פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   שלוש נותן בראש

   מה יותר גרוע, כאלה שעושים שלוש יחידות מתמטיקה או משתמטים? בנקודה הזאת הנגזרת של אלון נירגד גיא שווה לאפס

   "אהלן אלון, אני מעדיף להישאר בעילום שם בינתיים. בעקבות הבגרות במתמטיקה רציתי לשאול, למה לעזאזל נאלצתי לעבור את כל זה? למה זה מקצוע חובה? מה הקטע? למה לא הופכים את זה למקצוע בחירה? מי שאוהב שילמד, ומי שלא אוהב שלא ילמד. למה לא להפוך את זה למקצוע בחירה מכיתה י'?"

   מעדיף להישאר בעילום שם בינתיים, אתה שואל שאלה מצוינת, ולמרות שיש לך שם ארוך מאוד ומסורבל ביותר, אני עומד להשיב לך על השאלה הזאת. מדובר על שאלה שהעסיקה את האדם עוד בימי קדם, כפי שנוכל ללמוד מן הכתב הבבלי הזה:

   "קופצלוכס אונטדירשלופעס מתמטקוס אינמייןטוכעס!"

   משפט זה מיוחס לאחד מן האלים הקדומים, ומשמעותו היא "אני בז למתמטיקה כפי שהיא נלמדת בתיכון, ואינני מבין אותה כלל וכלל, למה לעזאזל זה טוב? יאללה אני רעב, הלכתי לתקוע איזה סטייק".

   ובכן, הנה התשובה שלי.

   למיין

   באמצעות המקצוע הנפלא הזה, אפשר למיין בקלות בני אדם לשלוש קבוצות: חכמים, חכמים-עצלנים / טיפשים-בעלי-מוטיבציה, וטיפשים. מדובר כמובן על חמש יחידות, ארבע יחידות ושלוש יחידות.

   התלמידים שעושים חמש יחידות הם ללא ספק בני אדם מובחרים, ויש לסגוד להם. הם יצליחו בחיים ויש להם לב טוב. הצלחתם במתמטיקה מראה שהם מאוד אינטליגנטיים, ואפשר להוכיח זאת באמצעות מספר נוסחאות שאינני זוכר כרגע.

   אנשים שעושים שלוש יחידות הם בתחתית החברה הישראלית (לצד המשתמטים) משום שהם אינם טובים במתמטיקה, ומתוך משפט זה ניתן לגזור את המשפט הבא: הם אינם טובים. נגזרת זה דבר בסיסי.

   להפוך אנשים לברגים

   כפי שכבר הסברתי בעבר, תלמיד ששואל "למה" הוא תלמיד מסוכן, משום שהוא עלול לפתח חשיבה עצמאית. במתמטיקה כפי שהיא נלמדת בתיכון אין יותר מדי מקום ל"למה". (למה אי אפשר לחלק באפס? ככה. למה דווקא e? ככה. למה לומדים את זה בכלל? שתוק).

   המורה המלומד (במקרה הטוב) מבין מהם השימושים של כל הנוסחאות והמשוואות, אך בשביל התלמיד מדובר בשפה לא שימושית, שבעיקר מאמללת את חייו, במסווה של פיתוח יכולת חשיבתו. המטרה היא ללמוד כמה שיותר מהר, כמה שפחות חומר, על מנת להוציא את הציון הגבוה ביותר, ולזכור אחר כך כמה שפחות. זה מאוד מאוזן.

   מדובר כאן על אימון מצוין, שמכשיר את התלמיד הממוצע לבצע מה שאומרים לו מבלי לשאול שאלות, מתוך אמונה שאם רק ימלא את הכללים, המערכת תתגמל אותו (ציון טוב במתמטיקה מוביל ללימודים גבוהים שמובילים לעבודה יוקרתית שמובילה לכסף רב שמוביל לאושר).

   אם מתמטיקה לא יהיה חובה, אז מה נעשה עם כל האנשים שלא טובים במתמטיקה?

   תאר לך שנזרום עם הרעיון המופרך שמתמטיקה לא יהיה חובה. מה נעשה עם כל אלו שיבחרו לא ללמוד מתמטיקה? ניתן להם ללמוד דברים שבאמת מעניינים אותם ומפתחים אותם? ניתן להם להתעסק בדברים שהם טובים בהם? ניתן להם את התחושה שהם שווים משהו ושיש להם אינטליגנציה?

   ומה אם הם יצליחו בדברים האלו? זה מאוד מסוכן. זה רע מאוד מאוד.

   זהו, מקווה שהצלחתי להוכיח לך שהמצב הקיים נפלא כמו שהוא!