פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מוקף במטומטמים

   תמיר זוהר בהלם מהדביליות של הרבה דברים בעולם הזה. השבוע הוא גילה שהמורים שמים זין ענק על לקויי הלמידה

   מדי יום, מאז אותו היום השחור בו צעדתם בתמימות אל בית הספר לראשונה, אתם נאלצים להתמודד עם מערכת היחסים הכי צבועה בחייכם. אתם לא סובלים את מוריכם והם לא סובלים אתכם. שני הצדדים מודעים לזה, אבל שותקים. שותקים עד שעוברות 12 שנים בהן נאלצתם לעבור מסע ארוך ומפרך שלא יועיל לכם במאומה. החוויה הלימודית עבורכם היא כמו עצם התקועה עמוק עמוק בגרון, שניסיתם במשך 12 שנה לבלוע. המורים מצידם משפילים ראשם אל הקרקע יום יום ומחכים עד לרגע בו יוכלו לקחת את התיק, להרים כיסאות ולעוף הביתה.

   באמת שאתם מעניינים להם את התחת

   לפני מספר שבועות העביר יו"ר ארגון המורים, רן ארז, מסר למורים לפיו יהיה עליהם להפסיק כל עבודה עם תלמידים לקויי למידה. כלומר כל תלמיד הנזקק להארכת זמן, הקראת שאלון, בחינות בעל פה וכדומה נדפק. הסיבה? המורים, שלא מתוגמלים כספית על כל דקה נוספת בה הם "מסייעים" לכם, מעדיפים לזרוק עליכם זין מאשר לנקוט בצעדים שבאמת יפתרו את הבעיה. כי זה הכי קל לדרוך על התלמידים החלשים. להשפיל, לבזות ולירוק לעברם כדי שיראו בדיוק עד כמה באמת אכפת למורים מהם. רק תנו למורים שלכם להיכנס ממורמרים לשיעור, להעביר בחוסר חשק את החומר המזדיין וללכת הביתה. מה איתכם חוץ מזה? ממש לא מעניין להם ת'תחת.

   ומי נדפק? נכון! אנחנו!

   אז נכון הוא שהמורים צריכים להיות מתוגמלים על הזמן היקר, אותו הם משקיעים במסגרת שאינה שיעור רגיל בכיתה. בסופו של יום, עם כל הרצון הטוב לעזור, צריך להביא גם כסף הביתה. אבל האם זוהי הדרך? האם המורים, האמורים להיות מודל לחיקוי, מלמדים את תלמידיהם איך להיות אגואיסטים חסרי רגשות, שמעדיפים לפגוע בשכבות החלשות על חשבון האינטרסים המחורבנים שלהם? הרי סופו של המהלך הזה ידוע מראש לכולם. לאף אחד מהגאונים שיושבים בחדר הממוזג שלהם במשרד החינוך או האוצר לא ממש אכפת מסבלם של אותם תלמידים עם ליקויי הלמידה. מצידם שכל תלמידי ישראל יחנקו ויגססו למוות, העיקר שהם לא יוצאו עלינו שקל. בסופו של דבר המורים יתייאשו ויחזרו ללמד. יחזרו ללמד באותו חוסר רצון וחשק ואפילו במצב חמור יותר. ונחשו מי היחיד שנדפק? נכון, אנחנו.

   לאף אחד לא אכפת מה קורה איתנו

   תהיתם למה רוב המורים שלכם מלמדים חרא? הסיבה היא אותו משפט מעצבן שפמפמו לנו בכיתה א' – אין לא יכולים – יש לא רוצים. לא אכפת להם שלא תבינו את החומר, כי לא ישלמו להם על זה. לא אכפת להם לא להכין אתכם לבגרות, כי לא ישלמו להם. לא אכפת להם מכם – כי גם על זה לא ישלמו להם.

   ללקויי הלמידה אני רוצה להגיד – אל תיבחנו. קחו את טופס המבחן, כתבו עליו “נכשלתם” והגישו למורה. המורים שלכם כנראה מבינים רק שדורכים עליהם בחזרה.