פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   שאלה פתוחה: "אני לא מפסיקה לאכול"

   איך מתמודדים עם דכאון? ומדוע אני רעבה יותר מהרגיל? הפסיכולוג ארז קרנר עונה

   למדור "שאלה פתוחה" האחרון: "אני סובל מלחץ בגרויות"

   צעירים ובני-נוער בדכאון (ShutterStock)
   "קשה לי לנשום" (ספק : ShutterStock)

   בן 16 שואל:

   בזמן האחרון אני מרגיש מין מועקה כזו בבטן העליונה.
   אני חושב על דברים שעושים לי רע ואני לא מצליח להפסיק לחשוב עליהם. בכל פעם שאני חושב על זה לעומק, אני מרגיש תחושת כאב, קשה לי לנשום ואני נאנח. אני חושב שהמוות של אבא שלי לפני כמה שנים תרם להרגשה הזאת, אבל יש בי עוד רגשות מעורבים.
   זה טבעי? זה עובר עם הזמן?

   הפסיכולוג ארז קרנר עונה:

   בן 16 יקר,
   הגיוני שמות אביך הוא אירוע מטלטל שמלווה אותך ומשפיע על תחומים שונים בחיים שלך. טבעי גם שחלק מההתמודדות מלווה במחשבות לא נעימות ותחושות מעיקות בגוף.
   למרות שהקשיים בהחלט יכולים להתמתן עם הזמן, התחושות בגוף וגם המחשבות הרבות הן פעמים רבות סימן להתמודדות שיש בה פחות מדי שיתוף דרך שיחה. ייתכן ודרך המועקות, הגוף שלך מספר לך שאת המחשבות על הדברים שעושים לך רע, צריך לאוורר ולשתף אחרים.

   סביר להניח שמות אביך השפיע עליך בדרכים שונות, כמו האופן שבו אתה חושב על החיים, על עצמך ועל אנשים אחרים. חשוב לא להישאר מבודד עם כל המחשבות הללו.
   לשמוע את עצמך משוחח על מחשבותיך ולהרגיש שאתה מובן, יכול להפחית משמעותית את העוצמה המעיקה של המחשבות הללו. להרגיש שאדם אחר רואה אה הקושי שלך ומבין אותו, זה צורך מאוד בסיסי, נסה לא למנוע זאת מעצמך.

   הייתי מציע לך לנסות לראות מי מהקרובים אליך יכולים לשמש לך אוזן קשבת ולהעזר בו. זה יכול להיות גם מישהו מצוות בית הספר עליו אתה סומך. אם אתה מרגיש שאתה זקוק לעזרה נוספת באופן אנונימי, אתה מוזמן לפנות לער"ן או על"ם בטלפון או בצ'אט ולהתייעץ.

   אילוסטרציה (ShutterStock)
   "אני לא מפסיקה לאכול" (ספק : ShutterStock)

   בת 18 שואלת:

   אולי הבעיה תשמע טיפה מוזר, אבל לאחרונה אני כל הזמן רעבה. אני לא יודעת למה זה קורה, כי בסה"כ אני רזה ולא אוכלת הרבה, אבל התיאבון שלי ממש גדל בזמן האחרון ואני לא מפסיקה לאכול. לא קרה שום דבר בחיים שלי לאחרונה. אני לא מאושרת יותר או עצובה יותר. פשוט במצב רגיל. אני כן מרגישה הרבה עייפות אבל שום דבר מעבר. מה יכול להסביר את הרצון שלי לאכול כל הזמן? אני חוששת להשמין.

   הפסיכולוג ארז קרנר עונה:

   בת 18 יקרה,
   ייתכנו שינויים הורמונאליים או חוסר איזון גופני, שגורמים להתגברות התיאבון. אם את חווה שאין קשר בין התגברות התיאבון ובין רגש לא נעים שמתעורר בך (כמו שיעמום, חרדה, לחץ, כעס) ואת לא מבחינה בשינוי שהתרחש לאחרונה בחייך ובין התיאבון המוגבר, כדאי יהיה להתרכז בצד הגופני ולערוך בדיקה רפואית מקיפה. שווה להתחיל את הבירור אצל רופא המשפחה ואצל דיאטנית.
   במקביל שווה לשוחח עם אדם נוסף על רגשותיך בתקופה האחרונה, לפעמים דרך שיחה שכזו אפשר לשים לב לרגשות או שינויים בהם לא הבחנת ושאולי בכל זאת משפיעים עליך.

   ארז קרנר הוא פסיכולוג מתמחה בפסיכולוגיה קלינית. עובד עם נוער בסיכון בתל אביב, מטפל ביחידת המתבגרים של מכון סאמיט ובקליניקה פרטית.

   גם אתם רוצים לשאול משהו את הפסיכולוג שלנו?
   כתבו לנו, בציון הגיל שלכם בלבד, והפסיכולוג ארז יענה גם לכם!

   הלינק לא עובד?
   שלחו לכתובת המייל zonesupport@walla.net.il