פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מי זה אבא שלך?

   אז מה אם אבא של סרבנית הגיוס היה בכיר במוסד? בן ברש לא שופט אף אחד בגלל ההורים שלו

   זוכרים את הימים בהם כל ילד היה נמדד לפי מי זה אבא שלו? הימים בהם אם אבא שלך היה איכר, אז לא היה לך סיכוי להפוך למשכיל, ואם אבא שלך היה משכיל, אז היו צוחקים עליך אם במקרה היית הופך לרקדן במופע קברט מקומי? אם חשבתם שאותם ימים כבר מאחורינו, אולי כדאי שתציצו שוב בכתבה שפורסמה אתמול על סרבנית גיוס נוספת. עומר גולדמן, בתו של סגן ראש המוסד לשעבר (אההה!!! לא יכול להיות!!!) היא סרבנית גיוס. שנייה, נראה לי שהגיהנום קפא אחרי שכתבתי את המשפט הזה.

   מי אמר שהיא צריכה להיות ביחידה מובחרת?

   שמעתם נכון, עומר גולדמן היא סרבנית גיוס שזה מה זה לא נעים, אבל זה לא באמת החלק החשוב: עומר גולדמן היא בתו של סגן ראש המוסד לשעבר (אההה!!! לא יכול להיות!!!). תגידו, גיל 18 זה לא הגיל הזה שכבר לגיטימי לפתח דעה עצמאית שלא קשורה למקצוע של הורייך? אם אבא שלה במקרה בחר לחסל בחירים אירנים בסמטאות אפלות בטהרן זה אומר שגם היא צריכה להפוך לסוג-של-באטמן עם דעות פוליטיות כמו שלו? יש לכם בעיה עם זה שהיא סרבנית גיוס? לגיטימי, אבל בחיאת, תשאירו את אבא שלה מחוץ לתמונה.

   ואם את הבת של הרמטכ"ל?

   שימו לב, זו לא הפעם הראשונה שבנות שרוצות או לא רוצות להתגייס מקבלות עודף תשומת לב בגלל התפקיד של אביהן. אותו סיפור התרחש גם, למשל, עם בתו של הרמטכ"ל לשעבר בוגי יעלון. אל תשכחו שנערות אלו נמצאות במידה מסוימת קרוב מאוד לצלחת הביטחונית, ואם הן בוחרות לא להתגייס מטעמי מצפון ייתכן כי הן שמעו דברים שלא כל כך מצאו חן בעיניהן, אבל ניחא. הנקודה היא שהבנות האלו הן בנות אדם בוגרות בפני עצמן, ובין אם הדעה הפוליטית שלהן מוצאת חן בעיניכם או לא, צריך לתת להן את הכבוד המינימלי ולהתייחס אליהן בלי לערב בכל הזדמנות את שמו ותפקידו של אביהן.

   אולי צריך להעריך אותה אפילו יותר

   למען האמת, אני לא מתפלא שסרבניות גיוס רבות הן בנותיהם של בכירים במערכת הביטחונית. בלי לשים לב, אנחנו כופים עליהן מלידה איזו אחריות חברתית שהן כלל לא בחרו בה רק משום שאבא שלהן הוא דמות מוכרת. בתכלס, גם להיות סרבנית מטעמי מצפון זה אומר אחריות חברתית גבוהה, גם אם מכיוון אחר לגמרי. צורת המחשבה השמרנית הזו, בה כל ילד צריך ללכת בצעדי אביו היא שגויה ולא רלוונטית בעליל. אז אם בא לכם לקטול סרבניות גיוס, לפחות תעשו זאת באופן שוויוני ואל תתנפלו על עומר בגלל ההחלטות שאבא שלה, אדם נפרד ממנה, בחר לעשות. אם כבר, אולי צריך להעריך את עומר אפילו יותר – גם בתוך הבית והחינוך שאמר לה לעשות בדיוק את ההיפך, היא הצליחה לפתח דעה עצמאית ומצפון עצמאי לחלוטין.