פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   שואפים לטוב

   מימס שונאת סיגריות ומתרחקת ממעשנים, אבל נראה לה ממש לא פייר שלחיילים פשוטים יהיה אסור לעשן בבסיסים. כי מה עם המפקדים במשרדים הממוזגים שלהם?

   שני נושאים שהדעות לגביהם חלוקות איחדו כוחות בכותרות אתמול: צה"ל וסיגריות. חוק חדש קובע כי יחול איסור על עישון בכל הבסיסים הצבאיים במדינה - זאת כנראה בזכות החוק והמכריע בנושא שאוסר על עישון במקומות בילוי. אמנם שמחתי לאיד עם הבשורה על החוק הראשון, אך דווקא על החוק החדש אני מביטה בתמיהה מסוימת.

   צה"ל וטבק הולכים יד ביד כבר דורות ואחוז המעשנים עולה פלאים סביב גיל השירות הצבאי. למה? לחץ, בעיקר. עישון במדי צבא הוא כמעט עניין של מה בכך בארצנו, לטוב ולרע, והמנהג לא פעם ממשיך גם הרבה אחרי השחרור המיוחל. אני לא מעריצה של הסיגריה וניחוחותיה, אבל אני מוצאת בחוק החדש צביעות רבה שאיש לא יוכל לאכוף. ברור לכולם שהמפקדים הגדולים בצמרתו של כל בסיס או מחוז לא יפסיקו הרגלים של עשורים רק כי מישהו בממשלה אמר שאסור מ-ע-כ-שיו! המפקדים והאלופים ימשיכו להגניב הפסקות סיגריות במשרדים הפרטיים שלהם ואיש לא יפצה את פיו כדי להעמידם במקום - אבל החייל הפשוט, הבורג הקטן, הוא שישלם את מלוא כובד הגזירה כשייתפס שואף ליד השק"ם. אז אם חשבתם ששנאתם את הרס"ר שלכם קודם...

   המפקד, יש לך אש?

   אני בספק אם הימצאותן של סיגריות בחילות ארצנו הן שהופכות את הצבא לפחות מקצועי או מדוגם, ולכן מאמינה שיש להקציב פינות עישון בבסיסים ולא למנוע לחלוטין את הגישה אל החפיסה. הבעיה האמיתית שתיווצר כאן היא בגדיעת ההרגל הזה אצל הבוסים הגדולים שבעיניהם ובעיני העם שולטים בצבא ולכן לאיש אין כוח נגדם. הם יציתו בכיף, ויזרקו את הבדלים בכוסות קפה שחור שהיו אמורים להכין לבד (אבל בשביל מה יש פקידה). אבל, כדרכו של עולם - חוקים לחוד וצה"ל לחוד, וביטחון הגבולות במילא הרבה יותר חשוב מסרטן אז שאף אחד לא ינסה להתווכח עם הביג בויז.

   אם הטייס הכי טוב בצה"ל ירצה סיגריה לפני מבצע סודי בשמי אירן - יאסרו זאת? בינתיים, הטוראי שיצטופף בתא השירותים לשאכטה קטנה, אחרי שלושה שבועות שהוא לא חירבן בבית, יועמד למשפט. טוב נו, זה לא כאילו חסרים מחדלים בצה"ל.