פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   חכו חכו

   אוהד נאור פגש את אקסום - ההדבר הכי חם בהיפ הופ, ודיבר איתם קצת על זה שאי אפשר להוציא את נתניה מהבן אדם

   יש הרבה דרכים למצוא חבר ללהקה או שותף מוזיקלי. לצמד ההיפ-הופ רגאיי הנתניתי "אקסום" (ראובן "טדרוס" אראגי וגילאור "ג'ודיה" יהודה) הייתה דרך מקורית מאד: "בגיל 14-15, התחלתי עם מישהי שג'ודיה יצא איתה", מספר טדרוס, "וכמובן שלא ידעתי מזה. כנראה שלא באתי לו טוב בכלל, ופשוט הלכנו פיצוצים של מכות. בסוף היה לו מבט כזה של "חכה חכה", כאילו זה לא נגמר. ככה זה בנתניה, אתה לא יודע? אתה הולך מכות ואחר כך נהיה חבר של זה שרבת איתו".

   בדרך לאלבום

   אחרי שהכירו, טדרוס וג'ודיה שמו לב שיש להם מכנה משותף נוסף מלבד חיבה ל"פיצוצים": המוזיקה. "אחרי הסולחה התחלנו להסתובב עם אותם חבר'ה", מספר טדרוס, "והתחלנו לזרוק אחד לשני דברים מוזיקליים. התקרבנו יותר ויותר, וככה נוצרו לאט לאט השירים. משם, בנינו מופע מוזיקלי קצר של ארבעה-חמישה שירים, והיינו מופיעים בכל מקום, עד שנהיה סוג של דיבור עלינו. כמעט כל מסיבה פתחו לנו מיקרופון שנשיר כמה שירים. משם, מפיק בשם עידן קופרברג חיבר אותנו לחבורת "סוליקו", שבהתחלה חשבו רק לעשות איתנו שני שירים בהתחלה, אבל הווייב היה כל כך טוב, שהוחלט על אלבום שלם, שהוא כבר גמור וייצא בקרוב".

   מה בקסטה?

   ועד שהאלבום ייצא, אפשר ליהנות משני סינגלים של אקסום שכבר יצאו, ובהחלט מכינים את הקרקע לעתיד לבוא: "פתאום באנו" ו"הקשיבו נא" החצופים והטובים, שמצטרפים ל"לא משחק איתך" ,שיר התשובה של הצמד ללהיט הענק "אל תשחק איתי" של נעה פארן. הסינגלים האלו מראים שבאקסום יש משהו שהוא מעבר לצמד שיודע לשבת נכון על ביט. על "הקשיבו נא" למשל, מספר טדרוס שלפני שהם ניגשו לשיר, הם עשו מחקר אצל הוריהם באשר ל"מסיבות של אז כולל הכל: שתייה, מוזיקה, עישון, הדיבור של אז".

   מעבר לכך, אקסום רעננה בהרבה מההיפ-הופ הישראלי השחוק והשבע של תל אביב. "הרקע המוזיקלי שלנו מאד מגוון", אומר טדרוס, "ההשפעות שלנו שונות מאד, ויש בהן כמעט הכל, מג'אז ועד סלסה. אבל מעבר לכך לשירים שלנו יש צבע אחר לגמרי. הכתיבה שלנו באה מהווי הנתנייתי, מהדיבור של הציבור המקומי, מהשנים היפות בהן גדלנו. בתל אביב לא מדברים ככה, ורצינו להכניס את השפה שבה אנחנו מדברים. בשביל זה נכנסנו למוזיקה: לא באנו לעשות סצינה וממש לא אכפת לנו איך יקראו לזה: זו מוזיקה נטו, וזהו".

   מלכים

   ואחרי הצהרת הכוונות הזאת, כל שנשאר לברר זה מאיפה לעזאזל הגיעו שמות כמו "אקסום" וטדרוס" לאטמוספירה הראפרית (בהנחה שהכינוי "ג'ודיה" למי ששם משפחתו הוא יהודה, נמצא בתחום הסביר): "טדרוס" הוא כינוי שלי מילדות", מספר טדרוס. "זהו שמו של אחד הקיסרים באמהרית, נצר לשושלת שלמה המלך ומלכת שבא, אחד הנערצים. הוא גם היה ממש יפה, וזה מסביר הכל". באשר לאקסום מסביר טדרוס ש"כל המלכים מהשושלת האלה ישבו באקסום הקסומה. ישנה סברה שטוענת שלוחות הברית נמצאים שם". וזה אולי נשמע לכולכם טרחני מדי, אבל תאמינו לי שאם אקסום יכתבו על זה שיר, כולכם תזמזמו את זה. באחריות.