פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   האגדה על דני מנדל

   לפני כמה שנים, כמה תלמידי תיכון מת"א המציאו תלמיד. את דני מנדל. מאז, הוא נלחם בעוולות, מוחה נגד מערכת החינוך ומוכיח את איוולת המערכת. אמיר תיבון מביא את הסיפור על הילד שלא היה שם

   הכל החל לפני כמה שבועות. הוזמנתי למסיבת יום-הולדת של ידיד, בוגר תיכון עירוני ד' בת"א. לא הכרתי הרבה מהמוזמנים, וניסיתי להעמיד פנים שאני מצליח להשתלב בשיחה. בדיוק כשכבר הרגשתי שאני "רוכב על הגל", עשיתי טעות של טירונים. אחת המשתתפות בשיחה אמרה משפט לא ברור אשר כלל את השם "דני מנדל". כולם מסביב צחקו, ורק אני ברוב טיפשותי, שאלתי ברצינות גמורה – "אז מי זה דני מנדל?".

   שתיקה מעיקה השתררה מסביב. האנשים החליפו מבטים מופתעים. חלפו להן 30 שניות שהרגישו כמו שנתיים, עד שמישהו צעק "בואו מהר, בדירה ממול יש ארבע כוסיות שמתחרות בהיאבקות בוץ", והכבוד העצמי שלי ניצל מלינץ' ציבורי. ביום למחרת, כאשר סיפרתי את סיפור המעשייה לחבר קרוב, קיבלתי ממנו עצה. "אתה הרי עיתונאי, או לפחות רוצה להיות אחד, לא? נו אז קדימה, לך תגלה מי זה הדני מנדל הזה!".

   דני מנדל נוסע לפולין

   התחנה הראשונה שלי היה ר', תלמיד בתיכון עירוני ד'. "מצחיק שאתה שואל אותי על זה", הוא אמר. "דני מנדל הוא אחת מהדמויות המפורסמות ביותר בהיסטוריה של הבית-ספר שלנו. כל מי שלמד בעירוני ד' בשנים האחרונות יודע על מה מדובר. בעיקרון, הסיפור הוא שלפני כמה שנים, היו כמה תלמידים שהחליטו להמציא ילד, ולקרוא לו דני מנדל. ואז פתאום זה יצא מכלל שליטה", מסביר ר'.

   תומר רזניק, תלמיד כיתה י' בעירוני ד', מסביר קצת יותר לעומק על מה מדובר. "יש כל מיני גרסאות על דני מנדל, אבל הגרסא המפורסמת יותר אומרת שלפני ארבע שנים בערך, קבוצה קטנה של תלמידים בבית-ספר המציאו ילד, והתחילו לשתול את השם שלו בכל מקום אפשרי".

   - מה זאת אומרת "המציאו ילד"? איך ממציאים ילד? איך באים ילדים-לא-אמיתיים לעולם?

   "אומרים שהיה להם מבחן, והם לקחו מהמורה דף מיותר, ועשו את המבחן בשם בדוי, דני מנדל, מבלי לכתוב באיזו כיתה הוא. הם ענו על כל השאלות לא נכון, והמורה המסכנה הייתה צריכה לחפש את דני מנדל בכל ה-10 כיתות של השכבה שלהם, ובסוף התייאשה ולא מצאה אותו".

   "בהמשך", מספר תומר, "הם הצליחו לשתול אותו בתיכופוניסט של תל-אביב, ולעשות עוד כל מיני דברים ששיגעו את המורים והצוות בבית-ספר. אפשר להגיד שדני מנדל זה סתם מתוך שעמום - אבל לדעתי מדובר בתופעה חשובה. זאת הוכחה לכך שמערכת החינוך מטומטמת, לא מאורגנת ולא מקצועית. האנשים שיצרו את דני מנדל הצליחו לפקוח להרבה תלמידים בבית-ספר את העיניים ולהראות להם שמערכת החינוך תחת שלטון הליכוד היא כישלון".

   אליענה, תלמידת כיתה יב', מרחיבה: "הם רשמו אותו לטיול השנתי, נגיד, והכי מפורסם זה שהם הכניסו את השם שלו לתיכופוניסט. ההנהלה של בית-ספר השתגעה, חיפשו אותו הרבה, כעסו מאוד על זה שהוא לומד בבית-ספר אבל ההורים שלו לא שילמו תשלומים ולא באים לימי הורים".

   - זה היה לפני כמה שנים. איך התופעה עדיין שורדת?

   אליענה: "אני לא יודעת, אבל עובדה שזה עדיין קיים ואנשים מכירים את זה ומדברים על זה".

   תומר: "יש בבית-ספר כל מיני כיתות ושולחנות שחרוט עליהן דני מנדל ודברים שקשורים אליו, אבל זה בעיקר סיפור שעובר מפה לאוזן, וכמובן שכל מיני אנשים מוסיפים ומשנים פרטים".

   תלמידים נוספים שפניתי אליהם אמרו דברים דומים, ומסתבר שמגוון האגדות על דני מנדל הוא רחב מאוד. תלמידה אחת אף טענה בתוקף כי לפני שלוש שנים, שמו של דני שובץ ברשימת השמות של המסע לפולין, ו-"כמעט פספסו את הטיסה בגלל שכולם חיפשו בהיסטריה את הילד שמופיע ברשימות אבל לא נמצא על המטוס".

   ראיון בלעדי

   בסופו של דבר, לאחר מאמצים רבים, קיבלתי את מספר הטלפון של ס' (השם המלא שמור במערכת), לשעבר תלמיד מצטיין בעירוני ד' והיום סטודנט, אחד מה-"הורים" של דני מנדל.

   הראיון עם ס' נערך בטלפון.

   - מתי בדיוק נולד דני מנדל?

   "זאת שאלה מטומטמת".

   - אני שואל שנית. מתי נולד דני מנדל?

   "דני מנדל לא נולד. הוא היה קיים מאז ומעולם, ובו-זמנית, לא היה קיים אף-פעם אלא רק בעולם הדמיון".

   - נגיד. האם זה נכון שהמצאתם אותו בגלל שלא רציתם לקבל ציון שלילי במבחן בתנ"ך?

   "אין תגובה".

   - אוקיי, נשאל את זה אחרת. מה הייתה ההשראה שהובילה אתכם להמציא את דני?

   "סדרת הילדים הידועה רובוטריקים".

   - סליחה?

   "אני מדבר כמובן על הפרק בו מנהיג הרעים, אמנון דנקנר, שולח את העוזר שלו להשמיד את כוכב זטה בעזרת מיכל בנזין ובננה קלופה".

   - איך לעזאזל זה קשור לדני מנדל?

   "זה קשור מאוד, כי דני מנדל הוא מחאה נגד המצב במדינה. דני מנדל, בעצם קיומו, מהווה מחאה נגד האלימות, השחיתות והריקבון שהשתלטו על כדור הארץ בכלל, ועל שיעורי תעבורה בתיכון בפרט. דני מנדל הוא הדבר האחרון שמפריד בינינו לבין אבדון מוחלט".

   - האם זה נכון שישנה גם גרסה נשית של דני מנדל, בשם דנה מנדל?

   "אין תגובה".

   - שאלה לסיום: מה אתם מתכננים לעשות עם דני בעתיד?

   "דבר ראשון, זה לא תלוי בנו. זה תלוי בדני. דבר שני, יש לנו הרבה תכנונים לעתיד. אתה תדע כשכולם יידעו. אני יכול רק להגיד שאנחנו עובדים חזק כרגע על להכניס את דני לתוך נאום "מצב האומה" הקרוב של ג'ורג' בוש".