פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   שאלה פתוחה: קריעת קרום הבתולין פוגעת בחיסון?

   וגם: עם איזה חומר כדאי לאונן כדי שלא ישרוף לי העור? ד"ר אברמוב עונה לשאלות שלכם

   אנונימית שואלת:

   חבר שלי עשה לי ביד, והחדיר לי שתי אצבעות. אני עכשיו עושה את חיסון הפפילומה, ואני יודעת שזה לא תופס אחרי שקרום הבתולין נקרע, וקראתי במדור שאם מכניסים שתי אצבעות הוא יכול להיקרע.

   אני ממש מפחדת שהוא נקרע לי ואני לא יודעת על זה, והחיסון לא יתפוס. אני לא יכולה לספר להורים שלי כי אני מתביישת ולא יודעת איך אני לבדוק את זה. מה לעשות?

   ד"ר אברמוב עונה:

   אין שום קשר בין הצלחת החיסון לבין קריעת קרום בתולין. אם את רוצה לבדוק אם את בתולה, פני לבדיקת רופא נשים, או בקופת חולים או ב"דלת פתוחה" באזור מגורייך. אבל בכל מקרה המשיכי לעשות את החיסונים כסידרם.

   בן 15 שואל:

   אני מאונן בקביעות כל יום בערך. לפני כמה ימים התחילו להופיע לי שפשופים באיבר המין. כשאוננתי זה שרף, ובמהלך היום זה לפעמים מגרד. האם זה קשור לזה שאני מאונן בלי חומר סיכה? איך אפשר לטפל בזה?

   ומה זה חומר סיכה בעצם? סבון או קרם? ובמה זה עוזר?

   ד"ר אברמוב עונה:

   נראה שהשפשופים שיש לך נגרמים מאוננות חזקה ללא כל חומר סיכוך.

   חומר סיכוך זה ג'ל שאפשר לקנות בכל בית מרקחת בדוכן של הקונדומים, או שמן כמו שמן תינוקות או שמן שקדים. אל תשים קרם גוף שמכיל כימיקלים ריחניים - ובוודאי שלא סבון, שייבש את העור עוד יותר.

   בת 20 שואלת:

   היה לי חבר במשך שנתיים, ואחרי שקיימנו יחסי מין כאב לי מאוד בנרתיק וגם האזור התנפח לי. חשבתי שאולי הבעיה היא בקונדום, אבל ניסינו גם בלי - וזה עדיין כאב.

   עכשיו אנחנו כבר לא ביחד, והתחלתי לצאת עם מישהו אחר וקיימתי איתו יחסי מין, וגם איתו ממש כואב לי אחר כך!

   הלכתי לרופאת נשים והיא אמרה לי להשתמש בווזלין או בשמן, אבל גם זה לא עוזר, ואני כבר לא יודעת מה לעשות.

   ד"ר אברמוב עונה:

   כדאי לפנות לבדיקת רופא המומחה למחלות העריה. יכול להיות שאת סובלת מווסטיבוליטיס, שזו תגובת רגישות יתר בכניסה לנרתיק. זוהי בעיה שדורשת טיפול משולב, אבל ניתנת לפתרון. בינתיים נסי למרוח משחה מאלחשת, אזראקאין 5, חצי שעה לפני חדירה.

   בת 17 שואלת:

   עברתי אונס בילדות, במשך כמה שנים, והטרדה לפני כשנה וחצי.

   מאז, כשאני שוכבת, אני לא מקבלת אורגזמה, לא כיף לי ואני לא נהנית. אני מרגישה כמו גופה עם דופק. מה עושים עם הדבר הזה? אני כן רוצה ליהנות ולחוות את הצד הטוב של הסקס.

   ד"ר אברמוב עונה:

   חשוב לדעת אם אחרי האונס שחווית היית בטיפול נפשי, ועיבדת ואיבדת את החויה השלילית הזו. אם לא עשית זאת, זה הזמן – פני לאגודה לנפגעות תקיפה מינית ובקשי הפניה לטיפול אצל פסיכולוגית המומחית לנושא. גם מרכז "לטם" באיכילוב נותן מענה, אבל רק לתושבות תל אביב.

   במידה וכבר עברת טיפול, פני לשיחות עם סקסולוגית. יש בכל קופת חולים, ובכל בית חולים גדול יש מרפאה סקסולוגית. בנוסף יש אתר של האגודה לטיפול מיני, עם רשימת מטפלים.

   יש לכם שאלה לד"ר אברמוב? צריכים עצה בנושא מיניות?

   שלחו לנו, בציון הגיל שלכם בלבד, וד"ר אברמוב תענה גם לכם!

   הלינק לא עובד לכם?

   שלחו לכתובת zonesupport@walla.net.il

   "שאלה פתוחה" עם ד"ר אברמוב - בכל יום ראשון בוואלה! ZONE

   בטור שעבר: איך מתכוננים לסקס ראשון?