פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מיסטר ג'ונס ואני

   אינדי חוזר לקולנוע, ואיתמר ברודרסון מבטיח ומקיים. וטוב שהוא כבר ראה בשביל להזהיר אותנו

   בשישי האחרון הגיע אותו הרגע הנכסף אליו חיכיתי 16 שנה (ראו קישור למטה), וראיתי את אינדיאנה ג'ונס הרביעי. עלילת הפתיחה, כהרגלה, שונה מזו של שאר הסרט, אבל הפעם לא שונה בתכלית. אנחנו מוצאים את אינדיאנה מוקף בהרבה "רעים", שהפעם הם אינם ילידים של שבט אבוד או שליחיו של היטלר. השנה היא 1957 והרוח הסובייטית הרעה נושבת בעורפה של ארה"ב, ואותם "רעים" הם סוכנים קומוניסטים בראשותם של סוכנת מוכשרת ומסתורית (קייט בלאנשט במבטא רוסי כבד).

   כשהמצלמה מתמקדת בכובע האגדי של אינדיאנה ג'ונס ואנחנו מקווים לראות את אינדי שלנו, ופתאום אנחנו מגלים סבא שזמנו עבר, זה לא קל. לא לי לפחות. כששמעתי שהריסון פורד יגלם את אינדיאנה ג'ונס שוב – בגיל 65, לא הייתי בטוח עד כמה המשחק של פורד בסרט, שמאופיין כרגיל בפעלולים מסוכנים, יהיה אמין. הרי הצפייה הבנתי שהזקנה לא חלה על פורד. שפילברג (הבמאי) גם דאג לצחוק עליו על זה לאורך הסרט.

   למה אתה מתלכלך?

   בכלל, הסרט משלב כל הזמן הומור בנוסח הדור הצעיר מול הדור הזקן, כלומר, הנוער החצוף של שנות החמישים בארה"ב כפי שנראה דרך עיניו של מט, צעיר המתלווה לג'ונס בהרפתקתו הנוכחית, לעומת האקדמאיים הזקנים, כדוגמת ג'ונס וחבריו. כמו כן, ישנן גם מספר דמויות תמהוניות בסרט שמהוות אתנחתא קומית בשילוב סלפסטיק, מה שהיה חסר בסרטים הקודמים.

   בתקופה בה רוב סרטיי האקשן מעדיפים מראה נוצץ ודיגיטלי, שפילברג מעדיף לשמור על מראה הסרט "מלוכלך" בדומה לסרטים הקודמים בסדרה. כמות האפקטים בסרט לא גדולה, ויש שם קרבות אגרופים בסגנון של פעם, ובכך שפילברג הופך את ג'ונס לגיבור הנצחי שזמן לא חל עליו. הסרט מעט נוסטלגי ונסגרים שם מעגלים של דמויות ועלילות מהסרטים הקודמים. וזה תמיד כיף.

   התחלה טובה - הכל טובה?

   20 הדקות הראשונות של הסרט היו תענוג צרוף - המוזיקה, התככים שמאפיינים את הסרט הועברו היטב, אבל לקראת אמצע הסרט נראה שהוא מאבד מהכיוון ומהעלילה שלו והופך לקצת הזוי. יש יותר מדי עלילות משנה, דבר שמסבך את הצופה וגורם לך לרצות לעצור ולחזור לאותן 20 דקות מעולות.

   בסך הכל, מדובר באינדיאנה ג'ונס טיפוסי - מכות, מרדפים, חרקים לא מזוהים, סוכנים כפולים ומיטב האקשן שהוליווד, שפילברג ולוקאס מסוגלים להפיק. אבל אולי כדאי ללכת הביתה בהפסקה.