פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   שאלה פתוחה

   נקרעים בין ההורים ואין למי לפנות? מרגישה בודדה? הפסיכולוגית אילנה עונה ומפרשת חלומות

   בן 17 שואל:

   ההורים שלי גרושים כבר יותר מ10 שנים ויש לי אח קטן בן 15, אני גר אצל אימי. במשך כל תקופת הגירושים של הוריי הם היו ביריבות נוראית, קללות, צעקות ומריבות. אני ואחי תמיד היינו במרכז הויכוחים כי תמיד שניהם אילצו אותנו "לבחור צד". כאשר הבנתי שאני לא יכול להמשיך לבחור באחד מהם, דיברתי איתם וביקשתי שלא יערבו אותי ואת אחי במריבות ביניהם, אך ללא כל תועלת. כאילו ש5 דקות אחרי השיחה הם שכחו לגמרי שדיברתי איתם. למזלי, התרגלתי למצב.

   לאחרונה אחי טוען שהוא סובל בבית מכיוון שהוא לא מסתדר עם אימי ולכן הוא עבר לביתו של אבי. אמי בכלל לא מרוצה מהעניין ושוב פעם ההורים רבים, רק כשהפעם המריבות חזקות וקולניות מתמיד, הבעיה שוב עלתה ושניהם מערבים אותי בסיפור. אני לא יודע למי להאמין, אני לא יודע למה אני רוצה להאמין. ניסיתי להגיד להם שוב שלא יערבו אותי אך הם ממשיכים להתעלם מבקשותיי. המצה נהיה חמור ואני נמצא בדיכאון מתמשך: אימי לא מפסיקה להזמין משטרות לביתו של אבי, אחי בוכה לי בטלפון ומיד אחרי זה חושב שאני "משתף פעולה עם אימי", אבי הגיש בקשה להשאיר את אחי בביתו ואני לא רוצה שזה יקרה. אימי כועסת מאוד וגם אבי, וכל פעם הם מספרים לי את כל מה שקורה, וכל מה שכל אחד חושב. אני מרגיש תקוע באמצע כמו שבחיים לא הרגשתי, אני לא אגזים ואודה שלילה אחד לא הפסקתי לבכות ועלו בראשי מחשבות אובדניות בגלל המריבה בין הוריי.

   אני לא יודע מה לעשות, אני נואש לעצה ואין לי עם מי לדבר.

   הפסיכולוגית אילנה עונה:

   פונה יקר,

   אין ספק שמי שנמצא במרכזה של מלחמת עולם ויורים עליו מכל הכיוונים ומאשימים אותו מכל הכיוונים, הוא בהחלט מיואש, כך שאפשר להבין מכל הלב את מצבך הקשה. לצערי הרב הגירושים לא הצליחו להפריד את הורייך רגשית, מה שהם מיועדים לעשות, והם ככל הנראה ימשיכו לריב ביניהם כדי לפרוק מטענים של כעס, תסכול ואומללות של כל אחד כלפי השני. עלייך להשתדל מצד אחד באמת לא להתערב בתהליכים שביניהם ומצד שני להמשיך לשמור על קשר תקין עם אחיך שגם הוא קרוע בתוך המהומה הקשה הזאת. הייתי מייעצת לך לפנות בדחיפות לפסיכולוג מטעם קופת החולים אליה אתה שייך (יש לזה עלות מסוימת). אם אינך יכול לעמוד במחיר, נסה לפנות למרכז השירות הפסיכולוגי החינוכי באזור מגורייך בו הייעוץ יינתן לך חינם.

   אתה יכול גם לפנות כצעד ראשוני ליועצת בית הספר. ייתכן שכדאי שתפנו ביחד אתה ואחיך שכן הסכנה היא שהריב בין ההורים יפגע גם בקשר ביניכם ויכול להיות שהקשר ביניכם הוא זה שיעמוד לצידך לאורך החיים. מהר וחפש עזרה כי המצב באמת בלתי נסבל, ואתה זקוק לדמות בה תוכל לתת אמון אשר תקשיב לך ותתמוך בך לאורך התהליך הקשה.

   בת 18 שואלת:

   אף פעם לא היה לי חבר, למרות שיכלו להיות לי כמה, אבל אף פעם לא רציתי אותם כי הייתי מאוהבת עד מעל לראש בבחור אחד שלא שם עלי. בחיים לא קיימתי יחסי מין ואני ממש מרגישה שאני צריכה את זה עכשיו. אני רואה מסביבי כל כך הרבה זוגות ואני כולי אכולת קנאה. אני זוכרת שלפני שעליתי לתיכון אמרתי לעצמי שבתיכון בטוח אני אמצא חבר ותהיה לי אהבה ונעשה את הכל כמו בסדרות ובסרטים.

   אבל עכשיו אני כבר בכיתה י"ב ושום דבר ממה שתכננתי לא קרה וגם לא נראה לי שיקרה בקרוב. עכשיו אני מנסה לשכנע את עצמי שבצבא בטוח אני אמצא חבר שתהיה לנו אהבה גדולה, אבל האמת גם בזה אני מתחילה לפקפק. בתיכון לא מצאתי אז, למה שבצבא אני אמצא?

   אני ממש מודאגת כבר, מפחדת שאני אשאר בתולה לנצח ושאף אחד לא ירצה אותי. וגם זה מדאיג אותי שאני כבר בת 18 ועדיין לא התנסיתי בשום ניסיון מיני. בקושי התנשקתי פעמיים בחיים שלי.

   מביך אותי לחשוב על זה שאם נגיד יום אחד אני כן אמצא את עצמי בסיטואציה מינית איך אני אגיד לו שאני בתולה בגיל כל כך בוגר, זה פשוט כל כך מביך.

   הפסיכולוגית אילנה עונה:

   פונה יקרה,

   מי שרצתה בתחילת התיכון שיהיו לה אהבות ורומנטיקה ומין והתרחשויות כמו בסדרות "הייתה אמורה" לענות בחיוב לחיזורים ולהצעות שהופנו אליה לאורך השנים מצד בנים שונים. ככל הנראה הבנים מוצאים אותך ראויה מספיק, מושכת ומעניינת על מנת שיהיו מעוניינים בך, אך את העדפת חלומות בהקיץ (מאוהבת במי שלא התעניין בך) על פני התחברות למציאות שרק בה מתרחשים הדברים.

   המסקנה העיקרית היא להתחבר למציאות לא לדחות את מה שיש ומה שמתגלגל לעברך ולא לשקוע בגעגועים אל מה שאין או שאינו אפשרי. אם בנים מצאו אותך אטרקטיבית והציעו לך יחסים בעבר (שאותם דחית) יש להניח שגם בעתיד יפנו אלייך בהצעות ונקווה שהפעם תעני בחיוב. להיות בת 18 בתולה אולי זה לא הכי קול, ולא הכי אין, אבל זה בטח לא סוף העולם. נדמה לי שכ50% או יותר מבנות 18 הן בתולות. כך שמבחינת הבתולין, הרי את לא בת 30, כך שאם תאמרי לבחור שאת בת 18,19 או 20 ועדיין בתולה הוא לא יעיף אותך ממיטתו. אני מכירה בנים בני 24 שעדיין בתולים והם נראים ומתנהגים אחלה, כך שלעתים בתולים זה גם שאלה של נסיבות ומזל. נדמה שאת מגזימה בתחושת הדאגה והחשש שהרי את בסך הכל בת 18 וזה זמן נפלא להתחלות חדשות בחיים.

   בת 16 חולמת:

   יש לי כל הזמן חלום שחוזר על עצמו, אני חושבת שאפילו יותר משנתיים. בדרך כלל בחלום חוטפים אותי, אני רואה מי זה אבל כשאני מתעוררת אני לא זוכרת, אני די בטוחה שזה לא מישהו שאני מכירה. בפעם הראשונה שחלמתי על זה חטפו את אחת החברות שלי באותה התקופה, זה היה לפני 3 שנים נראה לי. מאז חלמתי עוד מספר פעמיים שחוטפים אותי, פעם אחת מתחת לבית שלי והוא חטף אותי לאוטו מסוים. פעם אחת ברחוב שאני מכירה באזור שלי, והוא חטף אותי לתוך בית ושם נתן לי סם אונס. פעם אחת כשחיכיתי בתחנת אוטובוס שאני מחכה בה די הרבה (חלמתי על דלפק לוטו שהיה שם שאפילו לא ידעתי שיש שם, וכשהלכתי לשם גיליתי שהוא באמת שם).

   חלמתי שפעם אחת חוטפים את חברה שלי מתחת לבית שלי והיא מלא דם. אתמול חלמתי שוב חלום שבו אני יושבת בכיתה עם אחת המורות ואז פתאום אני אומרת לה "אני רוצה להתקשר לאמא שלי, אני חושבת שחטפו אותה". ואני מתקשרת ואמא שלי אומרת לי "תכיני לי מכתב טיסה, אני נוסעת לוונצואלה". ואז הייתי בבית גדול ומישהו הגיע לחטוף אותי, והיה שם שטיח גדול.
   החלומות האלה מאוד מטרידים אותי וגם בתדירות של בערך פעמיים בחודש. אני לא יכולה לישון כל הלילה כי אני חושבת רק עליהם. אני ממש אשמח אם תעזרי לי להבין למה אני חולמת על חטיפה כל כך הרבה. תודה.

   הפסיכולוגית אילנה עונה:

   פונה יקרה,

   חטיפה היא אחד האירועים היותר טראומתיים היכולים לעבור על בן-אדם. זהו מצב של חוסר שליטה מוחלט וחוסר אונים מוחלט. חירותו ורצונו של החטוף אובדים, והוא אסיר שבוי ביד שוביו. עצם היותו חטוף הוא עינוי נפשי ומצב של התעללות, מה גם שהרבה חטופים נתונים להתעללויות שונות, פיזיות ונפשיות. גם סוף האירוע אינו ברור, שכן הוא עשוי להסתיים במוות או באובדן מוחלט שפירושו היעדר חזרה לחיי השגרה ולחיים בכלל.

   חטיפה אם כך היא משבר נורא של קטיעת החיים ואובדן שליטה עליהם, כשאין למי לקרוא לעזרה. השאלה היא האם מעשה החטיפה בחלומות נותנים ביטוי מועצם ומוגזם לתחושות שלך של פחד, חוסר אונים, חוסר שליטה ועתיד מעורפל ולא ידוע. בחלומות זה לא רק את הנחטפת אלא גם חברות שלך ואולי גם אימך, כך שהתחושה שהחלום מבטא מוכללת ככל הנראה למספר מצבים. האם את חוששת שדבר מה יעלם מחייך בפתאומיות? האם סוג של קשר כלשהו עלול להתנתק פתאום? איזה סוג של ביטחון בעצמך את חוששת לאבד? האם את מרגישה שצרות "נופלות" עלייך במציאות בלי שאת מבינה מדוע ולמה.

   שורה תחתונה, חלום סיוט החוזר באופן קבוע מצביע על רגש חזק של פחד שבבסיסו, שאינו נותן לך מנוח ולפיכך עולה השאלה כיצד את מתכוונת להתמודד עם החרדה העמוקה הבאה לידי ביטוי בחלומות. ראוי לציין שהחלומות אינם מציגים איזושהי פגיעה במהלך החטיפה אלא רק סצנה "נקייה" של חטיפה נטו בלי שידוע מה קורה בהמשך, כלומר הדגש הוא על השתלטות, נתק ואובדן שליטה. בדקי בתוכך באילו תחומי חיים את עסוקה בשאלות אלה.

   מקווה שסייעתי לחשוב על משמעות החלום.

   ונכנסים שוב בשבוע הבא לקרוא את התשובות של אילנה לשאלות נבחרות