פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   שאלה פתוחה

   מרגישה מוכנה לקיים יחסי מין בגיל מוקדם? לא יודע איך להכניס את החברה למיטה? הפסיכולוגית אילנה עונה

   בת 13 שואלת:

   אני מרגישה דחף לקיים יחסי מין, ואני יודעת שזה גיל ממש ממש מוקדם לקיים, אבל אני מפחדת שבעתיד אני אקפוץ למיטה עם הבן אדם הראשון שתהיה לי הזדמנות איתו, ויהיו לכך השלכות חמורות שאצטער עליהן למשך חיי. מה לעשות?

   הפסיכולוגית אילנה עונה:

   אכן גיל 13 וחצי הוא בהחלט מוקדם לקיום יחסי מין. השאלה היא מה הסיבה שאת חשה דחף חזק לעניין זה. האם מה שמניע אותך הוא תחושה של חסר בחום ובאהבה? האם מה שמניע אותך זו סקרנות עזה לדעת במה מדובר? האם אינך חשה בטוחה במידה בה את חברותית רצויה או שאינך חשה בטוחה בהופעתך החיצונית? האם את מאוד מעוניינת בחבר וחוששת שמא התנאי לחברות יהיה הצורך לקיים יחסי מין? וקיימת שאלה נוספת, האם באופן כללי את אדם אימפולסיבי בעל דחפים חזקים להשיג מיד ומהר את מה שאת רוצה בו, ועד כמה את יכולה להפעיל מנגנונים של בלימה, איפוק ושיפוט נכון.

   אם הצורך לקיים יחסי מין נובע מהצורך בהשגת פורקן מיני, הרי שפתוחה בפנייך דרך נעימה ובטוחה להשיג זאת בפרטיותך באמצעות אוננות. יש להבין שיחסי מין הם תהליך נמשך של התקרבות הדדית, רגשית ופיזית כלפי בחור המוצא חן בעינייך, ואשר את מוצאת חן בעיניו. תחילתו של הקשר היא בשיחות, היכרות הדדית ופעילויות משותפות מהנות כגון בילוי, חברים, סרטים וכיוב'. גם הקשר הגופני מגיע בהדרגה, ומוטב שכך, כי רק בדרך זו ניתן לך להכיר את עצמך, את מה שמתאים לך ולמצות כל שלב.

   מתחילים בחיבוקים, נתינת ידיים והתנשקות, לאחר תקופת מה אפשר לעבור לליטופי גוף באופן הדרגתי ולחוות כיצד את מרגישה עם המגע באזורי הגוף השונים. גם במידה ומתעורר חשק לחוויה באזורים הארוטיים (שדיים ואיבר המין) הרי ניתן בהחלט ליהנות ממגע ידני באיברים אלו ואף להגיע לפורקן מיני.
   מכל מקום, לפני שאת נכנסת לתחום חיי המין, מומלץ לעשות שני דברים חשובים בתחום הבריאות הגופנית.

   1. לקבל את החיסון נגד ווירוס הפפילומה דרך קופת החולים אליה את שייכת, החיסון עולה כסף וניתן בשלוש הזרקות, והוא מיועד לחסוך את ההסתבכות המאוד לא נעימה של הידבקות בווירוס בעת מגע מיני, תופעה שלצערנו הולכת ומתפשטת יותר ויותר.

   2. יש לפנות לרופא/ת נשים על מנת לדאוג לקבלת גלולות למניעת הריון. אם נחזור לשאלה המקורית, הייתי ממליצה לך לפנות לדמות נשית בוגרת שאת חשה אמון כלפיה, ולשתף אותה בדחף שלך. כאמור, אני חושבת שדחף זה עשוי לנבוע ממכלול הצרכים הלא פתורים או ההתלבטויות אותם הזכרתי בראשית התשובה ולפיכך כדאי לך לברר היטב את כל הנושאים אותם ציינתי בראשית התשובה. יחסי מין הם דבר טוב ונפלא, כאשר הם מתרחשים בזמן במקום ובתנאים המתאימים ובד"כ הדבר נחשב סביר, כאשר מדובר סביבות גיל 16, שזה לא מאוד רחוק ממך.
   התחלה מוקדמת מדי עשויה ליצור שם חברתי שלילי ולפגוע בדימוייך העצמי והחברתי.

   בדקי בינך לבינך האם את לחוצה, שרויה במתח או במצבי רוח ירודים? אם התשובה לחלק מהשאלות שהועלו היא חיובית, הייתי מציעה לפנות לשיחות עם פסיכולוגית נוער בקופת החולים אליה את שייכת.

   בן 17 שואל:

   שלום, יש לי חברה כבר 8 וחצי חודשים, ושנינו בני 17. עדיין לא קיימנו יחסי מין וזה מפריע לי מאוד, אני אוהב אותה, אבל אני רוצה להתחיל לקיים איתה יחסי מין. מצידה אני רואה שהיא לא רוצה, לא דיברנו על זה אבל רואים שהיא לא מעוניינת. מה אני יכול לעשות עם זה? אם צריך לפתח שיחה, איך אני יכול להתחיל את השיחה הזאת?

   הפסיכולוגית אילנה עונה:

   לכל אדם, בחור או בחורה, הקצב האישי שלו להיפתח לנושא של קיום יחסי מין . היענות לרצונו של בן הזוג רק על מנת לרצות אותו או למנוע פרידה, כשהדבר אינו מתאים, עשויה להיות בעלת השלכות שליליות של פגיעה בדימוי העצמי ו/או פגיעה ביכולת ההנאה המינית לאורך הדרך. לא ברור איזה קשר גופני קיים בינך לבין חברתך, ולפיכך לא ברור מאילו צדדים של הקשר המיני היא מבקשת להימנע.

   האם הגעתם למצב של התערטלות הדדית, או שמא קיימת בושה מבחינתה בחשיפת איברים מסוימים? האם הגעתם למצב של ליטופים בכל הגוף כולל האיברים הארוטיים? או שמא היא חשה לא נוח עם מגע באזורים אלו? יחסי המין הם תהליך הדרגתי של חשיפת הגוף למגע הדדי מתוך תחושה של שחרור, פתיחות והנאה. אפשר להגיע להתעלסויות מלוות פורקן והנאה גם ללא קיום חדירה!

   מתוך המכתב לא ברור כלל מה אתם עושים בפועל, ובאיזה שלב קיימת החסימה. מומלץ להתענג האחד עם השני עד הגבול בו חברתך מגלה הסתייגות ולאחר מכן לנסות ולברר איתה בעדינות מה מקור ההסתייגות. נסה להבין אותה, את מניעיה ואת הסתייגויותיה ולא ללחוץ מעבר למה שמתאים לה. לא ברור מן המכתב מה מידת הפתיחות והאינטימיות שלכם בדיבור ובשיחות. מומלץ להתחיל את השיחה בתנאים של רגיעה ונעימות כאשר אתה מבטא את הצרכים המיניים שלך כמשאלה שלך ולא כדרישה ולשאול את דעתה בעניין. שיחה זו יכולה להתקיים תוך כדי שיחה אינטימית בליווי של חיבוק כדי להדגיש את הקרבה הרגשית ביניכם. מותר לך להביע את משאלותיך ורצונותיך ותן לחברה את הזמן לחשוב על כך ולהתייחס לכך, לא תמיד התגובה מגיעה מיד ולעתים יש צורך לעבד אותה ולחשוב עליה פרק זמן מסוים ורק אז ניתנת התשובה.

   בת 20 חולמת:

   חלמתי שאני עומדת בתוך פיצוצייה ומעצבת את המוצרים בשביל המוכר בחלון הראווה, והוא מאד שמח ומהלל את מעשיי. אחר כך יצאתי משם בשביל לצלם, הייתי לבושה במשהו מאד אקסטרווגנטי, בסגנון חצאית טוטו ענקית ושיער סבוך. הלכתי על הכביש הראשי עד שאיכשהו הגעתי ללוקיישן כלשהו, שם מצאתי בחור אותו רציתי לצלם. את הבחור פגשתי פעם אחת בלבד במשך חיי, ואין בינינו קשר, מה גם שהוא לא מתגורר בארץ. הלבשתי לו סוג של כתר נוצות מוזר וצעיף פלסטיק, הוא היה בלי חולצה והוא נראה קצת בסגנון פיטר פן. הכל היה מאד מאד משונה והייתי מודעת למוזרות הזאת.

   התכוונתי לצלם אותו, אבל אז פתאום מצאתי את עצמי בבריכה איתו ועם חברים שלו, באווירה אחרת לגמרי. הייתי עם תיק ומתוך המים כוח מסוים ניסה למשוך לי את התיק והפעולה הזו הטביעה אותי במים. שאלתי אותו ואת חברים שלו מה קורה, ולמה התיק שלי נמשך כלפי מטה, והם אמרו משפט בסגנון: "צריך להיות מאד ספציפי כדי להיכנס לבריכה הזאת". הוא לא אמר את זה באופן שלילי, אלא באופן מקבל.

   הפסיכולוגית אילנה עונה:

   החלום הזה עומד בסימן של חוסר מותאמות, סממני הגזמה בלבוש ובהופעה, וכללית בתוכן מבלבל. החלום מתחיל עם עיצוב בפיצוציה, והשאלה אם ראשית החלום מדגישה את הצורך בהרפתקאות ובחיפוש חוויות מסעירות ויוצאות דופן. הצורך בדברים מיוחדים ומסעירים משנה אחר כך את צורתו בחלום בדמות הלבוש המיוחד שאת לובשת, ושאת שמה כתפאורה על הבחור הזר. החיפוש אחרי אטרקציות לצילום ייתכן ומייצג תחביב שלך במציאות, אך ייתכן שמדגיש את הצורך ליצירת חוויות מיוחדות אותן תספגי לתוך עצמך.

   החלום כולו עומד תחת השאיפה להרפתקנות, חווייתיות, צבעוניות ומציאת הייחודי והמעניין. האם משאלות אלה אכן מעסיקות אותך בחיי היומיום? האם את פועלת להשגתן בדרך נבונה ושקולה? האם את לוקחת סיכונים מיותרים על מנת לחוות מה שנראה בעינייך חוויות מיוחדות? עניין הבריכה בסוף החלום נושא מסר של אזהרה והצורך להימנע מסיכונים. הוא חוזר ומדגיש את חוסר המותאמות (אין נכנסים עם תיק לתוך בריכה) וכן את הפוטנציאל של הסכנה, שכן כאשר דברים נעשים בחוסר התאמה הם עלולים לפגוע בנו עד כדי סכנה פיזית או נפשית. אדם יכול לטבוע בתוך הצפה של גירויים או לטבוע בתוך עצמו, כאשר מתרוצצות בתוכו שפע של משאלות ותוכניות וכאשר אינו יודע למצוא את דרכו בתוך כל ההצפה הזאת.

   האם את חשה מבולבלת, מוצפת או שוקעת לתוך עצמך? המשפט המסכם בחלום "צריך להיות מאוד ספציפי" הוא כנראה הפענוח לחלום הווה, האומר שעל מנת לא לטבוע בתוך שפע האופציות, התקוות והמשאלות, כמו גם הסכנות שהחיים מעמידים לפנינו, עלינו לפעול במיקוד בשיקול דעת ובתבונה, תוך בחירות מדויקות על מנת להשיג את יעדינו שאלמלא כן נטבע בתסכול ואכזבה של משאלות לא ממומשות.

   חלומות נעימים, אילנה.

   ונכנסים שוב בשבוע הבא לקרוא את התשובות של אילנה לשאלות נבחרות