פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   שאלה פתוחה

   גילית שאת בהריון ואין לך מושג מה עושים עכשיו? הגניקולוגית ד"ר ליאורה אברמוב עונה על השאלות שלכם

   בת 16 שואלת:

   אני וחבר שלי חצי שנה ביחד, אנחנו עדיין לא מקיימים יחסי מין אבל כשזה יקרה אני מתביישת לשאול את אמא, האם כשמשתמשים באמצעי מניעה צריך להשתמש רק בקונדום או שצריך במקביל גלולות?

   ד"ר אברמוב עונה:

   גלולות משמשות אך ורק כאמצעי מניעה להריון, הקונדום לעומת זאת פחות יעיל כאמצעי מניעה אך חשוב מבחינת מניעה של מחלות מין. אם גם את וגם חברך לא קיימתם עדיין יחסי מין הרי שהקונדום מיותר. אך אם הוא בעל התנסויות מיניות קודמות כדאי שישתמש בקונדום. אתם יכולים לפנות לסניף "דלת פתוחה" באזור מגוריכם כדי לקבל עוד מידע ובדיקה גינקולוגית והתאמת גלולות.

   מודאג שואל:

   לדעתי יש לי פין עקום יותר מדי. מה עלי לעשות?!?!? האם זה יכול להפריע לי בקיום יחסי מין או אפילו באוננות? ממה דבר כזה יכול להיגרם? האם יש דרך לטפל בבעיה?

   ד"ר אברמוב עונה:

   אצל רב הגברים הפין סוטה קצת הצידה – השאלה מה קורה בזמן זקפה.. אם אתה חושש פנה לבדיקה אצל רופא אורולוג. אני בטוחה שהבדיקה תהיה תקינה אך חשוב שלא יהיו לך חרדות בנושא.

   מודאגת שואלת:

   ברצוני לדעת למה יש שד אחד נורמלי לחלוטין והשני קטן ממנו בהרבה. מה עושים עם זה ואיך מטפלים.

   ד"ר אברמוב עונה:

   לא כתבת בת כמה את. לעיתים, אם את עדיין בגיל ההתבגרות ולא השלמת את תהליך הצמיחה שלך, השדיים עוד יצמחו ויתאזנו. אבל אם את בסביבות גיל 18 ומעלה – הסבירות שהמצב ישתנה נמוכה ולכן כדאי להיבדק אצל רופא שד ( בדרך כלל כירורגים). אם המצב כל כך דרסטי – הטיפול היחידי הוא ניתוח פלסטי, אבל אם המצב לא נורא אפשר להסתדר עם חזיות מתאימות.

   ועוד מודאגת:

   ברצוני לדעת למה קשה לי ולחבר שלי לקיים יחסי מין. כואב לי שהוא מנסה להחדיר ואנחנו לא מצליחים לקיים יחסי מין. מה עושים?

   ד"ר אברמוב עונה:

   אי אפשר לתת לך תשובה מבלי לבדוק אותך. יכול להיות שאת מכווצת מאוד מרוב לחץ ולכן את חוסמת את הפתח, יכול להיות שיש בעיה עם פתח הנרתיק – אולי הקרום נוקשה מאוד או שהוא במבנה לא תקין, או אולי הרגישות שלך היא על העור מסביב לפתח ולא בפתח עצמו.
   המון אפשרויות יכולות להיות ולכן חשוב שתבדקי על ידי רופא נשים.

   החברה שואלת:

   יש לי חברה בת 17 שאיחר לה המחזור בשבועיים, הלכתי איתה לעשות בדיקת הריון ביתית וכמעט מיד הופיעו שני פסים (תוצאה חיובית). אין לנו מושג מה לעשות וכיצד ניתן לקבוע תור להפלה שלא תעלה כסף ובלי שההורים יגלו. היא כרגע נמצאת בשבוע ה-9, ומעדיפה להימנע מביצוע גרידה כי הבנו שזה עלול ליצור בעיות פוריות בעתיד.

   ד"ר אברמוב עונה:

   אין אפשרות להימנע מגרידה אלא אם היא רוצה לגדל את הילד!
   היא יכולה לפנות לועדה להפסקת הריון שנמצאת במרפאה גינקולוגית בכל בית חולים. באיכילוב, למשל, הטלפון במרפאה לבירור הוא 03-6925657 והועדות יושבות כל יום שני וחמישי בצהרים. זוהי פרוצדורה שהיא חייבת לעבור לפני קביעת תור לגרידה.

   אני חושבת שהכי כדאי לה זה להתייעץ עם ההורים – התהליך הוא לא פשוט, וקשה לעבור אותו לבד. אולי יש לה חבר שיכול ללוות אותה בתהליך?

   ובשבוע הבא יתפרסמו תשובות לשאלות נבחרות שלכם