פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   כאן חיים בכיף

   אם אתם ביישנים, חרמנים או סתם משועממים, בן ברש לא מבין מה הבעיה בלחיות בעולם של פנטזיה

   בסופ"ש האחרון הרמתי טלפון לחברי היקר, בוקובסקי, במטרה לצאת לבלות. בוקובסקי מעולם לא היה בליין גדול, אבל תשובתו הפעם הייתה יוצאת דופן. "קבעתי להיכנס למבוך עם כמה אנשים" השיב. עכשיו, אתם בטח בוהים במסך מוכי בלבול כמו אמי מול מכשיר DVD, שואלים מדוע לעזאזל חברי בוחר להיכנס למבוך, והאם באמת כדאי לו לעבור מחדש את כל סיפור המינוטאור. ובכן, הניחו לי לסדר את פני הדברים.

   לכל אחד מכם בוודאי יש חבר אחד לפחות שאת חייו החברתיים, כלכליים, ומיניים בוחר לנהל דרך משחק מחשב המוני באינטרנט. אלה משחקים שאת עולמם הווירטואלי 'מיישבת' אוכלוסיה הגדולה מזו של מדינת ישראל. במשחק, כל אחד בוחר לעצמו 'תפקיד', משמע דמות וירטואלית איתה יחיה דרך העולם, הספציפי וישתתף במגוון הפעילויות האפשריות, כמו לדוגמא כניסה למבוכים. למבוך נכנסים חבורה של שחקנים, נלחמים במפלצות וירטואליות וזוכים בפריטים שיהפכו את האלטר אגו הווירטואלי שלהם לעצמתי אף יותר.

   למי קראת גמד?

   בוקובסקי מיד החליט להזמין אותי לאירוע הגדול ולאפשר לי לצפות בו מביס בפעם המי-יודע-כמה את המינוטאור עם הגמד הלוחם שלו. נכון, יכול להיות שפספסתי את אהבת חיי שיכורה בפאב, אבל במקום, יחד עם דמותי החדשה - אלפית מכשפת, טבחתי עשרות אם לא מאות חזירי בר. דמיינו מה יכלו החזירים המסוכנים הללו לעשות לפיקסלים האחרים במשחק. מאותו ערב, האלפית שלי הספיקה לחסל דברים נוראים בהרבה מכמה חזירי בר רעבים. כל הסיפור הזה מעלה אצלי שאלות בנוגע לאותנטיות העולמות הוירטואליים שנרקמים עם הזמן ומציעים לנו את האפשרות להיות השתקפות טובה יותר של עצמנו. הם מציעים את היכולת להיות מי שתמיד רצינו להיות, מבלי הצורך להתמודד עם המחדלים שנקראים 'המציאות', כמו מראה חיצוני או חרדות למיניהן. זהו עולם בו כולם מושלמים ומשתפרים. למה אם כך ירצה אדם לוותר על גרסה מושלמת שלו?

   תחליף ראוי

   ככל שהזמן עובר, העולמות הוירטואליים שמציעים משחקי רשת המוניים נהיים ראויים יותר להחליף את עולמנו. זוגות רבים כבר נכנסו לחופה תחת חסותם, חלק אף מנהלים עסקים כלכליים דרכם ובני נוער עם קשיים חברתיים הצליחו לצבור מאגר חברים שלא יביש סלבריטאים. אם בעוד מספר שנים נוכל להיכנס לעולם שידמה במדויק את עולמנו ויספק גירויים לכל חמשת חושנו, מה רע בזה? אפילו היום, העולם ברובו מתנהל דרך רשתות וירטואליות, דברים בעלי חשיבות עולמית שמורים על זיכרונות לא-אמיתיים-בפועל של הרדיסקים. אפילו הכסף שלנו לא קיים אלא בתיאוריה, במחשבי הבנק. עם התקדמות הטכנולוגיה, היכולת שלנו ליצור סביבה פורצת גבולות גוברת. בני אדם עם מגבלות כמו נכים, חולים, קשישים וכדומה יוכלו להתעלות עליהם ולהיות נגישים לעולם בו הם בדיוק כמו כל השאר. הרי בסופו של יום, איש אינו יודע אם מאחורי אותו טרול מכשף עומד הרמטכ"ל, או נערת ליווי תורכית.