשמשות לגירוי מיני ולפורקן.

   הכלל הפרקטי אומר שיש להלחם במה שניתן, ולוותר על מה שלא ניתן לשלוט עליו. ביחס למבטים לצדדים של חברך בקשי ממנו שימנע מכך בנוכחותך. אינך יכולה לפקח על עיניו מחשבותיו ורגשותיו כשאינו לידך, ובפרט כשהדברים אמורים בפנטזיות מיניות כלפי נשים בלתי ידועות ובלתי מושגות. בקיצור, מומלץ שתניחי לו לנפשו, לא תחקרי ולא תתערבי בענייני האוננות מול המחשב ותשימי את הדגש על היחסים הזוגיים האינטימיים ביניכם שיהיו מענגים ומספקים ככל האפשר.

   כל טוב,

   אילנה.

   בת 13 שואלת:

   שלום. יש לי פנקס בו אני כותבת את כל מה שעובר לי בראש. אני חושבת שאני לא כ"כ בסדר בראש. הדבר הראשון שכתבתי בפנקס שלי היה עמוד שלם של: "אני לא בסדר אני לא בסדר". הקטע הוא שאני מבינה את העולם מעולה... ואני מבינה תנועות גוף וסימנים ממש טוב. ובכל זאת, אני חושבת שאני לא בסדר. אני קוראת. מנגנת. שרה. תלמידה מצטיינת. ובכל זאת יש לי מחשבות מוזרות ואני חולמת סיוטים. אני גם אוהבת את הסיוטים שלי. זה נורמלי? זה שפוי?

   הפסיכולוגית אילנה עונה:

   פונה יקרה,

   את מציגה את עצמך כבחורה נבונה, רגישה, מוכשרת ומתפקדת מצויין בעולם. כדאי לזכור שאנו מכירים את מרבית בני האדם בהתאם להתנהגותם בפועל במציאות. רק אנשים ספורים וקרובים במיוחד אנו מכירים גם לפי דיווחים אודות מחשבותיהם ורגשותיהם הפנימיים. ככל שאדם חודר עמוק לנבכי רגשותיו ומחשבותיו הם פחות יהיו סטנדרטיים, ויותר בעלי גוון אישי, או אם את רוצה, גוון של משאלות, דמיונות, הזיה ואף סיוטים. ככל שאדם נותן דרור לדמיונו יעלו בדמיון תכנים יותר נועזים ויותר הזויים, הן לטוב והן לרע.

   אנו שופטים נורמליות של בני אדם בהתאם ליכולתם לתפקד במציאות הבין אישית והמעשית. כל אדם מחשבותיו, ריגושיו, פחדיו , משאלותיו וסיוטיו וגם אם הם לא מציאותיים, הם ברוכים ולו רק בגלל שהם צפים ועולים כל עוד הדבר אינו פוגם בצורה משמעותית בשלוות הנפש וביכולת לתפקד במציאות. שפיות של בנאדם לא נמדדת בהתאם למחשבותיו הכמוסות בהכרח אלא בהתאם להתנהגותו, החלטותיו, יעילותו ושיפוטו כלפי בני אדם אחרים וכלפי המשימות שעליו לעמוד בהן, כגון לימודים, עבודה, תחזוקתו האישית ותחזוקת סביבתו הקרובה וכיו"ב.

   חוסר שפיות יחשב כאשר הרגשות והמחשבות השליליים הפנימיים מציפים אותו והוא מתנהג בצורה יוצאת דופן במובהק וחריגה ביחס לחברה בה הוא חי. החריגות חייבת להתבטא במכלול תחומי חיים ולא רק בתחום אחד ויחיד. לדוגמא, אם אני בעלת דעות פוליטיות הנוגדות את סביבתי הקרובה והן חריגות לה, הדבר לא הופך אותי לבלתי שפויה, אלא חריגה בתחום הדעות הפוליטיות. רק כאשר החריגה תתבטא במירב תחומי החיים, התנהגות בין אישית, ניקיון הגוף, צורת הדיבור, צורת ההליכה , צורת הבנת הדברים וכיו"ב, רק אז אפשר לדון בשאלת אי השפיות.

   מתוך פנייתך את מדגישה את הפער בתפקוד בעולם שהוא ברמה גבוהה ובין המחשבות הפנימיות הנראות לך מוזרות עד כדי סיוטים אותם את אוהבת. מתוך הדיון שערכנו נראה שבהתאם לתפקודך את שפויה אך עולמך הפנימי סוער ואולי מציק לך.

   במידת הצורך מומלץ שתמשיכי לנהל את היומן האישי משום הוא נותן פורקן למחשבות ולרגשות, וכמו כן אם את מרגישה שקשה לך לבד להבין את הסיוטים והרגשות הפנימיים מומלץ לפנות לפסיכולוג של ילדים ונוער בקופ"ח אליה את שייכת. שם ניתן יהיה להעלות בצורה הגלויה את התכנים הפנימיים.
   בכל מצב בו אדם חושש ליציבותו הרגשית, מומלץ שיפנה לשוחח על כך עם איש מקצוע בתחום הפסיכולוגיה והבנת הנפש.

   כל טוב,

   אילנה.

   בן 17 חולם:

   אני זוכר הרבה מהחלומות שלי, וכבר כמה שנים שלא היה לי סיוט או יותר נכון פחד ממה שאני רואה בחלום, אבל החלום הזה היה שונה.

   בחלום אני חייל ממלחמת העולם השנייה, אני נמצא בחדר סגור ומלבני שכל קירותיו מכוסים בצמחים מטפסים עבים ואת הרצפה בקעו עצים גדולים שחושפים אדמה. מהעצים האלה משתלשלים כלובים גדולים ובהם שלדים של בני אדם, מאחורי ישנה דלת קטנה מעץ שכנראה ממנה נכנסתי ומלפני דלת גדולה שנפתחת מהאמצע, כמו שער- על צד אחד אריה שואג, מגולף מעץ ועל השני נחש. בצד ישנו מסך טלוויזיה עם דמות לובשת מסיכה מוזרה וברקע של המסך יש רק שלג, כמו בטלוויזיות הישנות.

   הדמות מאיימת עליי שאני נמצא במקום מסוכן ושאסור לי להיות שם, אני מבין שהסיטואציה שאני נמצא בה אמורה להפחיד אותי אבל אני מעדיף לבחון את המקום מאשר לחשוב על כך. פתאום מופיעה במקום נערה צעירה, בגילי, אני לא זוכר איך היא נראתה, אבל אני יודע שהיא הייתה יפהפייה ובעלת שיער שיער אדום ארוך וגלי. לפני שאני מספיק לפנות אליה, היא נכנסת דרך פתח קטן בדלת הגדולה בצד השני של החדר. אני רואה אור מהצד השני, אני רץ בעקבותיה ופותח את הדלת. אני נכנס למסיבה גדולה באמצע רחוב ראשי בניו יורק, כל המקום חסר צבע, רק בשחור ולבן. חיילים נוספים בחגיגה מחבקים אותי וכולם מחייכים אליי, אבל אני עסוק בלחפש את אותה בחורה. אני מגיע לסמטה צרה ריקה מאנשים ובה אני פוגש חייל גרמני, הוא אומר לי בפרצוף קצר רוח שהיא הלכה ואני לא אוכל לתפוס אותה עכשיו.

   אני רואה בסוף הסמטה דלת קטנה כמו זו שהייתה מאחורי באותו חדר. אני נכנס בה ומבין שאני בעצם עומד עכשיו באמצע השמיים, האיש עם המסכה מופיע שוב, הפעם במסך גדול הרבה יותר ואומר לי שאני איחרתי, אני מתחיל להרגיש פחד והחלום מסתיים.

   הפסיכולוגית אילנה עונה:

   פונה יקר,

   החלום מורכב מהרבה סמלים ואסוציאציות תרבותיות והיסטוריות שיש להם עבורך את המשמעות האישית הייחודית לדוגמא. אין אני מבינה מה נחש או אריה שהן חיות רבות עוצמה ומיתולוגיות מהוות עבורך. החלום עוסק במספר מימדי מציאות - זמן כגון זמן מלחמת העולם השנייה המציאות הפיזית של החלום מול המציאות הפיזית של הדמות מהטלוויזיה, מציאות המסיבה בניו יורק (לא ברור העיתוי שבזמן) שהיא בצבעי אל מציאות (שחור לבן) ולאחר מכן המציאות בשמיים.

   ריבוי המציאויות בחלקו הוא שנותן את הגוון המפחיד בשל התזוזה ממציאות למציאות . כמו כן קיימות מספר מציאויות של רגש בחלום באולם השלדים העתיק ממלחמת העולם אינך חש פחד (אין רגשות תואמים למצב), במסיבה בניו יורק אינך חש את השמחה ולמעשה האירוע היחיד שבו אתה מתעניין ומגיב רגשית הוא עניין הבחורה. אתה מתעניין בה בחדר השלדים, מחפש אותה בניו יורק והפחד מגיע רק בסוף נוכח חווית האובדן ואי מציאתה.

   האם הבחורה אותה אתה מחפש שאותה איבדת מסמלת חיפוש אחר קשר עם בחורה כלשהי במציאות של חייך, וכאב על החמצת קשר זה? האם הבחורה מייצגת כאן משאלה כלשהי ליופי, רכות, או כל משאלה אחרת שאתה מרגיש החומקת מבין אצבעותיך ואותה אתה מרגיש שמחמיץ? החלום עוסק בתכנים של מוות, מלחמה עתיקה העולם החדש והחמצה ואובדן. מכל הנסיבות המורכבות הדבר המאיים ביותר שממנו התעוררת בפחד הוא חווית ההחמצה והאובדן. עלייך לברר עם עצמך מהו הדבר אשר אתה מחמיץ בחייך. כללית החלום מצביע על כך שמרוב התעסקויות עם ריבוי מציאויות פנימיות כלומר התעסקות בהרבה כיווני חשיבה ורגש הלקוחים מתקופות חיים שונות ייתכן שאתה מאבד מיקוד וייתכן שאתה עמוס רגשית ולפיכך חש החמצה ביחסים או בהשגת מטרות במציאות.

   החלום קורא לך לבחון היטב מהן המשאלות והמטרות בהן אתה מעוניין ושלגביהן אתה חש היעדר כוחות, או נסיבות הולמות על מנת להשיגן.

   כל טוב,

   אילנה.

   ונכנסים שוב בשבוע הבא לקרוא את התשובות של אילנה לשאלות נבחרות