פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   יומן מורה

   ממורמרים ואין לכם כישרונות מיוחדים? כדאי שתלכו להיות מורים! אחרי שקרא את הבלוג של המורה הבכיין, תמיר זוהר מבין שהוא דרעק

   לא פעם הרהרתי לעצמי, במהלך עוד שיעור מרתק, מה עושה מורתי הענווה כשהיא מסיימת את יום עבודתה בחינוך דור העתיד של מדינת ישראל. רבות שמעתי מפיהן של מורותיי, נאומים חוצבי להבות על יום העבודה שלכם שרק מתחיל כשיומי נגמר ועל ש"מי בדיוק אתה חושב שבודק לך את המבחנים מר זוהר? פיתגורס?!". לרוב מורתי מתריסה כשהיא מצביעה עליי באצבע מאשימה, כאילו אני אשם בכך שהיא מזוכיסטית. כאילו, אחותי, את לא רוצה – אל תתני מבחנים. אולם נראה שמלבד בדיקת מבחנים ועבודות, בניית מערך לימודים וכיו"ב, יש כאלה שלוקחים על עצמם משימות נוספות.

   תכירו את ע', מורה לשעבר. מלבד הוראה, ע' לקח על עצמו שליחות נוספת – כתיבת יומן רשת למורי ישראל. באמת שבעיית הקריאה בקרב מורי ישראל הדירה שינה מעיניי, ולכן כה שמחתי כשהתבשרתי על אותו צדיק משכיל, המעביר את ערכיו החינוכיים על גבי הרשת. אלא שע', כמה מפתיע, העדיף לכתוב בלוג המתאר בפרוטרוט איך תפקיד ההוראה ממרר את חייו.

   איזה מפתיע – אין לו אפילו תעודת הוראה

   "בא לי להיכנס לכיתה בשיעור הבא עם תת מקלע ולרסס קצת", כותב ע' החביב בבלוגו ומוסיף, "אני מוצא את עצמי מנקה אחרי ילדים בני 13-15 שמחרבנים לעצמם במכנסיים". איזה איש חינוך במיטבו. ע' היה מורה למתמטיקה בחטיבת ביניים במרכז הארץ, אשר באופן מפתיע לא עבר כל הכשרה שהיא ואין הוא מחזיק בתעודת הוראה, זאת בניגוד מוחלט לנוהלי משרד החינוך. ע' שלנו, צדיק אמיתי, לא מצפצף על נהלים, ולכן אחרי שכבר הספיק "ללמד" כמה חודשים פנה לקורס מזורז של משרד החינוך. אך באופן כה מפתיע נכשל בקורס. מי היה מאמין?!

   לאחר שמונה חודשים של הוראה יוצאת מגדר הרגיל, החליט ע' להתפטר. תדהמה בשידור חי. וכך זה נשמע: "אני פשוט מתמוטט... עכשיו אני מבין שכל הזמן צריך לתחזק את הדרעק הזה." הנה שוב תובנותיו של איש חינוך במיטבו. צריך לתחזק את הדרעק הזה? באמת?! הטוקבקיסטים חוגגים, כולם כמובן עם אותם נאומים על התדרדרות הנוער, בורות בלתי נסבלת וזריקת הזין של תלמידי ישראל על איש חינוך דגול. כי מה בסך הכל רצה ע' המסכן? קצת שקט בכיתה ופרנסה טובה? גם אני רוצה פרנסה טובה! היי, אני אהיה מורה! אני ממורמר, אין לי הכשרות מיוחדות ואני בטוח שאצטיין בהוראה, משום שאני יודע איך לתחזק את הדרעק הזה. זאת אומרת, את התלמידים.