פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נגמר, איזה באסה

   כשאלון צפה ב"זה יגמר בדם" הוא ממש לא רצה שזה יגמר. אבל אם אתם מחפשים קומדיה קלילה, תתרחקו

   כבר בשוטים הראשונים של הסרט הופיעו אלמנטים שגרמו לי להבין שמדובר בסרט איכותי: שתיקות ממושכות (הדיאלוג הראשון מתרחש לאחר יותר מעשר דקות של סרט), נוף מדברי (הסרט צולם במארפה, טקסס, שם צולמו קטעים מהסרט "ארץ קשוחה") וכמובן דניאל דיי לואיס - שחקן מוכשר ועוצמתי ביותר (אני שמעתי מישהו אומר "השחקן הכי טוב בעולם").

   סיפורנו מתחיל בסוף המאה ה-19. גיבורו של הסרט הוא דניאל פליינווי (דניאל דיי לואיס), איש שאפתן וכריזמטי. כשחברו לעבודה מת בתאונת עבודה, הוא מאמץ את בנו - H.W, בתקווה שנוכחותו של הילד תשפר את מעמדו ותעזור לו לרכוש את אמונם של בעלי אדמות עשירות בנפט. יחד עם H.W, פליינווי עובר לעיירה בקלפורניה שעשירה בנפט, ומתחיל להשתלט על השטח. העניינים מסתבכים כאשר נוצרים חיכוכים בין פליינויי לתושבי המקום, שבראשם עומד הכומר איליי סאנדיי (פול דנו).

   ד"ש לרדיוהד

   זה אולי לא נשמע משהו, אבל הסרט הזה משובח. התסריט כתוב טוב, והסיפור שבו הוא עוסק והבעיות שהוא מעלה רלוונטיות מאד גם לימינו. המוזיקה שהולחנה על ידי ג'וני גריינווד (אוהבים רדיוהד?) מוסיפה לסרט גוון מיוחד. הצילום מרהיב ומדגיש את היסוד האפל שבדמותו של פליינווי.

   דניאל דיי לואיס לא "בא בשביל לשחק" - הוא בא בשביל ליצור דמות חד פעמית. לואיס נותן הופעה מרשימה וייחודית, ומגלם דמות שפשוט אי אפשר להישאר אדיש כלפיה. ואם במשחק עסקינן, איליי סאנדיי (שאולי מוכר לכם בתור הנער השתקן מהסרט "ליטל מיס סאנשיין") משחק נפלא את דמותו של הכומר הכריזמטי (ספק פסיכוטי), והאינטרקציה שלו עם דניאל דיי לואיס יוצרת הופעה מדהימה שלא רואים הרבה.

   לילה טוב

   טוב עד לכאן עם הדברים החיוביים, אם אני אמשיך ככה אני בכלל לא אקבל טוקבקים עם מיץ. אבל בכדי שלא תסקלו אותי, לפני שנגיע לפינת "מי לא יהנה מהסרט", אני רוצה להגיד שוב שנהניתי ממנו מאוד ושאני ממליץ עליו בחום.

   מי לא יהנה מהסרט? בעיקר אלו שירדמו באמצע מרוב שעמום. יתכן כי הם ייהנו מחלומות מתוקים, אך זה לא נחשב להנאה מהסרט. הם ירדמו בגלל שמדובר בסרט שאורכו שעתיים וחצי שמתרחש בשממה מדכאת, בלי יותר מדי פיצוצים (נו, חוץ מקצת נפט שנשרף) ובלי מין. (אלא אם תטענו שמקדחת נפט זה סמל פאלי). אני לא יודע מי הם אותם אנשים שיירדמו, אבל מה שבטוח הוא שאם אתם הולכים לקולנוע בשביל לראות משהו קליל וטיפשי - אז סביר להניח שבשבילכם זה ייגמר בשינה.