פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   זה לא אני

   מישהו פרץ לחשבון של חבר שלכם ופרסם בשמו סטטוס "אני הומו". מצחיק? תחשבו שוב. אלכס יוצא נגד תופעת "פיגועי הפייסבוק"

   דמיינו שאתם הולכים למסיבה הומה אדם. כמה דקות לאחר שהגעתם, כולם מסתכלים עליכם ומתחילים לצחוק. אתם מנסים להתעלם, להמשיך לפטפט על הא ודא (אולי זאת מסיבה של זקנים), אבל זה בלתי אפשרי. מה יותר גרוע כאן – תחושת המבוכה או חוסר הוודאות? לא ברור. ואז, חבר טוב מפנה אתכם לכיתוב שמישהו הדביק לכם על הגב: "אני הומו" (מסתבר שזאת מסיבה של ילדים קטנים). חה, חה. מצחיק מאד.

   זה המצב שבו שרוי ילד שעבר "פיגוע" פייסבוק: מתחזה מעלה בשמו פוסט עם אמירה מביכה או אישית ("אני הומו") או מסר מפדח כלשהו ("כאן אמא של נורית, היא בעונש, אז אל תשלחו לה הודעות"), והיא גם יכולה להיות קיצונית של ממש כמו תמונות עירום של הכותב. אבל היא תמיד נכתבת על ידי מתחזה, וללא ידיעת בעל החשבון. לעתים זאת "סתם בדיחה", אבל זה יכול לגרום גם לעוגמת נפש של ממש. גם כשזה נראה תמים לגמרי.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   דוגמא ל"פיגוע פייסבוק" (צילום מסך, פייסבוק)

   אולי גם אתם נתקלתם בתופעה, ואפילו לא ידעתם שמדובר בהתחזות. אולי זה אפילו שיעשע והפתיע אתכם, והפר קצת את השגרה המשעממת של הפייס. וכאן בדיוק טמונה הסכנה.

   כשפיגועי ה"אני הומו" התחילו, זה היה מזעזע עבור אלה שעשו להם את זה. כשהתופעה התרחבה, וזה קרה לעוד אנשים – פתאום כולם חשבו שזה מגניב ורצו גם הם לעשות מתיחות כאלה על אחרים. זה הפך למין טרנד, חצי כיתה משחק כדורסל, חצי שני לוקח להם את האייפון וכותב בשמם סטטוס מזעזע, שהוא כבר בכלל לא מזעזע כי כולם הבינו מה עומד מאחוריו וחושבים שזו בדיחה קורעת.

   עברו שנתיים מאז שהייתי בתוך הטרנד הזה, וגם לי כתבו :"אני הומו" (וגם אני לאחרים, מודה) ואני עדיין רואה מסביבי פיגועי פייסבוק. חלקם טיפשיים וצפויים וחלקם יצירתיים ומצחיקים באמת – אבל כולם, ואני חוזר, כולם, מסוכנים. מספיק שהבחור שכתבתם בשמו "אני הומו" וחשבתם שאתם קורעים מצחוק - הוא באמת הומו בארון, וכבר עשיתם לו נזק נוראי.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   דוגמא ל"פיגוע פייסבוק" (צילום מסך, פייסבוק)

   "מחבלי הפייסבוק" רק רוצים צומי, כמובן. וכשאנשים כבר לא יזדעזעו מהפוסטים המתחזים שלהם, וכש"אני הומו" כבר לא יפריע לאף אחד, הם יעברו לשלב הבא ויפרסמו דברים עוד יותר מזעזעים וקשים. והנזק רק ילך ויגדל. זה באמת שווה את זה, בשביל בדיחה טיפשית?

   בואו ננסה להעלים את הטרנד הדוחה הזה. אל תתנו להם את הצומי שהם כל כך צריכים, אל תשתפו פעולה, תחלישו את הכוח שלהם בעזרת התעלמות גורפת. כי בפעם הבאה שידביקו כיתוב מעליב לגב של מישהו באמצע מסיבה - זה יכול להיות אתם.

   כך תשמרו על עצמכם מהתעללות בפייסבוק
   בחן את עצמך: האם אתה מכור לפייסבוק?