פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   אמת שאתה משתמט?

   למרות שנמאס לנו לכתוב על משתמטים, מאי פלטי ראתה סרטון שממחיש בדיוק את מה שהיא ועוד הרבה מרגישים. אז הנה, תקראו ותגיבו בעצמכם מיהו ישראלי אמיתי

   בכל התקופה האחרונה, הלב שלי נכלם בעצב ומתפורר בכל פעם שאני רואה על אחד מאוטובוסי העיר את ההכרזה החדשה ואת חריצת הגורלות העיוורת והאימפולסיבית של שנת 2008: "ישראלי אמיתי לא משתמט". ובכן, מה אתם יודעים. מסתבר שיש מספיק אנשים שם למעלה ששמחים לשסוף גרונות ולזרוק משפטים כואבים לאוויר כלפי כל אדם שקרה הדבר, והוא לא ביצע או מתכנן לבצע את שירותו הצבאי. סרטון תגובה לקמפיין המטומטם הזה (ראו קישור למטה) גרם לי לנסות להסביר שוב למה חשוב לבחון דברים ולא ללכת אחרי העדר והקמפיינים שלו.

   כמובן שהאדם המופלא שהמציא את הלוגו (לוגו קליט יותר מאקדח לרקה), לא לקח בחשבון שיש בארץ אלפי ילדים רעבים שאף אחד לא מתאמץ עבורם, אחוזי אבטלה שיכולים לפצוח את גג ביתכם ולגרום גם לכם להירטב קצת מהגשם, אוהדי כדורגל ששורקים בוז לזכר ראש ממשלה שנרצח (אבל כמובן זה בסדר אם הם היו בסיירת מטכ"ל), פוליטיקאים שאוהבים לאנוס, חיילים שזכו ליחס רפואי איום ונורא ומצאו את מותם, יחס מבזה לאנשים מבוגרים או לבני אדם בפרט. מאד קל לגנות אנשים שהעדיפו לעשות שירות לאומי ולטפוח על השכם ללוחם גולני שמספר בגאווה שהוא התגייס בשביל להרוג ערבים (ועל כך יעידו כל הטוקבקים שאתם לא רואים). אז מי עכשיו הוא המשתמט מאחריות? מי עכשיו הוא העיוור?

   ישראלי אמיתי חושב לבד

   מובן שאני לא בעד השתמטות, במיוחד כשמדובר בהשתמטות הנובעת מסיבות של פינוק, אופנתיות, או סתם ממניעי אגואיזם. בתור אדם שהסתתר מאחורי פח אשפה ציבורי בשל אזעקת קטיושות והיה במקלט חודש ימים שהיה דומה יותר לעשר שנים, אני מבינה שמדובר בצרכי הישרדות ושלא קיים סכסוך שרק צד אחד אשם בו. אבל מעבר לכך ומעבר לישיבה המרעננת במקלט, מעולם לא קרה לי שסגרתי את האוזניים, עצמתי את העיניים והתחלתי לצווח: "ישראלי אמיתי לא משתמט!" תוך כדי רקיעות רגליים של ילד בן חמש. התמודדות לא נראית כך, לא כמו סלוגן נואש לאחד את העם הפצוע יחד ולבעוט מה"ישראליות" את המשתמטים הבני זונות, כשזה בכלל לא משנה אם היא עזרה לעולים חדשים בגיל יסודי ללמוד מתמטיקה ואנגלית במקום להירקב כמזכירה שרק מכינה קפה, או אם הוא התנדב עם מבוגרים עריריים במקום לאונן אי שם במעלי מגדל השמירה ובסופו של דבר לירות לעצמו כדור בראש בשירותים של הבנות.

   להכריז על שנאת משתמטים זוהי ההכרזה המשתמטת ביותר שנתקלתי בה מעודי. צרכים אנושיים הם טבעיים לחלוטין, וכמו שכולנו זכאים לחופש דיבור וחופש החלטה, כך גם אדם שמרגיש שהוא יתרום למדינה בדרך אחרת או פשוטו כמשמעו לא יצליח לשרוד בצבא רשאי ואף זכאי להיקרא "ישראלי" גם אם הוא ויתר על שירותו הצבאי. השתמטות ללא סיבה וחוסר האכפתיות אשר גורר אפס מעורבות חברתית ואפס נתינה מגעילים אותי עד דמעות, אבל הדבר שמגעיל אותי הרבה יותר, הוא ההכרזה הכוללת והצרה המאפשרת לאדם ששירת בקרבי, התעלל בפלסטינים במחסום והכה את אשתו להיקרא בחור כארז, ולאדם שבחר לוותר על שירות צבאי למען רוח מעורבת ואידיאליסטית ששואפת לשינוי וערכים להיקרא משתמט מסריח (ולא ישראלי).

   ישראלי אמיתי מקשיב עד הסוף

   תתעוררו, רבותיי וגבירותיי. לפני שאתם תומכים במשפט המזעזע הזה ומעידים בגאווה שאתם שונאים משתמטים, נסו לחשוב קצת מעבר לקופסה. לפעמים קורה מצב בו אדם יודע שהוא יתרום הרבה יותר בעבודות התנדבות שאף אחד לא עושה מאשר בישיבה בתוך אותה הקופסה שלכם, מחכה שהעם ייתן לו אישור יבש ויכיר בו כ"ישראלי". מדובר כאן בתרמית צבועה ובאמירה שטחית שמזלזלת בקהל היעד שלה. תצאו מזה, זה לא האמת.