פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   שוקיסטים התאחדו: כלים ליום הראשון בבקו"ם

   א' התגייסה, שזה אומר ש- 1. אנחנו הרבה פחות מוגנים עכשיו, ו-2. היא יכולה לספר לכם איך להתמודד עם היום הראשון בבקו"ם

   בוקר טוב! אחרי שכבר הלכת לצו ראשון ולמיונים, ואחרי עשרות פקסים ומיילים למיט"ב, הגיע היום שלכם: אתם מתגייסים. השנתיים-שלוש הקרובות שלכם הולכות להיות מבאסות או מלמדות, אולי אפילו תחתמו קצונה או קבע או טופס 55 ואז גם הרבה טפסי טיולים, אבל אתם כנראה לא יודע עדיין מה כל זה אומר אז קחו דף, עט ותרמיל ובוא נעזור לכם להתכונן ליום הראשון בצה"ל.

   (הטקסט הבא כתוב בלשון זכר אך מיועד לכל המגדרים)

   חיילת בבקו"ם (שרון בוקוב)
   חיילת בבקו"ם (צילום: שרון בוקוב)

   הבוקר שלפני

   זאת הנקודה שבה אתה בודק שיש לך הכול לקראת מחר והשלוש שנים הקרובות. סיכות בטחון (איכשהו תמיד צריך); טוש לא מחיק בצבע מיוחד (לרשום את השם שלך על חפצים. אני ממליצה על טוש אדום/כחול. בנוסף, עדיף שלא סתם לרשום את השם, אלא לצייר דבר מסויים שמאפיין אותך ויכול למשוך את העין שלך מהר - בעיקר בלילה); שעון חסין למים שיש בו סטופר (במידה ואתה לא קרבי ולא תזדקק לו כל השירות אתה יכול להשאיל ממישהו); הרבה שקיות ניילון ושקיות בד; מוצרי רחצה (מומלץ לנשים בינינו להביא מגבת סקוץ', זה מאוד נוח בעיקר כשצריך ללכת גם עם נשק למקלחת); גופיות בצבע לבן/ירוק; סל כביסה; כל דבר הגייני שאתה יכול לעלות על דעתך או למצוא בריקושט (טלק, משחה לשפשפות, משחה ליבלות, משחה לפטריות ,ספריי לחיטוי פצעים, ספריי לחיטוי נעליים, קרם הגנה, אלתוש, תרופות לכאבים והרשימה לא נגמרת). אם אתם מכירים מישהו שיכול להביא לכם רצועה לנשק או בננה למחסנית (גם אם אתם עדיין לא בטוחים מה זה) - אתם לא תתחרטו על זה.

   והנה כמה דברים שכדאי לקנות למי שמתגייס עכשיו

   מומלץ גם להביא לפחות דבר אחד שעושה לך טוב - בובה, מכתב, תמונה, ספר, שיר, משהו שמזכיר לך משהו. הולכים להיות לך הרבה רגעים קשים, הרבה יותר קשים ממה שחשבת שתחווה, גם אם אתה הגבר שבגברים. אתה צריך את הדבר שיחזיק אותך. תביאו ציוד לשבועיים אבל תשאירו את רובו בבסיס, קחו הביתה רק את המדים (גם מדי ה-ב' שתקבלו).

   בנות - טיפ מיוחד: תביאו חזיות ספורט והרבה, גם (ובעיקר) אם אתן בעלות חזה גדול. הסימנים הכחולים שהיו לי מהברזלים בזמן הטירונות עדיין מחלימים.

   זה גם השלב שבו הייתי ממליצה לעבור על רשימת בעיות רפואיות שהיו לך במהלך השנים האחרונות. פטורים במהלך הטירונות הם מעכשיו חבריך הטובים ביותר. באוטובוס, במהלך הנסיעה לבסיס, תתבקש למלא טופס שמכיל את כולם, ואתה רוצה שיהיה כתוב שם הכול כולל הפעם האחרונה שהקאת ולפני זה שכאב לך קצת הראש ועד הפעם ההיא שהנקודת חן נראתה לך קצת מוזרה.

   הלילה שלפני

   אם אתה תישן לרגע אתה תתחרט על זה לנצח. כל הדברים כבר אורגנו אתמול בבוקר. תצא ותתפרק, תרגיש כמו בנאדם רגע לפני שאתה רכוש צה"ל. תשמע מאנשים חוויות אבל אל תקשיב להם - לכל בנאדם יש חוויה אחרת מהצבא, לכל בה"ד ומחנה יש סגל אחר ולכל מחזור מתייחסים אחרת. תגלה שאפילו לפעמים מחלקות שונות באותה פלוגה עוברות טירונות אחרת. אבל טוב להקשיב לסיפורים כי לרוב הם יהיו ממש מוגזמים, ואתה צריך להכין את עצמך לגרוע מכל. מחר ב-7 וחצי בבוקר הכל נמחק ויאללה לבקו"ם.

   ההגעה

   אני יודעת לפחות על תל השומר שיש חניה ממש צמודה שאין אליה שום שילוט. כמו כל דבר, כדאי לשאול קודם חברים על טיפים ספציפיים בלשכת הגיוס הקרובה. תן להורים לסחוב את התיק הפעם, כי יש לך עוד יום שלם של סחיבה לפניך. אל תשכח את תעודת הזהות והצו עצמו. אם אתה רוצה לעלות על האוטובוס ביחד כמה חברים, תדאג שאף אחד לא יעבור בשער לפני השני - ברגע שאתם עוברים אתם נרשמים לתור.

   אל תביאו יותר מדי אוכל למרות שהפרגולות מפתות, כי יהיה לכם לכל היותר חצי שעה-40 דקות עם המשפחה והחברים, עדיף לאכול את ה"סעודה האחרונה" בבית. ואל תתייחסו לאוטובוס הזה ברצינות מדי, הוא נוסע בדיוק חצי קילומטר עד התחנה הבאה.

   שרשרת החיול

   יברך את פניכם אדם מבוגר שמתנדב באגודה למען החייל. תתייחסו אליו בהכי הרבה כבוד שאתם יכולים. מיד אחריו יעלה פלוצי מק'פלוץ שחושב את עצמו והולך כנראה ללוות אתכם לאורך כל היום אבל לא יותר מזה. זה נכון באופן כללי לבקו"ם - אם אתם רואים חייל בלי שרוך ובלי דרגות, סביר להניח שאין לו שום סמכות עליכם והוא צועק רק כי הוא מפגר עם ביטחון עצמי נמוך שנהנה מלהבהיל שוקיסטים (וכולנו שוקיסטים ביום הראשון). אליו תקשיבו אבל אל תתייחסו לאף מילה שהוא אומר, אתם לא תראו אותו יותר אף פעם בחיים. ברגע שתראו בנאדם שיש לו דרגות ושרוך, אז תתחילו לדאוג. אבל אתם עוד רחוקים משם.

   שרשרת החיול היא כמו קניון ענקי, אתה מקפץ לך מתחנה לתחנה, מחנות לחנות, ואוסף בכל פעם משהו אחר. תנסה לצחוק עם האנשים שמעבירים לך את התחנות, ספציפית עם החובשים בתחנה של החיסונים, זה יגרום להכול לעבור מהר יותר ובצורה נחמדה יותר. למרות זמן ההמתנה הארוך, מומלץ לא לוותר על התחנה של המח עצם, זה נותן הזדמנות אמיתית להציל חיים וזה בדיוק עוד 5 דקות. התחנה האחרונה היא האפסנאות, ופה אתם צריכים להקשיב.

   הכי חשוב זה לוודא שנותנים לכם בדיוק את מה שאתם צריכים לקבל מבחינת ציוד צבאי, לעבור ממש על כל הרשימה, אחרת עלולה להיווצר בעיה. את הציוד א' שמקבלים בבקו"ם בדרך כלל קשה להחליף אחרי שחתמתם עליו. אם נותנים לכם מידה גדולה או קטנה מדי זה בדיוק הזמן להחליף - אחרת יכולים לעבור 3 חודשים כשאת עדיין עם חולצה גודל ב' כשבאזרחות את בקושי ממלאת XS (וזה סיפור כואב). בנעליים קחו מידה אחת קטנה יותר, זה ישתלם בעתיד - למרות שעכשיו זה הולך לכאוב כמו המוות. לגבי נעלי בנות זה טיפה פחות נכון, אבל בכל מקרה תדעו שזה בסדר לגמרי שזה לוחץ ושהמדים עדיין נראים מצחיק, הנעליים מתרחבות ותמיד אפשר להצר. מפה אתם יוצאים לאוויר הצח - פרגולת ההמתנה.

   פרגולת ההמתנה

   כמו כל דבר בצבא, אתם כנראה תצרכו לחכות לנצח. עברו בערך שלוש שעות מהרגע שיצאתי משרשרת החיול עד הרגע שעלינו על האוטובוס שלקח אותנו לטירונות, וסביר להניח שזה יקרה גם לכם. אמרו לכם להכניס טלפונים לתיקים, אז מה, אין להם שום סמכות עליכם. זה הזמן לעדכן סטטוס בפייסבוק (בשושו כמובן) ולראות במצלמה איך אתם נראים על מדים (גרוע, אגב). תאכלו בחדר אוכל כשיביאו אתכם לשם, נכון שזה דוחה אבל זה האוכל היחיד שתראו בקרוב. אתם יודעים, לפחות עד הטירונות.

   מתגייסים? קבלו את 20 חוקי מרפי של הצבא
   וככה הולך להיראות הבסיס שלכם, בגדול