פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מקסימום תכשלו

   מקבלים התקפי חרדה לפני מבחנים? אתם לא לבד. ליהיא אבגר עם עשרת הדיברות לנבחן הלחוץ

   הלב שלך דופק בכוח? אתה מרגיש נחות וחסר ערך? את מוכנה לשבור יד רק כדי לא להגיע מחר לבית ספר? עניתם כן כן כן ועכשיו אתם תוהים מה לא בסדר איתכם?

   אם לא הסתבכתם עם המאפיה, השוק השחור או סתם מישהו מי"ב, יתכן מאוד שאתם סובלים מחרדת בחינות. הצד החיובי הוא שלפחות יש כאן מדריך בשבילכם. הוא לא הולך לעזור במיוחד, אבל תקראו אותו בכל זאת. הגעתם עד כאן, לא?

   צעד 1: מודעות

   אתה סובל מחרדת בחינות! כן, כן, אתה שם! אין טעם לבזבז זמן בהכחשה, המודעות היא הצעד הראשון לפתרון. לכן שנן את המשפט הבא: "אני, ____ , סובל מחרדת בחינות שוב ושוב מול המראה (ההתבוננות במראה עלולה לגרום לך חרדה מסוג אחר ובכך להשכיח את חרדת הבחינות).

   צעד 2: הבנה אמיתית

   השלב הבא יהיה לפרק את הבעיה לגורמים, כלומר, ממה בעצם אתם חוששים? (מהמבחן עצמו, מכשלון, מכך שיגמר לכם הדיו של העט באמצע המבחן). אל דאגה, כל החששות האלה טבעיים ונורמלים, ותמיד אפשר לא לגשת למבחן, לברוח מהבית ולרכוש עטי קפיץ שאין בהם מכסת דיו.

   צעד 3: יעוץ

   הביקור אצל יועצת בית הספר, או בשמו העממי 'הברזה מאושרת משיעור לצורכי זיון שכל', הוא דרך נפלאה להתמודד עם הבעיה. מכיוון שהיום הוא בדיוק היום החופשי של היועצת, וגם אתמול ושלשום, (כשחושבים על זה מתי בכלל הן נמצאות?) החלטתי במקום זאת להתייעץ עם כמה מהיצורים הלחוצים ביותר שתמצאו, ולהפיק מהלחץ שלהם כמה טיפים. כי הסבל שלהם הוא האל תעשה שלנו.

   אז קבלו את 10 הדיברות לנבחן הלחוץ:


   1. לא תשלח ידך ב"רסקיו" "רגיעון" או כל התערבות כימית אחרת לצורכי רגיעה.
   2. לא תעשה לך כל שליף וכל פתקון.
   3. מחקו את ה"לא" משתי הדברות הראשונות.
   4. ואהבת למורתך כמוך – החנופה עובדת, זה בדוק.
   5. זכור! הבחינה מפחדת ממך יותר משאתה מפחד ממנה.
   6. אין ציפיות, אין הפתעות – תמיד תוכל להיות מנקה רחובות.
   7. לא יודע את החומר? השתמש באוסף של מילים יפות לצורך יצירת רושם (לדוגמא, ש: "תאר את מאפייני המלחמה הקרה", ת: "המלחמה הקרה היא תוצר פסיכואנליטי של התקופה הפוסטמודרניסטית אשר ההיבט הגלובלי שלה מובא באופן קוגנטיבי בעמ' 86 בספר הלימוד אותו קראתי קריאה מעמיקה עד שעה מאוחרת אתמול בלילה ועל כן אין לי חמצן במוח כרגע. קונסטרוקציה).
   8. אתם לא חייבים לקבל 100% בבחינה, לביבי יש פחות מ-30% והוא בסדר גמור.
   9.זכרו! ציונים טובים הם לא מדד להצלחה בחיים, קחו למשל את...את..עזבו, פשוט תלמדו.
   10. למדו למבחן בשניים ושלבו בלימודכם חלק מעשי. מקצועות כמו ביולוגיה, פיזיקה, לשון וצרפתית עלולים להתגלות כנחמדים יותר משחשבתם.

   ולסיום

   אתם לא לבד, חלק גדול מהאוכלוסייה, במיוחד אלה העומדים לפני בגרויות, סובלים מחרדת בחינות, ובכדי להמחיש זאת הרי לכם וידוי קורע לב של ג.נ החרדה מחדרה

   היה זה בבוקר סגריר,
   כשפתאום לא היה לי אויר,
   כשגיליתי תרגיל לא פתיר,
   את ראשי אז דפקתי בקיר.
   הו בני גורן אכזר
   מדוע אתה כה ממורמר?
   מערכת חינוך יקרה
   קחי לך חופשה לשנה,
   תלמידיך מרחבי המדינה,
   הפכו לנפגעי חרדה.