פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   המכשפה מניו יורק

   "קלוברפילד" הוא עוד סרט סוף העולם, והוא עוד סרט שמנסה להיות מיוחד. אלכס רק שמחה לגלות שהוא קצר ומהיר

   בביקורי האחרון בניו-יורק לפני כמה שנים, לפני שהתאומים כרעו תחת זקנם העבות של אנשי הטאליבן, לא זכור לי שראיתי אסונות או חרקי ענק מסתובבים ברחובות, אבל מציאות לחוד והוליווד לחוד. ניו יורק היא כבר מזה זמן רב אטרקציה לאסונות ואפוקליפסות למיניהן. אחרי שהיה לנו את ה"יום שאחרי מחר" בו יש סופת קרח בעקבות פגיעה אקלימית בכדור הארץ ואחד ממקומות המסתור היחידים הוא הספריה העירונית של ניו יורק, בא גם "אני האגדה" בו לא נשארו אנשים אמיתיים ברחובות מנהטן אלא רק זומביים ואנטילופות. לא חסרים גם קינג קונגים למיניהם מתובלים במיני גודזילות שיחריבו את העיר המסכנה.

   מפיק הסרט "קלוברפילד", ג'יי ג'יי אברמס המוכר לכולנו מ"אבודים", כנראה גם מאוד אוהב ז'אנר כזה של אסונות טבע ואנשים מסכנים המתרוצצים בפאניקה, אחרת לא היה משתתף ביצירת החתיכה הזאת שבהחלט ניתן לקרוא לה סרט קונספט. והקונספט של היום הוא שחקנים המצלמים את אירועי הסרט בעצמם, במצלמה ביתית, כביכול. סרטי קונספט לרוב או ממש שווים לתחת או ממש טובים, ואי אפשר שלא להשוות את "קלוברפילד" ל"פרוייקט המכשפה מבלייר" הדומה ברעיונו הביצועי, אבל לתפוח הגדול יש מה ללמוד מהמכשפות.

   אומייגודזילה!

   במהלך כחצי שעה יש תיעוד של רגעים בחייו של רוב, בעזרת מצלמת הוידאו הביתית שלו - ועל כך יגידו שזה מציג את המציאות של ימינו בה ניתן לתעד הכל בכל עת ובכל אמצעי. במסיבת הפרידה שארגנו לכבוד משרתו החדשה ביפן (מישהו רומז לגודזילה?) מוטלת אחריות התיעוד על חברו הטוב ביותר, האד, שמתחיל בלאסוף ברכות מצולמות לכבוד העבודה החדשה. הקלטת שהייתה קודם לכן במצלמה עדיין שם וכך אנו זוכים להצצות לכמה ימים לפני הכיף הגדול.

   החבר מתחיל לתעד בצורה מציקנית ופולש למרחבים פרטיים של דמויות- רכילויות אלו ואחרות שתוך שניות ידועות לכולם. בעודם במסיבה מורגשת רעידת אדמה לשניות אחדות. החשמל נפסק וחוזר. החברים מדליקים את הפלזמה בדירת הסטודיו של הגיבור, רוב, וצופים בחדשות. מסוקים שמצלמים את האזור מראים משהו עצום זז ברחובות העיר- מה שגורר את כולם לגג לצפות בו במו עיניהם. ואכן רואים, את הדבר. פאניקה, בהלה, אמאלה! כולם רצים לרחוב, בורחים מענני עשן (מאוד 9/11) ומנסים למצוא מקלט בחנויות. משם הזוועות מגיעות ובכמויות- גשרים שאמורים לעזור להם לברוח מרוסקים על ידי הדבר שמרתוצץ בעיר, אנשים ננשכים על ידי "שלוחות" של הדבר ומה לא ואל לנו לשכוח שהכל הכל מתועד. נסיונות לברוח על ידי הליקופטרים לרוב נכשלות ולצבא שמנסה לקחת את העניינים בידיים אין מושג מה נפל עליו.

   יש בסרט הרבה חומר לבחילה, אישית לא נתקפתי באחת. בנוסף לאורכו המקורי של הסרט, 85 דקות, שזה כלום גם ככה, הוא עובר בטיל. לא תשימו לב והקלטת במצלמת הוידאו הביתית תתריע שנשארו רק 30 שניות וזהו, נגמר.