פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   שאלה פתוחה: "פוחדת מהפעם הראשונה שלי"

   איך מתמודדים עם החשש מהסקס הראשון? הפסיכולוג ארז קרנר עונה

   למדור "שאלה פתוחה" האחרון: "אני מפחד להימשך לגברים"

   מטוס ארבע העונות (באדיבות המצולמים , רשת ארבע העונות)
   פוחד מטיסות? (ספק: רשת ארבע העונות)

   בן 23 שואל:

   יש לי פחד נוראי מטיסות. טוב, זה לא בדיוק מטיסות, אלא יותר בגלל שבחו"ל אני אצטרך להתמודד בכוחות עצמי ואני מפחד להיות שם חולה. תמיד לפני טיסות אני נכנס ללחץ אדיר. אני לא מצליח לאכול או לישון, אני מזיע הרבה. זה מפריע לי מאוד. מה לעשות?

   הפסיכולוג ארז קרנר עונה:

   בן 23 יקר,
   לטוס לארץ זרה, להתנתק מהבית, מהאנשים שדואגים לך ולהסתדר במקום לא מוכר זו בהחלט חוויה מאיימת. אני מניח שככל שתטוס יותר, תרגיש בחו"ל "יותר בבית" והפחד יתמתן, על כן חשוב להמשיך ולהתמודד עם הטיסות והחששות שהן מעוררות. במסע שכזה יש פוטנציאל לחוות חוויות טובות ומהנות וגם לגדול- כלומר להתגבר על חששות שמלווים אותך ואולי נשארים "רדומים" כשאתה בארץ.

   בראש ובראשונה חשוב לנסות ולקבל את הפחד ואת התגובות הגופניות שלך לפחד הזה. זו תגובה טבעית לצעד שמעורר את פחדיך העמוקים. כל הכבוד שאתה ממשיך לנסות ולא מוותר! תן לעצמך לפחד, לפעמים לקבלה הזו יש כוח גדול בהפחתה של המתח והתגובות הגופניות.

   מכיוון שהלחץ מתעורר בתגובה לתסריט שמיוצר בראשך, חשוב לראות שבטיסה אתה מתמודד עם פחד ולא עם סכנה. לדבר על החששות עם אנשים שייתנו לך את התחושה שהרגשות שלך טבעיים ויחשבו איתך על תגובות אפשריות במצבים הללו, יעזור לך למתן את הפחד. בהקשר הזה כדאי ללמוד כלים להרגעה עצמית. אם אתה חווה את הלחץ דרך הגוף, ישנם דרכים כמו הרפייה ושיטות מדיטציה לעבוד עם התחושות הללו, ללמוד להרגיע אותם או לפחות לחיות איתם יותר בשלום.

   לבסוף, אם אכן יש לך נטייה לחלות, כדאי לבדוק יותר לעומק איזה קושי עשוי להתעורר במהלך השהות בחו"ל ולהתכונן אליו. אם תהייה לך תכנית סדורה מה אתה עושה אם חלית זה עשוי להרגיע. חלק מהתוכנית יכולה להיות להתקשר לאדם שמוכר לך, שמודע לחשש שלך ולאפשרות שתתקשר אליו, ולהתייעץ איתו.

   זוג צעיר מאוהב מחובק ומתנשק (ShutterStock)
   לא מוכנה להתקדם (ספק : ShutterStock)

   בת 16 שואלת:

   אני וחבר שלי כבר 4 חודשים ביחד. עד היום רק התנשקנו. יצא לנו לדבר על סקס, אבל אני עדיין בתולה ומרגישה שאני לא מוכנה לזה. אני כן רוצה שהוא יהיה הראשון שלי, אבל לא מרגישה מוכנה לכאב ולאובדן הבתולים שלי. הוא לא לוחץ עליי, אבל אני יודעת שהוא רוצה את זה. לפעמים אני חושבת שאני צריכה ללכת על זה ולפעמים לא. מה לעשות?

   הפסיכולוג ארז קרנר עונה:

   בת 16 יקרה,
   ההתלבטות שאת מעלה היא טבעית לגילך ולשלב שלכם בקשר. חשוב שתתני לעצמך להיות בתוך ההתלבטות הזו מבלי להאיץ אותה. אני משער שחברך חשוב לך. את מרגישה קרובה אליו, את נמשכת אליו ואפילו מאמינה שבסופו של דבר היית רוצה לעשות איתו את הצעד המשמעותי הזה. עם זאת, נשמע שאת עדיין לא מרגישה בשלה לצעד הזה . אני מאמין שאם תמתיני, יגיע הרגע שבו תרגישי יותר שלמה עם ההחלטה הזו. לפרידה מהבתולים יש משמעות גדולה עבורך וזה בהחלט הגיוני. זה לגיטימי לחוש שאת לא מוכנה לגמרי ל"קפיצת הגדילה" הזו.

   נשמע שחברך חשוב לך ועל כן זה עשוי להיות קשה לתסכל אותו. מצד שני, ללא קשר ליחסי מין, לתת לעצמך להיות קשובה לקצב שלך גם אם לפעמים זה לא תואם את ציפיות האחרים, זו יכולת שחשוב לפתח.

   לאור העובדה שחברך לא לוחץ עליך , אפשר להניח שלצד הרצון שלו לקיים יחסי מין הוא גם היה רוצה שתעשי את מתוך בחירה שלמה, ולא מלחץ. אם אכן כך, זו תכונה חיובית בקשר שלכם ואת יכולה להעזר בה.

   ארז קרנר הוא פסיכולוג מתמחה בפסיכולוגיה קלינית. עובד עם נוער בסיכון בתל אביב, מטפל ביחידת המתבגרים של מכון סאמיט ובקליניקה פרטית.

   גם אתם רוצים לשאול משהו את הפסיכולוג שלנו?
   כתבו לנו, בציון הגיל שלכם בלבד, והפסיכולוג ארז יענה גם לכם!

   הלינק לא עובד?
   שלחו לכתובת המייל zonesupport@walla.net.il