פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   כולנו בני חורין

   לא רק יוני הוא בן חורין, בפסח כ-ו-ל-ם יוצאים מעבדות לחופש. תיהנו ממנו, כן?

   ראש השנה הוא פתח להתחלות חדשות, פורים הוא חג המחשופים (ומסיבת הרחוב בפלורנטין), יום כיפור טהור ושקט אבל חג הפסח הבא עלינו לטובה מאז ומתמיד היה החג המועדף עלי. אולי זה נשמע קצת לפלפי מצידי אבל תמיד לקראת חג הפסח אני קצת, נו, מתרגש. אז מה יש בו, בפסח שגורם לי לאהוב אותו כל כך? בטח שלא בזכות פיסות הקרטון הדקיקות והאנמיות שאנחנו נאלצים לאכול לזכר אותן ארבעים השנים בהם תעו אבותינו במדבר, ובטח שלא בגלל תוצר הלוואי הנורא של האיסור על מכירת חמץ – הורדת הבירה מהמדפים.

   **
   אני מניח שאתם זוכרים שאני לא ממש טיפוס של חורף. חייבים להודות שהחורף הישראלי הוא לא כל כך חורפי, ובמונחים אירופאים אפילו לא סתווי, אבל אין ספק שהשינוי במזג האוויר שמבשר חג הפסח הוא אחת הסיבות העיקריות שגורמות לי לאהוב אותו. הפסח מביא איתו את האביב, וזרעי הקיץ שנישאים ברוח מעוררים 'ערגונות' לקיץ הבא עלינו לטובה. לנשים בשמלות קצרות שיוצאות לרכוב על אופניהן בשדרה, לתיירות הצרפתיות שמרחיקות עד לכאן כדי להשתזף, למשחק מטקות סוער בחוף הים או אפילו סתם לסיבוב הרגיל עם הכלב בגופיית סבא וקרטיב לימון נוטף.

   **
   גם אם אתם דווקא שייכים לאנשים המוזרים שאוהבים חורף או סתם לא יכולים בלי בירה, את הקונספט של חג הפסח אתם חייבים לאהוב. פסח הוא חג החירות, חג החופש, בו כלל תלמידי ישראל יוצאים גם הם מעבדות לחירות בדמות חופש ארוך ומפנק במיוחד. למרות שהוא נוטה להיות עמוס בתגבורים אפרוריים ולמידה למתכונות, חופש פסח הוא ההזדמנות האחרונה לסטלנים שבינינו לנוח קצת לפני הישורת המייגעת של הבגרויות בסוף השנה. אז כנסו לאווירת החג החופשית, תקפצו לאיזה חוף נידח, תורידו את בגד הים, תנשמו עמוק ותנו לשמש לעשות את שלה ממש לפני שאתם קוברים את עצמכם תחת ספרי הלימוד.

   **
   הצצה חטופה בחשבון הבנק שלי לקראת הטיסה לאירופה בקיץ מגלה שהשנה, אני לא ממש נכלל ביציאה מעבדות לחירות. כשאתם תמרחו אחד על השני בבומבמלה, אני אאלץ להרוויח את לחמי, ולמזלי, אין תקופה מתאימה יותר לעשות זאת. לפני שלוש שנים התקשר אלי חבר ששאל אם אני בעניין "לעשות מכה" בפסח, ומאז אני שליח פרחים לעת מצוא. אתם אולי מדמיינים אותי מזיע על איזה טוסטוס, אבל לא תוכלו להעלות על הדעת כמה כיף זה לנסוע עם חבר במכונית ריחנית מפוצצת מפרחים או להיכנס בחיוך עם זר ענק לדירה של בחורה יפה, לאחל לה חג שמח ולהרגיש שרמנטי כמו מאהב מסרט אמריקאי. הייתי יכול לכתוב ספר שלם על חוויותיי כשליח פרחים אבל אסכם ואמר שזו בהחלט העבודה הכי שווה בחג. אולי חוץ מאליהו הנביא, תחשבו כמה יין הוא מקבל על חשבון הבית.

   (יוני בן חורין אולי כתב וצייר, אבל בפסח כולנו בני חורין)

   איכות הסביבה (אסור להשתמש , יוני בן חורין)