פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   למי קראתם משתמטת?

   זה מחריד שפלסטינים חפים מפשע נהרגים, אבל נעם ניזרד עדיין נגד סרבני גיוס

   זה מרגיש לי פתאום קצת טרחני לצאת נגד צה"ל. הצבא הנורא והאיום אל מול בני הנוער האומללים, לוחמי חופש שמחליטים לא לשחות יחד עם הזרם. כך מצטיירת בעיניי התמונה שמנסה לשקף התקשורת, בכל הנוגע להתעסקות שלה עם עניינים של השתמטות וצבא.

   שלוש שנים למען המדינה = חודשים ספורים של כלא?

   אבל בואו ניקח, לדוגמא, את ארבע סרבניות הגיוס שעלו לכותרות בזמן האחרון, בעקבות מכתב השמיניסטים. איך אפשר בכלל להתייחס אליהן כאל גיבורות? יופי, הן מרדו בממסד, יש להן דעה עצמאית ורוח נושפת במפרשיהן. אבל האם אפשר בכלל להשוות שלוש שנים של לחימה וסיכון חיים למען מדינה שלמה, אל מול ישיבה של חודשים ספורים בכלא?

   ולא שאני מזלזלת בעובדה שיש להן אומץ. אחרי הכל, הדעות שלהן עדיין מנוגדות לדעה הרווחת (כן, מעניין מתי גם הערכים האלה ימותו) שהגיוס לצה"ל הוא חשוב, אבל אלוהים, הן פשוט נלחמות בעקשנות על מטרה ריקה ומגוחכת. הן מדברות על ערכים של הומניות, הבנה וסובלנות, ערכים שבחיי היומיום נראים לי כעקרונות קודש, אבל במצב של מלחמה, כשבצד השני מישהו עולה על טרקטור ודורס אזרחים, זאת פשוט התחסדות.

   אין פה רעים או טובים

   יש את הצד שלנו ואת הצד שלהם, ועם כל הכבוד, אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לשחרר את השומרים והמגנים שלנו וללכת לפזר פרחים ברחבי עזה. אז כן, אני מודעת לעובדה שבמלחמה הזאת גם אזרחים פלסטינים חפים מפשע נפגעים. אם זה מצב אידיאלי בעיני? אם אני חושבת שמגיע להם? ממש לא. אבל במלחמה הזאת, כמו בכל מלחמה בעצם, יש בעיקר מפסידים, משני הצדדים. אז אנחנו חיים בצל ביטחון מעורער וענייני הפנים שלנו נדחקים לפינה, והם חיים תחת חסותו של צבא זר. יופי, זה לא הופך אותנו לרעים ואפילו לא אותם, אנחנו פשוט מנסים להציל את עצמנו, שנייה לפני שכל העסק הזה טובע.

   אבל זה מה שיש ועם זה, נו, אתם יודעים

   יש משהו מעט רקוב לטעמי בתפיסת העולם של כל אותם חובבי שלום ואחווה עולמית. לדעתי, מדובר בניתוק מהמצב שאנחנו חיים בו. קל לבחור בדעות של הבנה וסובלנות ולהתנער מגיוס או מהתמודדות אמיתית עם כל הדברים הרעים שקורים, עם העובדה שחיילים ישראלים בני 18 נהרגים לצדם של ילדים פלסטינים. אבל זה המצב, זה מה יש, ואין לנו ברירה אלא למלמל לעצמנו, שעם זה ננצח.