פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   ולמה אתם מתגייסים?

   כי מאיה בוסקילה הלכה לצבא כדי שלא תיפגע לה הפרנסה, ואפילו דיברה על זה עם הכיתה של נעם ניזרד

   אם תשאלו אותי, כולנו היינו רוצים שהסלבס שלנו יהיו אנשים עם לב זהב שכל מטרתם בחיים היא לנצל את המעמד שלהם כדי לשנות את העולם ולסדר מקדונלדס לכל הילדים הרעבים באפריקה. אחרי הכל, הרבה יותר קל לחבב אנשים שהם גם יפים וגם עוזרים לזקנות לחצות את הכביש. הסלבס מצדם מודעים לעובדה הזאת ונוכחותם באירועי התרמה למיניהם הפכה לעניין שבשגרה. חיוך כאן, קריצה שם, העמדת פנים ש"אני לחלוטין מוטרד ממצב החור באוזון", והיחצנית שלהם מרוצה עד הגג.

   כדי שכולם יסלחו

   דוגמה לתעלול יחצני בסגנון אפשר למצוא אצל הזמרת מאיה בוסקילה. אני לא בטוחה עד כמה אתם זוכרים, אבל מאיה כונתה עד לא מזמן משתמטת. היא הצהירה בהיותה בת 18 שהיא דתייה, אבל הסיפור קצת התפוצץ לה בפרצוף אחרי שהיא הופיעה כמה שנים מאוחר יותר על כל במה אפשרית עם נצנצים ומחשוף ששידר הכל חוץ מאהבת השם. אז אחרי שהתקשורת ירדה לה לחיים, מאיה נעמדה בגיל 31 לעיני המצלמות והכריזה בחיוך שהיא מתגייסת. אף אחד לא שאל לאן ובאיזה תפקיד, אבל כולם כן דאגו למחוא לה כפיים כי היא כזאת נשמה. אז זהו, שלא כל כך.

   מבינה שהיא עשתה טעות

   השירות הצבאי שמאיה עושה נמדד בפרק זמן של ארבעה חודשים, במהלכם היא מרצה לתלמידי כיתות י"ב על חשיבותו של הגיוס הצבאי. התמזל מזלי והשכבה שלי נשלחה להרצאה כזאת בהנחייתה. מאיה בוסקילה נכנסה פנימה, התיישבה על הבמה עם הבעה ידידותית והתחילה לדבר. היא סיפרה שהיא עשתה טעות, ושהיא הבינה את הטעות כמה שנים אחר כך כשהופיעה כתבה שלילית עליה בעיתון, וכשנאסר עליה לשיר על במות של המדינה בהתאם לחוק מסוים. מאז, היא מספרת, היא גאה ללבוש את המדים הירוקים והיא ממש לא הייתה עושה את הטעות הזאת שוב אם היא הייתה חוזרת לגיל 18.

   או במילים אחרות:

   רבים חושבים, והאמת שאני ביניהם, שהסיבה האמיתית לגיוס של מאיה בוסקילה היא אינטרס אישי, כי בלי השירות הקצר הזה הפרנסה שלה היתה נפגעת.

   בוא נעזוב לרגע את גברת בוסקילה, כי כל אחד עושה מה שהוא יכול כדי להתקדם, וכל עוד היא לא פגעה באף אחד אז מצדי שתהנה. המקרה שלה הוא בסך הכל תמונת מצב למה שקורה היום בינינו לבין הצבא. מי מכם מתגייס היום מתוך ערכים אמיתיים של אהבת המולדת ורצון לתרום, ולא מתוך חשש ששום עבודה לא תקבל אותו אחר כך?

   בלי לדעת בכלל את התשובה אני בטוחה שבעצם, אחרי כל ההכפשות, טיפה יותר קשה להודות שרובנו לא יותר טובים ממנה.