פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   משוחררים

   מאי פלטי יודעת שאנחנו מתים על החופש הזה, אבל כדאי שננסה להבין מאיפה הוא בא

   מאז שאבות אבותינו היו עוברים מלנכוליים ומקומטים, ועד היום, אנחנו מאד אוהבים את פסח בצורה אוטומטית. אבל בתוך התוהו ובוהו של המצות, עוגיות הקוקוס והמצה-ברייט אנחנו שוכחים את המשמעות האמיתית של החג הזה. קריאת ההגדה היא עוול שנמשך שנתיים וחצי וברוב המקרים עדיף לדחוף את הראש למכונת הכביסה ולא לחשוב על משמעויות עשר המכות. אבל למרות הציניות, הסרקאזם וההעדפה הכוללת להשתכר עד אור הבוקר ולהשליך עצמנו לתעלת הביוב – אנו מוכרחים להבין שלכל דבר יש סיבה, גם לחג הפסח, חוץ מחופשה בת שלושה שבועות וגילוי מטריד בארוחת הסדר בנוגע לעברם המיני של הדודה סימה והפודל חולה החצבת שלה.

   חג הפסח לא נוצר בכדי להבטיח שנאכל גפילטע פיש, חריימה, כבש, פירה, זרועות ילדים קצוצות ברוטב פסטו או מה שזה לא יהיה שאתם אוכלים. יש לחג הזה משמעות קצת אחרת, קצת יותר מעוררת השראה מלשאר החגים. אמנם גם לישיבה משותפת סביב מדורה תוך כדי גזיזת ילדים בני 3 ושהייה מייגעת בסוכה בחברת צמחים שאף אחד לא שמע עליהם מעולם יכולות להיות מהנות ביותר, אבל אי אפשר להתווכח עם מה שחג הפסח מסמל עבור העם היהודי. והוא מסמל עבור העם הפגוע שלנו דברים רבים, משמעותיים ואפילו נכונים עד דמעות, שבהחלט רלוונטיים עד היום, שנת 2008. אני יודעת שאתם לא מבינים מה בשם בת פרעה קרה לי ולמה נערה חילונית מאד שכמותי מהללת חגים - אבל אפילו אני, מסורתית כמו סנדוויץ' עם קוטג', לא יכולה להתכחש לערכי החופש, האמת, החירות והאמונה שחג הפסח נושא עמו ביד חזקה ובזרוע נטויה.

   מאחורי הרפש

   פסח הוא חג מיוחד. אחרי שעבדים היינו במצרים מצאנו עצמנו נרדפים עוד כמה פעמים, עד שהגענו לחירות המסוימת והיחסית בה אנחנו חיים היום. אני אולי מעדיפה שלא לקרוא את ההגדה ולחשוב באופן כפייתי מי הפנאטים שאוסרים עלי לאכול לחם, אבל לא אשכח את המשמעות הטמונה בליבנו, אפילו אם ננסה בכל הכוח שלא להתחבר אליה. מאחורי סיפור ההגדה, מאחורי השירים שנמשכים כזמן יציאת מצרים, מאחורי הבגדים החגיגיים, מאחורי כל האוכל והיין ומאחורי כל רפש המשפחה שלך שעולה על גדותיו כאשר נוצרת התאספות קיימים ערכים של אהבה וחופש, אשר באים לידי ביטוי בצורה הפשוטה והאמיתית ביותר.

   כאמור, חופש (לא, לא חופש פסח) הוא דבר מבורך ולא מובן מאליו, והחג נוצ?ר את יצר החופש והחירות, כאשר מסכמים את קונצפט החג במילה אחת או שתיים. ישנם מיליונים שהחופש לא מובן להם והם אפילו רחוקים ממנו במידה שאנשים מסוימים בחברה לעולם לא יצליחו להבין. החופש והאמונה העצמית הם לעיתים פריווילגיה או אפילו דבר בלתי מושג בעליל, לכן אנחנו צריכים להבין, לדעת ולהגיד תודה.