פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   תלבושת מחרידה

   למה לנו יש טריקו כעורות עם לוגו מבאס, והמורות דופקות מחשופים בכיף? סער גיט מציע תלבושת אחידה גם למורים

   לפי הוראות משרד החינוך, תלבושת אחידה היא לא תנאי סף בכל מה שקשור לקיום לימודים תקינים. בדיקה קצרה מעלה שהתקנות היבשות אומרות שבתי ספר לא מוכרחים להלביש את כל תלמידיהם במדי אסירים לא מעוצבים, ושממש אפשר גם בלעדיהם. זה לא מפריע להרבה מדי מוסדות חינוך ברחבי הארץ להשליט את טרור התלבושת האחידה ביד רמה.

   הטיעונים חינוכיים ואולי אפילו הגיוניים. העסק נותן תחושה של מסגרת, מטשטש הבדלים סוציו-אקונומים (אף פעם לא הבנו איך, אבל שיהיה), נותן תעסוקה צפופה לעובדי חנויות בגדים ביולי-אוגוסט של מיתון ומשבר, ומעל הכול משרה על כולם אווירה נורא לימודית, שמאגדת בתוכה את כולנו לדיכאון אחד רחב. כך יוצא שכלל התלבושת האחידה מעוגן ברוב בתי הספר בארץ כבר הרבה זמן, ואפילו למדנו שאפשר לחיות איתו. הוא אמנם מדכא את הדורין אטיאס שבכם, אבל נסבל בהתחשב במגרעות האחרות שיש לבית ספר להציע. אפילו יש צבעים.

   די לאפליה

   אבל רגע, גם לנו, תלמידי ישראל, יש הצעת חוק פרקטית ואלגנטית במיוחד לגדעון סער וצוות המוחות שלו. נכון, תלבושת אחידה היא אכן כלי ראוי ומתקבל, שעם השנים הצלחנו לעכל בשלמות. דווקא בגלל זה, יש פה חלון צר שהוא גם צ'אנס לשים סוף לאפליה בין מורים לתלמידים בכל מה שקשור לכך. זה הזמן להעלות לדיון נוקב את התהייה, מה עם תלבושת אחידה גם למורים?

   למה אנחנו צריכים למלא את הארון במלא חולצות עם הלוגו היבש של הבצפר, ואילו מורות יכולות להרשות לעצמן להגיע עם מחשופים, גופיות ואקססוריז שהיו גורמים לנו להיזרק מהכיתה בבושת פנים? שיבואו בחולצות טריקו רגילות כמונו, או במדי מורים סמכותיים. העיקר שתהיה הדדיות, ושמורים שעבודתם היא להשריש ולזרוע ערכים ואידיאולוגיות ידעו לכבד את העובדה שהם כאלה. למה אנחנו אמורים לצפות בהם במרמור ותסכול נוכח העובדה שאנחנו עם תלבושת בית ספר, והם פשוט מתלבשים לפי צווי אופנה מזדמנים?

   בשביל כבוד צריך לעבוד

   העובדה שעבור המורים בית ספר הוא מקום עבודה ועבורנו הוא פשוט בית ספר, בטח לא אומרת שלמורים אמור להיות חופש בחירה כל כך עשיר בבגדים איתם הם צריכים להגיע ללמד אותנו. זה לא 'דווקא' ילדותי, וגם לא יצר נקמה מתלהט להחזיר למורים על גזרת התלבושת האחידה עתיקת היומין. זו כן קריאה לאנשי החינוך בישראל לתת קצת ריספקט לעצמם, למערכת החינוך, לבית ספר ובעיקר לנו. אקט של תלבושת אחידה עבור מורים יכול להקרין לא רק תחושה חיננית ומשודרגת לכולם, אלא גם לשדר הרבה התחשבות והכרה בכך שאם בית ספר, אז זה בית ספר עבור כולנו. לא רק בשבילנו, גם בשבילם.