פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   טוב שנזכרתם

   מחקר חדש מראה כי מורים בתיכון הורסים את החשק ללמוד. לא חבל על הכסף? תמיר זוהר היה אומר לכם את זה בחינם

   מתוקף היותי אדם רב כישרונות, החלטי לערוך מחקר חדש שיגלה קשר בין כלי נשק לרצח. לאחר עבודה ממושכת ואינטנסיבית של שנים רבות הגעתי למסקנה הבאה – אם יורים בך, רוב הסיכויים שתמות. כן, קוראים וקוראות יקרים, מסתבר שאכן יש קשר. תודו שאתם מופתעים. עכשיו אם אספר לכם, שרק לאחרונה גילו במחקר חדש קשר בין מורים ממורמרים, שחוקים ומחוסרי רצון לחשק ולמוטיבציה של התלמידים, ודאי תצחקו. תצחקו כי זה הרי ברור וכי כולנו יודעים זאת מזמן. אז מסתבר שיש כאלה שלא. שרק עכשיו גילו מה שאנחנו ידענו תמיד – לא כיף ללמוד ממורה שזורק זין.

   אז זה הסיפור – לפי מחקר של אוניברסיטת בן- גוריון, המוטיבציה של ילדי כיתות ח' בישראל ללמוד ולהכין שיעור בית נמוכה באופן משמעותי מזו של ילדי כיתות ד'. או במילים אחרות, ככל שרגלכם נמצאת עמוק יותר בבוץ הטובעני הזה שנקרא "מערכת החינוך", כך אתם יותר קרובים לטבוע בה מבלי שאף אחד מסביב יעזור לכם. מן הסתם המערכת אמורה לפעול בדיוק הפוך – דווקא לפני הבגרויות, דווקא ב"פוש" האחרון, צריך שיהיה שם מישהו שידחוף אתכם קדימה. אבל לאותו מישהו לא ממש משלמים על דחיפות, אז הוא מעדיף לוותר.

   לאף אחד לא אכפת מה קורה לנו

   אל תחיו בסרט, על כולכם יוותרו בסופו של דבר. גם עלי וויתרו. היו ימים שלא הייתי מסוגל לשבת בכיתה, הייתי מבריז מימים שלמים רק כי לא יכולתי לשאת יותר, וקרסתי תחת דיכאון ארוך ומתיש. אתם חושבים שלמישהו היה אכפת? אתם חושבים שהמורים שמו לב בכלל? הם רק סיננו לעברי "תתחיל להתאפס על עצמך" ויצאו מהכיתה בדרמטיות. אוו אוו, הנה החינוך בגדולתו, הנה לכם דוגמה למורה שמכיר בצרכי התלמיד. תוצאות המחקר מראות ומדגישות, כי חייבים לשים דגש רב יותר בכיתות הגבוהות על הצרכים הרגשיים-פסיכולוגיים, אבל למי אכפת? קודם כל הממשלה תקרא את המחקר, ואז תקים ועדה שתתכנס אחת לחודשים. הועדה תפרסם את הממצאים הלא רלוונטיים שלה בעוד כשנתיים, ואז אולי תוך 4-5 שנים יכינו תוכנית עבודה, שתיושם בערך לקראת חגיגות ה-100 לישראל. אין בעיה, יש לי זמן.

   עד אז, ימשיכו ללמד אותנו מורים שכבר מאסו במערכת ובכם. בעיקר בכם. הם לא מתכוונים להשקיע בכם, הם לא מתכוונים להבין אתכם ולא, ממש לא אכפת להם מכם. אותם מורים ימשיכו להעביר בחוסר רצון מרגיז את החומר לבגרות ובזאת נגמרת תחושת השליחות שלהם, שהביאה אותם לתפקיד ההוראה. שאלתם את עצמכם למה הם ממשיכים ללמד, כשהם עצמם לא מעוניינים בכך? כנראה בגלל שאף אחד לא דואג לבעוט להם בתחת ולהעיף אותם מהכיתה. מסתבר שלאף אחד לא אכפת שמורים ממורמרים שזורקים זין הם אלו שמחנכים את הדור הבא.