פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   לא! רק לא נזיפה

   שר החינוך הציג תוכנית למיגור האלימות בבתי הספר, המזכירה לכולנו כי המורים עדיין חיים במציאות של שנות השמונים. תמיר זוהר פושטק

   כבר כמעט יומיים שאיזו ועדת שקר כלשהו לא פרסמה דו"ח עם מסקנות שהתקבלו לאחר חקירה מאומצת של כשישים שנה, אז הנה מגיע שר החינוך להציל את המצב. הידד, ח"כ גדעון סער הציג השבוע תוכנית למיגור האלימות בבתי הספר. לפי התוכנית, יקבעו דרגי אלימות ובהתאם דרגי ענישה, יוחמרו העונשים ותינתנה סמכויות נרחבות יותר לסגל בית הספר. ואכן, הגיע הזמן שמשרד החינוך יפעל כנגד האלימות בבתי הספר. אבל שוב, כמה מפתיע, השיטה דפוקה.

   גם אם זה נשמע חדש, מריח כמו חדש ועושה רעש כזה של חדש (נו, הפאצפצים האלה שגורמים לך להתנהג כמו ילדה בת ארבע), זה לא חדש. השיטות הן אותן שיטות – שיחה עם התלמיד, זימון הורים, הערה בתעודה, השעיה, הערה בתיק האישי שלא קיים ובלה בלה בלה. את מקרי האלימות ידרגו לפי דרגות חומרה (ממש "ששטוס") ויפעלו בהתאם. אגב, לא תאמינו מה נכלל במקרי האלימות. אלימות מילולית שכוללת פגיעה בהורים ("אמאש'ך מתקלחת ערומה!"), הפצת שמועות ב-SMSים וקיום חרם על תלמיד/ה. חרם? לפי משרד החינוך זהו אחד ממקרי האלימות הנוראים שמתרחשים בבתי הספר? למה שלא יענישו תלמידים שלא משתפים את כל תלמידי הכיתה במשחקי התופסת, או כאלה שמשחקים טטריס בזמן שהמורה מדברת, או עוד מקרים מזעזעים אחרים שנעלמו מהעולם בשנות התשעים.

   זה שוב יגמר במורה שמקבל כאפה מאבא

   בימים בהם בנות כיתה ב' מסתובבות עם מכנסי דפוק אותי ומטביעות את ראשה של המנודה הכיתתית באסלה, נראה כי תוכנית שכזו היא מיושנת וחסרת תועלת. שיטות האלימות, לצערנו, התפתחו רבות מאז שנות השמונים, בהן זה אולי אשכרה הזיז לתלמיד אם כותבים לו משהו רע בתעודה או עושים לו "נו נו נו" בשיחת נזיפה. היום, אם מורה יעשה לתלמיד שיחת נזיפה הוא יזכה לכיסא בראש מהתלמיד וכאפה מההורה שיתלונן על יום העבודה שהתבזבז לו.

   עכשיו אתם מבינים למה טענתי שחוק חינוך החובה לתלמידי י"א וי"ב הוא אסון? כשתלמיד יודע שאסור להוציא אותו ממערכת החינוך ולא משנה מה הוא יעשה – אז הוא יעשה הכל. כי גם אם הוא ידקור את המחנכת שלו פעמיים, הרי מה שחשוב זה שלעלם החמודות תהיה מסגרת תומכת, לא? בינתיים תמשיכו לשחק בפיפי קקי של הערות בתעודה ונזיפות, ובזמן שנשאר תכתבו בטוקבקים שאני חתיכת אידיוט. איך אני מעז לפגוע מילולית במשרד החינוך? מיד תזמינו את ההורים שלי לשיחת נזיפה! פושטק שכמוני!