פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מוזיקה לאנשים חושבים

   זוכרים את בגדי המלך החדשים? אז בן טברסקי הכין לכם פסקול שרק חכמים יכולים לשמוע

   מוזיקה יכולה לרגש, להקפיץ אותנו, לגרום לנו לבכות ולהגיע להרבה מצבים שבהם אנחנו מתמודדים עם הרגש, בין אם מדובר בשיר מסוים שפשוט מרגש אותנו כל פעם מחדש, או בשיר ששמענו ברגע מסוים ומאז אותו הרגע הוא נצרב בזכרון שלנו בתור שיר מכונן.

   אבל מה עם מוזיקה שגורמת לנו לחשוב? מוזיקה שקולעת לשכל יותר משהיא פוגעת בלב? מוזיקה שמפעילה את התאים האפורים שבמוח וגורמת לנו להרגיש כאילו אנחנו פותרים משוואות מסובכות במתמטיקה וכל זה מבלי שנרים עט?

   הנה רשימה של שירים שיגרמו לכם לחשוב (אל דאגה אין כאן ג'אז [או פרוג!])

   "Hallogallo " של Neu!

   תארו לעצמכם את הדבר הבא - שיר של עשר דקות ושמונה שניות עם מקצב תופים קבוע ומדויק להחריד שלא הולך לשום מקום, מלבד כמה מעברי תופים פה ושם, וברקע גיטרות שמשמשות יותר ככלי קצב מאשר כלי מלודי של ממש. כלומר, מה שתשמעו כל העשר דקות האלה זה בעיקר "וואקה צ'אקה וואקה צ'אקה". נשמע משעמם? הכי מרתק שיש, נסו לקרוא תוך כדי שמיעת השיר ותבינו על מה אני מדבר, דיוק גרמני אווירתי ויפה.

   " Halleluwah" של Can

   18:32 דקות זה ארוך מדי לשיר? לאאא. גרוב גרמני מדבק והדוק שלא משתנה למשך 18:32 דקות, שבמהלכן אתם, המאזינים, נכנסים לטראנס ומתמכרים לקצב. הבאס והתופים נעולים ולא נפרדים, הקלידים והגיטרות מג'מג'מות, פה ושם נכנס איזה כינור מחורע, מעין ניסוי וטעיה ומעל כולם, הסולן דאמו סוזוקי - יפני משוגע שמשלב גרמנית, יפנית, אנגלית וג'יבריש.

   אחרי ה-18 דקות האלה אתם תהיו הרבה יותר חכמים.

   "Autobahn" של Kraftwerk

   18:32 דקות קצר לכם מדי? נסו 22:43! הפסקול המושלם לנסיעה ממונעת, עם ביטים נעימים לאוזן ושירה גרמנית מכנית על כמה שכיף באוטובאן (הכביש שחוצה את גרמני). אני בטוח שתכינו את שיעורי הבית שלכם ביעילות כשזה מתנגן ברקע.

   "4" של Aphex Twin

   בונאה! אני גם רוקד וגם חושב!

   " Atlas" של Battles

   התופים הולמים באוזני המאזין בחוזקה אבל נשארים במקצב קבוע, הגיטרות משרטטות תיאורי נופים שלא באמת קיימים, הסולן ממלמל כמה מילים בקול מעוות כשל מכונה, 7:07 דקות של עולם ומלואו.