פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מתערבים על צדק

   כן כן, לא כולם מתעניינים רק בסקס או מפורסמים או כת השטן. אמיר תיבון מספר על הפעילים למען צדק חברתי

   לאחרונה התפרסמו בוואלה! ZONE הרבה כתבות אופנה לכבוד הגעתו של החורף. וכמו שהמעילים, הצעיפים והמגפיים חוזרים אל המרחב הציבורי, חוזרת אלינו אופנה נוספת: השמצת בני-הנוער. שוב מדברים בכלי-התקשורת ובמסדרונות הכנסת על כמה שאנחנו, כולנו, מסוכנים, מפחידים וחסרי ערכים.

   למרבה השמחה, ישנם הרבה מאוד בני-נוער שיכולים להוכיח בקלות עד כמה האמרות הללו הן ריקות מתוכן. קחו לדוגמא את בני-הנוער שפעילים בעמותת "מעגלי צדק". מדובר בעמותה שהוקמה בשנת 2004, ופועלת למען צדק חברתי, תוך הסתמכות על המסורת היהודית.

   עשרות בני-נוער פעילים בעמותה הזו. בשנה שעברה הם הובילו את המאבק למען שיפור התנאים של המנקים ועובדי התחזוקה בבתי-הספר. השנה הם הרימו קמפיין מיוחד נגד הצעת הממשלה להחזיר את שיטת תשלומי הבגרויות הישנה, שתחייב אותנו, התלמידים, לשלם בנפרד על כל שאלון בגרות שאנו ניגשים אליו.

   וזה לא הכל. פרויקט הדגל של 'מעגלי צדק' נקרא 'התו החברתי'. במסגרת פרויקט זה, פעילי העמותה בודקים האם בתי-עסק שונים (החל ממסעדות ובתי-קפה ועד לסופרמרקטים) עומדים בקריטריונים 'חברתיים', כגון תשלומי שכר מינימום, העסקה הוגנת של העובדים, ונגישות לאנשים בעלי מוגבלויות. בתי-עסק שעומדים בכל הקריטריונים הללו, מקבלים מהעמותה תעודה מיוחדת, קצת כמו 'תעודת כשרות'. העמותה מעודדת אזרחים כמונו לבדוק היטב אם בחנות שאנו מבקרים בה יש 'תו חברתי', ממש כמו שאדם דתי דואג תמיד לבדוק אם יש תעודת כשרות.

   עד לא מזמן, התו החברתי חולק בעיקר לבתי-עסק בתחומי ירושלים. עכשיו, הפרויקט מגיע גם לתל-אביב. ביום ראשון בשעה 18:00 (לפני שמתחילות כל המסיבות...) ייערך כנס בבית החייל בתל-אביב, שיסמן את תחילת פעילותו של 'התו החברתי' בתל-אביב.

   אפרת הרשלר, תלמידת כיתה י"א ופעילה ב'מעגלי צדק', הסבירה בשיחה עם וואלה! כי המטרה המרכזית של התו החברתי היא "לתת לאנשים אפשרות להשפיע בחיי היום-יום שלהם. אנחנו מחליטים איפה לקנות ואיפה לא לקנות, ואנחנו יכולים לעודד ולחזק מקומות בהם מתייחסים באופן הוגן לעובדים, ומקומות שדואגים לשמור על נגישות לאנשים עם מוגבלויות" .

   העמותה זקוקה למתנדבים שיבדקו את מידת התאמתם של בתי-עסק בתל-אביב לקבלת 'תו חברתי'. אם יש לכם זמן פנוי ורצון לעזור, אפשר לקבל עוד פרטים בכנס עצמו, או באתר האינטרנט של העמותה.