פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   שלוש נותן בראש

   הרבה בכירים במשרד החינוך תוהים איך אפשר לבזבז לנו את הזמן ולהרוס לנו את החיים. אלון נירגד גיא עם הפתרון

   אמנם אמרתי שאני לא עונה על מכתבים, אך על המכתב הזה הייתי חייב להגיב.

   "שלום לך אלון, קוראים לי ג' ואני בכיר בענייני חינוך בישראל. רציתי לדעת כיצד ניתן לבזבז לתלמידים את הזמן בצורה היעילה ביותר, כדי שבתום שתים עשרה שנות לימוד הם ירגישו חרא עם עצמם?"

   ג' היקר, השאלה שלך היא פשוט נפלאה. לא כל אחד יודע איך לבזבז אתם זמנם של התלמידים. בכדי לבזבז את זמנם בצורה יעילה צריך להשקיע מאמץ. בכדי לנטרל את הסקרנות הטבעית של התלמידים ולדכא את רוחם צריך לפעול במספר מישורים במקביל ולהקפיד לבצע את ההנחיות הבאות:

   1. בחירה דייקנית של התכנים

   בכל פעם שאתה בוחר נושאים שילמדו בבית הספר, חשוב לשאול – האם זה יעזור להם בחיים? אם התשובה היא כן, אז כנראה שהחומר לא מתאים לבית הספר. כדי לבזבז את הזמן בצורה מושלמת, חשוב לשים דגש על תכנים לא מעניינים ולא מועילים. מעבר לכך, חשוב להכריח את התלמידים ללמוד תכנים שלא מעניינים אותם (וגם לא את ההורים שלהם) על מנת להזכיר להם שהכוח נמצא אצלכם, ולא אצלם.

   בכדי לבזבז את הזמן בצורה שוויונית, יש להקפיד על רמה נמוכה בכל המקצועות, על מנת שגם אלו שאוהבים ללמוד יוכלו להתבזבז. אני רוצה להזכיר שוב, שהכי חשוב זה להימנע מללמד דברים שיכולים לעזור להם בחיים. מומלץ לעשות רשימה של "10 הדברים הכי חשובים שלמדתי בחיים" ולהקפיד שאף אחד מהם לא יהיה חלק מהחומר בבית הספר.

   2. בחירה קפדנית של מורים מממורמרים

   מורים ממורמרים, כאלו ששונאים ללמד או שנמאס להם מהחומר, הם המפתח להצלחה. רק באמצעות מורים כאלו תוכל לשבור את התלמידים. בשום פנים אל תתפשר על מורים. לא מספיק טיפשות, ולא מספיק רוע, חייבים שמץ של מרמור. מורה לא ממורמר הוא מורה שגורם לתלמידים להתעניין, וזה הדבר האחרון שאתה רוצה.

   3. זלזול בתלמידים

   זלזול בתלמידים הוא הבסיס. אם לא תזלזל בתלמידים, איך תוכל לבזבז את זמנם כמו שצריך? תלמיד שלא נרדם מרוב שעמום הוא תלמיד חושב, ותלמיד חושב הוא מסוכן לחברה, כי הוא עלול לחשוב אחרת ולעורר מהפכות. רק מי שפועל מתוך זלזול אמיתי, יוכל לגרום לכל התלמידים, ללא הבדל דת גזע ומין, להשתעמם למוות במסגרת השיעורים.

   א' היקר, אני אסכם את החומר בכמה מילים, כדי שתוכל להטמיע אותו בקלות:

   תכנים לא מעניינים, רמה נמוכה, מורים ממורמרים, זלזול בתלמידים, והכי הכי חשוב – להימנע מללמד דברים מועילים.