פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   קבלו שינוי

   טובים בהיסטוריה? אל תלמדו מתמטיקה, כי אין מקצועות חובה. אמיר תיבון מספר על השינויים המהפכניים במערכת החינוך

   לפני מספר ימים הודיע משרד החינוך על תכנית פדגוגית חדשה, שעיקרה שינוי במבנה הבגרויות: החל מהשנה הבאה, קובעת התכנית, הדגש בבחינות יהיה לא על שינון, אלא על חשיבה יצירתית.

   כעת מתברר, כי התכנית החדשה של המשרד מהפכנית הרבה יותר מכפי שפורסם. מקור במשרד העביר לוואלה! zone את הפרטים המלאים על מתיחת הפנים המערכתית, שתשפיע על יותר ממיליון תלמידים, מהיסודי ועד התיכון.

   אין יותר מקצועות חובה

   במשרד הגיעו למסקנה כי שיטת "מקצועות החובה", שיסודה בחינוך האירופאי של המאה ה-19, אינה מתאימה יותר לישראל של שנות האלפיים. במקום להכריח כל אחד ללמוד את כל התחומים, בתי הספר יאפשרו לתלמידים להתעמק בתחומים ספציפיים שמעניינים אותם. מי ששולט במתמטיקה, לא יצטרך לשבור את הראש בשיעורי תנ"ך. מי שמתעניין בהיסטוריה, לא יעשה יחידה פנימית בכימיה.

   הכר את האחר

   במשרד הבינו שאחת הסיבות לריבוי השסעים והסכסוכים בחברה הישראלית היא ההפרדה המוחלטת בין מערכות החינוך השונות במדינה. יהודים ודתיים, ערבים מוסלמים, ערבים נוצרים, בדואים, דרוזים – כל אחת מהקבוצות האלה לומדת בנפרד מהאחרות.

   במטרה לשנות את המצב הזה, תתחיל המערכת החל מהשנה הבאה ליצור מסגרות משותפות לבני נוער מאוכלוסיות שונות, שלומדים את אותם המקצועות. בעתיד, ישקול המשרד להפסיק לחלוטין לתקצב בתי ספר שמקיימים הפרדה בין קבוצות שונות.

   הכר את המחשב

   אמנם זה יעד שאפתני, אבל המשרד מבטיח שעד ה-1 בספטמבר 2007, בכל כיתה בישראל יהיו לפחות עשרה מחשבים עם תוכנות לימוד מתקדמות וחיבור לאינטרנט, שיעמדו לרשות התלמידים בזמן השיעורים וההפסקות. "העובדה שעשרים שנה אחרי המצאת האינטרנט, העבודה בכיתה עדיין מבוססת רק על שינון והעתקה מהלוח, היא פשוט מגוחכת", הסביר גורם במשרד החינוך.

   בתי ספר נקיים

   רציחת הנערה תאיר ראדה, בתוך תא שירותים בית-ספרי בקצרין, הדליקה כמה נורות אדומות בצמרת המדינה. משרד החינוך החליט בעקבות הרצח להפסיק את ההזנחה בשירותים. עד ה-1 בספטמבר ישופצו השירותים בכל בתי הספר בישראל. בנוסף, המשרד ישלח אחת לשבוע פקחים מיוחדים לבתי הספר השונים, לבדוק את המצב בשירותים. בתי-ספר שלא יעמדו בתנאים ברורים של ניקיון וסדר – ייקנסו.

   היינו שמחים אם כתבה כזו באמת הייתה מתפרסמת בוואלה! zone. היינו שמחים אם מקור עלום שם במשרד החינוך באמת היה מדליף לנו פרטים על תכנית כזו. היינו שמחים אם באמת הייתה תכנית כזו. אבל אין. 1 באפריל שמח.