פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   חיים ארוכים

   סער גיט צפה ב"מה אתם הייתם עושים" והבין שמדובר בחומר טוב. למרות שתכלס, אין מצב שהוא היה אומר משהו לאבא מטורלל

   כבר מהפרומו הראשון, הרעיון של חיים הכט מצליח לעשות מה שתכניות אחרות לא מצליחות - למתוח אותנו מהסיבות הלא צפויות. הוא אוהב להפעים אותנו ועושה את זה באותנטיות, כי ככה זה שאתה שם מצלמות נסתרות ברחוב או בחנות בגדים, מביים מצבי מבחן ומביא את הקטעים הכי אקזוטיים, מטלטלים ומרגשים - בפינצטה - לחלון הראווה שלך.

   הקונספט שהכט בחר להתלבש עליו יוצר מטבעו קטעים כאלה, בטבעיות לכאורה, אבל בהפקה מהודקת היטב לפני. הכט עשה הרבה דברים לא מייינסטרימים בקריירת הטלוויזיה שלו דווקא במקום הכי מיינסטירימי, וזה מסתדר טוב עם העובדה שהוא בעצמו לא ממש כזה, על כל פרצופו הרחב, הזקן הלבן וסגנון הדיבור האיטי והלא קל לעיכול שלו. יחד עם מכלול המרכיבים והכישרונות הלא שגרתיים שלו, הוא הצלח ליצור משהו בפורמט הזה שמצליח לפעור לך את העיניים, לשקף מציאות במצבים הכי מעניינים וגם בדרך הכי מופלאה וטהורה שאפשר לבקש. זה מתעצם לנוכח העובדה שהיום בטלוויזיה אתה לא יכול להיות כזה טהור. "מה אתם הייתם עושים" מנסה להראות לנו בפרק הראשון שלה, זה שהיא הריאליטי הטהור. היא לא כולאת 20 משוגעים בתוך בית או שולחת זמרים להתחרות בבוץ ווקאלי, אלא לוקחת את האנשים הפשוטים, מעמידה אותם מול ילדים רעבים בדוכן פלאפל ורואה מה קורה.

   בואו לראות ילדים מתים באוטו

   גם אם זה קצת פופוליסטי ופשטני להודות בזה, התוצאות מרוויחות ביושר כל גרם של רייטינג. ואם בסופו של דבר, יחד עם הניסיון ליצור מסחטת רגשות, חיים הכט מנסה להעלות את סוגיית הילדים הרעבים, המוכים והנשכחים באוטו על סדר היום בתשע בערב – מפתה לקבל את זה בחום.

   התכנית אמש התחילה בבום, כאילו רצתה להראות את כל מה שיש לה להציע בלי לרסן את עצמה, גם אם זה במודע. יש בה קצת מהכל, כי היא גם בעייתית, דמגוגית ופרובקטיבית - אבל ערכית וראוייה באותה צורה. באותה מידה שהיא גורמת לך לשבת על הקצה של הכיסא. כמו שהיא בוחנת את התנהגות החברה ככה היא גם שיפוטית - כי בינינו, כמה היו מוכנים לבקר אבא משוגע וקריזניורי שמכה את בנו בחנות בלי שליטה, ואחר עוד לנגן לנו על המצפון למה פחדנו לעשות את זה? (למרות שהיה לנו ברור שצריך לעשות משהו).

   חה חה חה! הכל מבויים!

   כל זה הופך לכאורה את המתכון ממנו עשויה "מה אתם הייתם עושים" למרתק. אבל באופן אירוני, הפריים טיים והחשיפה הגדולה שהכט הולך לקבל מהמוצר שהוא עשה, פוגמת באיכות הטלווזיונית שלו, כי כל מה שתשים בתשע יהפוך להיות זבל עממי - גם אם בעצם מדובר בתכנית שמצליחה להוציא לנו את העיניים מהמקום בדרך שהיא לא סמסים.

   פתאום היא לא תהיה איכותית, למרות שאם היא היתה משודרת בערוץ 8 היא הייתה מקבלת תג מופת של אחת כזו. זה לא מועיל במיוחד למה שהכט רוצה לעשות בפרוייקט הנוכחי שלו, אבל זה לא סותר את ההנאה שהוא בטח הפיק מהעשייה שלו, החל מהישיבה התאטרלית בקונטרול ועד ליציאה אל האנשים, כדי לגלות להם – בדרך מרגיזה משהו – שהכל מבויים.

   וגם אם זה לפעמים יכול קצת להעיק או לעצבן, "מה אתם הייתם עושים" בעיקר מחדשת לנו בתוך אוקיינוס של גיבורי ריאליטי וסטנדאפיסטים, מביאה צבע שונה לערוץ שמדבר כבר המון זמן רק באותו קול משמים ולפי הכל, היא התלבשה על הרובד הנכון כדי לגרום לנו לאהוב אותה, ולו רק כדי להיות מופתעים כל פעם מחדש.