פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   שאלה פתוחה: "אם נשכב, אעבור על החוק. אולי עדיף לחתוך?"

   פער הגילאים לא מאפשר לכם להתקדם לשלב הבא? רוצים להציע לה לצאת ופוחדים מסירוב? הפסיכולוג ארז קרנר כאן כדי לעזור

   למדור "שאלה פתוחה" האחרון: "נפרדנו ואני לא מסוגל להמשיך הלאה"

   אילוסטרציה (ShutterStock)
   "מאוהב בילדה בת 14 ולא יודע מה לעשות?" (ספק : ShutterStock)

   בן 18 שואל:

   לא מזמן נכנסתי למערכת יחסים עם ילדה שלא ידעתי את גילה עד שכבר ממש נכנסנו לזה. היא נראתה לי בת 16-17 אך התברר לי שהיא בת 14 (פער הגילאים בנינו הוא כמעט ארבע שנים). דבר זה מאוד העיק עליי בהתחלה משום שחששתי מה האחרים יגידו, אך לאחר מספר ימים הבנתי שזה ממש לא הבעיה. נוח לי איתה ואני לא צריך להתייחס לגיל. מהר מאוד התגלתה בפני בעיה חדשה... החוק. אם אני והיא נקיים יחסי מין, זה ייחשב עבירה פלילית. בהתחלה השתכנעתי שזה לא יקרה, ואנחנו לא נגיע למצב הזה עד שתהיה בת 16 אך עד מהרה הבנתי כי אני ממש אוהב אותה וברגעים אינטימיים אני לא שם לב כל כך. זה עוד לא קרה אבל אני חושש שזה עלול לקרות עוד לפני שיחלפו שנתיים. השאלה שלי היא מה אתה מציע? האם זה באמת לא חוקי לקיים יחסי מין במסגרת מערכת היחסים הזאת? ואם כן, מה כן מותר לנו לעשות?

   הפסיכולוג ארז קרנר עונה:

   בן 18 יקר,
   נשמע שאתה לוקח את פער הגילים שהתגלה ברצינות, וזה מבורך. הרצון שלך לדעת מה מותר ומה אסור מבחינה חוקית הוא חיובי ומראה שאתה לוקח אחריות ושומר עליה ועליך מפני פגיעה.
   לפי הבנתי, כל קיום של יחסי מין עם חברתך לפני שהיא תגיע לגיל 16 (במידה ולא התחתנתם) גם אם זה בהסכמתה, יחשב עברה, זאת מכיוון שפער הגילאים גדול משלוש שנים. התשובה לשאלה "מה מותר לעשות?" קשורה בהגדרה החוקית של יחסי מין. מכיוון שאיני מומחה בנושא החוקי שווה לערוך בירור נוסף.

   זה משמח ומרגש להתאהב. אני יכול להבין איך במצב כזה, מתוך עוצמת הרגשות, קשה יהיה לוותר על הקשר למרות הקושי שהתגלה. עם זאת, מכיוון שהקשר התחיל לא מזמן וגילית פרט עם השלכות גדולות, שווה בכל זאת להסתכל על המצב באופן הגיוני, לעצור ולשקול שוב האם אתה אכן מעוניין להיכנס לקשר הזה.

   הבדל של ארבע שנים בגילים שלכם הוא משמעותי וישנם פערים בבשלות הפיזית והנפשית. ייתכן שבתחומים מסויימים הפערים קטנים יותר ולכן אתה מרגיש איתה בנוח. זה טוב שאתה מודע לרגשות שלך ושאתה מוכן להישאר נאמן לעצמך למרות מה שאחרים עלולים לומר. מצד שני, בעבור נערה בת 14, קיום יחסי מין הוא בהחלט מוקדם מדי. לצד העברה על החוק, מדובר בהתקדמות מהירה לגילה וכדאי לקחת את זה בחשבון .

   בגלל הפרשי הגילים, מוטלת עליך האחריות לשמור על חברתך. זה ידרוש ממך שליטה עצמית ואחריות מול הרצון פשוט להיסחף. ייתכן ותגלה שגם מגע, ללא יחסי מין, הוא מספק ושהקשר איתה שווה את המאמץ הזה. אם תגלה שהדבר קשה מדי, שווה לשקול את הקשר מחדש. אולי תוכל לחזור לקשר איתה בעתיד ואם לא, אני משוכנע שישנן בנות נוספות איתן תרגיש בנוח ושתוכל לאהוב.

   זוג מאוהב פלאפון (ShutterStock)
   חושש להציע לה לצאת איתי, שוב (ספק : ShutterStock)

   בן 16 שואל:

   יש מישהי שאני רוצה מתחילת השנה. אחרי חודשים של התלבטויות אם להתחיל איתה או לא, החלטתי ללכת על זה והסתבר שיש לה מישהו. הפסקנו לדבר לאחר מכן ולפני חודש חזרנו לדבר. עכשיו מסתבר שהמישהו הזה כבר לא איתה והרגשות שלי אליה חוזרים ואפילו מתפתחים ליותר, אז השאלה שלי היא האם כדאי לי לנסות שוב או לחכות עם ההצעה?

   הפסיכולוג ארז קרנר עונה:

   בן 16 יקר,
   כל הכבוד שהלכת עם הרגשות שלך והצעת לה לצאת וכרגע בהחלט נשמע ששווה להציע לה שוב. בעיניי עצם הניסיון- הוא כבר ההצלחה! כאשר אתה מעז והולך עם הרגשות שלך כלפיה, אתה מרוויח שלושה דברים: האחד הוא שקיים סיכוי שאכן תצאו ביחד ואולי הקשר יתפתח כפי שאתה מקווה. הדבר השני הוא שבמידה והיא מסרבת, זה יהיה לא נעים ומאכזב אבל בסופו של דבר יאפשר לך לשחרר אותה ולהמשיך הלאה. הדבר השלישי הוא שגם אם היא תסרב, אתה תרגיל את עצמך לא לפחד מאכזבות. אתה תלמד לחוות את התחושה הלא נעימה הזו ותלמד שהיא חולפת. בסופו של דבר להמשיך ולהעז הוא הדבר שיעזור לך להגשים את הרצונות והשאיפות שלך. בהצלחה.

   ארז קרנר הוא פסיכולוג מתמחה בפסיכולוגיה קלינית. עובד עם נוער בסיכון בתל אביב, מטפל ביחידת המתבגרים של מכון סאמיט ובקליניקה פרטית.

   גם אתם רוצים לשאול משהו את הפסיכולוג שלנו?
   כתבו לנו, בציון הגיל שלכם בלבד, והפסיכולוג ארז יענה גם לכם!

   הלינק לא עובד?
   שלחו לכתובת המייל zonesupport@walla.net.il