פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   אינדי לנצח

   השבוע יצא הסרט הרביעי של "אינדיאנה ג'ונס". איתמר ברודרסון יספר לכם עליו, אבל לא לפני שתתעדכנו בקודמים

   פעם בשנה, כל שנה, מגיע הפולחן בו אני יושב עם מארז סרטי "אינדיאנה ג'ונס" שלי, ונהנה מכל קלישאה אפשרית שג'ורג' לוקאס וסטיבן שפילברג רקחו עבורנו. עכשיו, אחרי הרבה שנים יוצא עוד סרט בסדרה. אז למי שלא ראה או לא זוכר, קבלו הכנה ותקצירונים של הסרטים האחרונים.

   לוקאס, המפיק האגדי, יוצר "מלחמת הכוכבים", התעלה על עצמו כשהפיק את סדרת הסרטים "אינדיאנה ג'ונס". אני לא מתבייש להגיד שאין דבר שבו אינדיאנה לא גובר על דארת' ויידר. ג'ונס הוא פרופסור לארכיאולוגיה (שלא משעממת כמו שהיא נשמעת)שאם רוצים לתפוס אותו בפעולה, רוב הסיכויים שנמצא אותו נלחם בילידים באיזה ג'ונגל, או נחנק מחצים של שבט הודי עתיק. הוא לא יהיה לבוש בחליפה מסודרת כיאה לפרופסור, אלא מכוסה בבגדים המטונפים שלו עם השוט הנצחי והכובע האגדי.

   הקו המרכזי של כל הסרטים דומה - ג'ונס בסך הכל רוצה לשדוד את העתיקות מבעליהן החוקיים במקומות ההזויים ביותר עולם כדי שהוא יכול לתרום אותן למוזיאון שלו. האויביים (ויש לו הרבה כאלה) רוצים אותן לעצמם מסיבות אחרות לגמרי. אי אפשר להתעלם מהעובדה שאינדיאנה שלנו הוא טיפוס די מפוקפק - נהנה לשבור לאויבים שלו את המפרקת, ואין לו שום בעיה מוסרית עם תרגילים מתחת לחגורה. עוד משהו שאולי לא שמתם לב אליו, זה שאינדיאנה החביב שלנו הוא שוביניסט לא קטן, עד כדי כך שההתנהגות שלו עם נשים מזכירה לי מאוד את ג'יימס בונד.

   שודדי התיבה האבודה (1981)

   הסרט הראשון בסדרה, המתרחש בשנת 1936, נראה אינדיאנה ג'ונס צועד בג'ונגלים של דרום אמריקה ומגיע למקדש עתיק בו מצוי פסלון מוזהב. לאחר שהצליח להתגבר על מלכודות מטילות אימה, מצליח ג'ונס להניח את ידיו על הפסל ולברוח עמו מהמקדש. ביציאה מהמקדש הוא פוגש בצבא ילידים המקומיים. הפסל נלקח ממנו, אבל כמובן שפתאום יצוץ לג'ונס מטוס ים קטן שהוכן מבעוד מועד. לאחר מכן נודע לג'ונס שהנאצים מנסים להניח את ידיהם על ארון הברית מתוך הנחה שיוכלו לנצל את כוחו האלוהי כנשק כנגד בעלות הברית. משם ממשיך ג'ונס בחיפושיו אחר ארון הברית ובמאבקו עם הנאצים הרודפים אחריו.

   המקדש הארור (1984)

   הסרט השני בסדרה נפתח כשאינדיאנה ג'ונס נמצא במועדון לילה בסין, בו הוא מנסה לסחור בעתיקות תמורת יהלום. העסקה מתפוצצת, ג'ונס זמרת וילד בשם “שורטי” בורחים מהמועדון ועולים על מטוס בלי לדעת שהוא שייך לאויביו. כשהטייסים נוטשים את המטוס, ג'ונס וחבורתו נאלצים להימלט ממנו. לאחר מסע הייסורים, השלושה מגיעים לכפר נידח בהודו והכפריים מבקשים את עזרתם בהשבת אבן קדושה בנוסף למציאת ילדיהם החטופים מהארמון הסמוך.

   ג'ונס וחבורתו נלכדים בדרך והוא נאלץ לשתות שיקוי שמכניס אותו לטראנס, וילי הזמרת נלקחת לשמש קורבן, ושורטי נלקח למכרות כעבד. נראה כי הסוף אבוד ואינדי שלנו נתפס לעד, אבל שורטי מצליח להימלט מהמכרות, ובשעה שווילי מורדת ללבה הרותחת, הוא מוציא את ג'ונס מהטראנס כדי שיציל את כולם ו... סוף טוב - הכל טוב.

   מסע הצלב האחרון (1989)

   הסרט השלישי בסדרה הסרט מתחיל בפלאשבק לשנת 1912. אינדי הצעיר, נתקל בשודדים שגילו אוצר שהיה שייך לאינדיאנים. הוא גונב אותו מהם במטרה לשים אותו במוזיאון. השודדים רודפים אחריו ומצליחים לקחת ממנו את הצלב בסופו של דבר. עיקר עלילת הסרט מתרחשת בשנת 1938, אינדיאנה מצליח להחזיר לעצמו את הצלב וטראומת הכישלון מסתיימת. הוא נפגש עם אספן עתיקות שמספר לו על החיפושים אחר הגביע שממנו שתה ישו בסעודה האחרונה, שלפי האמונה מעניק לכל השותה ממנו חיי נצח. אינדיאנה מגלה שאביו (אותו מגלה ג'יימס בונד האגדי - שון קונרי) יצא בעבר לחפש את אותו הגביע ונעלם. לאחר שג'ונס מקבל את יומנו של אביו העוקב אחר תעלומת הגביע, הוא מחליט לנסוע ולחקור את התעלומה. יחד עם חוקרת גרמניה (הרי חייבים איזו כוסית בכל סרט כזה) מגלה ג'ונס רמז למיקום הגביע.

   אינדי מוצא את אביו, אבל החוקרת הגרמניה מתבררת כנאצית, והאב ובנו נשבים בשנית. כמובן שהם מצליחים לברוח (בצפלין!) לעיר בה נמצא הגביע. הנאצים ממשיכים בחיפושם אחר ג'ונס והגביע ומגיעים גם הם למקדש שבו הוא נמצא. החבורה של אינדיאנה עוקבת אחריהם, ונתפסת שוב. אביו של אינדי נפגע קשות במטרה להכריח אותו להיכנס פנימה ולהביא את הגביע. על אינדיאנה לעבור שלושה מכשולים כדי להגיע לגביע, וכמו קסם, ג'ונס עובר, שותה מהגביע, וזוכה לחיי נצח. בסיום הוליוודי קלאסי יוצאים החבורה רכובים לעבר השקיעה.

   2008

   ביום ראשון אספר לכם איך היה “אינדיאנה ג'ונס וממלכת גולגולת הבדולח". אני ממש מקווה שהיה שווה לחכות 16 שנים (עברו 19 מהראשון, אבל עוד לא נולדתי אז).