פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   "דמדומים" מאל"ף עד תי"ו

   לכבוד הסרט האחרון של "דמדומים" - סיכמנו לכם את הסאגה מ-א' עד ת'. אל תצפו למצוא "סקס" ב-ס'

   רוצים כרטיסים במתנה לסרט החדש של "דמדומים"? כנסו - יום אחרון למבצע!

   א' - אדוארד

   הערפד הראשי של הסאגה. אדוארד נדר איזה נדר על-זמני כשהוא נולד ושמאייר שכחה לספרלנו, להיות סופר-דרמטי –תמיד. איזה עוד תירוץ יש לו לבהות באהובתו כשהיא ישנה? או להריח את הריח שלה באמצע הרחוב בזמנו הפרטי? גם השחקן רוברט פטינסון עלה על זה, לכן הוא מגלם את אדוארד לעילא. עדיין לא קונים את זה? תיזכרו במשפט הבא "ובכך האריה התאהב בכבשה, איזה אריה מזוכיסט ואיזו כבשה טיפשה", כאילו מה?

   רוברט פטינסון בתפקיד אדווארד קאלן בדמדומים 3 – ליקוי חמה (imdb)
   (צילום: IMDB)

   ב' - בלה

   הבחורה הראשית של הסאגה. חולה במניה דיפרסיה מסקרנת מאוד, אבל אין לה יכולת ורבלית לספר לנו עליה. היא כבולה למשולש אהבה די שטוח של רגשות, כשאדוארד מושך לצד אחד, ג'ייקוב לשני ומזג האוויר לצד השלישי. כן כן, מזג האוויר, ראו ערך. חוץ מזה היא חיה בסרט שההורים שלה הם שום דבר חוץ ממטומטמים למרות שהם ממש לא.

   מתוך הסרט דמדומים 2: ירח חדש (יח"צ)
   (צילום: יח"צ)

   ג' - ג'ייקוב

   איש זאב, הקדוש המעונה של הסדרה. מה שלא יקרה, בראש הרשימה שלו נמצא אושרה של בלה, והיא מצידה מכירה בכך, מודה לו, וזורקת אותו לקרשים בשביל הוונאבי אריה ההוא מהאות א'. נגזר עליו להיות זאבאדם לנצח, ואלוהים יודע כמה זה מסובך. יותר גיבור טראגי מזה אין.

   מתוך הסרט דמדומים 2: ירח חדש (יח"צ)
   (צילום: יח"צ)

   ד' - דם

   דימוי די מעניין לחטא הקדום בצורתו הערפדית, משהו שצריך להשיג למרות שיודעים שאסור. הדם הוא האוכל המרכזי של כולם, ובכל פעם מסמל בדרך כזאת או אחרת הרבה יותר מזה. במבט של מורה קול לספרות, הדם הוא מוטיב חוזר שמניע שוב ושוב את העלילה קדימה. ראו ערך, חתך נייר.

   דם אמיתי

   מצטער, זה פשוט מוצלח יותר. אלן בול, תעשה לי תסריט.

   ה' - הריון

   בסרט השלישי בלה נכנסת להריון. זה מגעיל. ממש. מגעיל. בייחוד בסוף. והסוף המגעיל מגיע אחרי שלושה חודשים ולא תשעה. אמרתי כבר שזה מגעיל?

   ו' - וג'טריין (צמחוני)

   בדיחה לא כל כך מצחיקה של אדוארד. ערפד שלא אוכל אדם הוא צמחוני. איפה המצחיק? כנראה מתחבא ביחד עם החיוך של קריסטין סטיוארט.

   ז' - זאב, אדם

   מה שקרה זה שסטפני מאייר, מחברת הסאגה, קפצה מעל הפופיק בגלל התרומה העצומה שלה להייפ של ערפדים, חמדה לעצמה תחום נוסף של המיתולוגיה הנוצרית ובכך סיבכה סיפור מסובך עם עולם שלם נוסף של זאבי אדם. מיותר? אולי. מצד שני, הביא לנו את ג'ייקוב אז בכיף. לפרוטוקול, ההייפ של זאבי האדם נכשל קשות, אולי חוץ מטין-וולף המשעשע.

   ח' - חתך נייר

   כי זה יותר סימפטי ממחזור.

   ח' - חתונה

   ראו ערך "סקס".

   י' - ירח דבש

   וואחד טוויסט בעלילה. קודם שוכבים ורק אחרי זה יש משחק מקדים די מעייף גם לנו וגם לבלה. אז בלה הולכת לישון ואדוארד רואה את הסרט האהוב עליו בלייב שוב, "בלה ישנה".

   כ' - כוח על

   רעיון ממש יפה, ואחד היחידים שאפשר להחשיב מקורי, של סטפני מאייר. כשאדם כלשהו הופך לערפד, תכונה מרכזית של האישיות שלו מקבלת מעמד של כוח על. לדוגמא, אדוארד יכול לקרוא מחשבות. בלה, שמסיבה מסתורית חסינה לקריאה שלו, מקבלת כוח על ערפדי בצורת יכולת להגן על אנשים מהקריאה החודרנית הזאת.

   מ' - מזג אוויר

   עוד אמצעי אמנותי לא כל כך מתוחכם בעלילה. אם מזג האוויר נחמד, העלילה תתקדם לכיוון נחמד. אבל אם יורד גשם והשמיים מלאים עננים, הערפדים יוצאים החוצה ודברים פחות "שמשיים" קורים. לשאלתכם, תמיד יש גשם, קיץ זה פיקציה.

   נ' - ניתוח קיסרי (זהירות, ספוילר קיסרי)

   אז למה ההריון (ראו ערך) כל כך מגעיל? מעבר למה שהוא עושה לבלה (פאקינג 12 ביצים, את אוהבת את אדוארד, ביצים לא אמורות להיות הקטע שלך), הסוף פשוט דוחה. תינוק חצי ערפד חצי אדם + מערכת רבייה של אדם = אאוץ' כפול מיליון. למה לעזאזל היינו צריכים את הוויז'אל של קריעת הבטן והפות עם הציפורניים והשניים של התינוק באמצע הקריאה הסנטימנטלית שלנו, למה? מגעיל כבר אמרתי?

   ס' - סקס

   אין. בלה היא נימפו בהכחשה, או שהיא תמימה וטיפשה מדי להבין מה זה. אבל חוץ מזה כלום. להלן, "והם הפכו לישות אחת. למחרת בבוקר...".

   למזלנו יש בעולם הזה כמות עצומה של אנשים מוכשרים, ואותה כמות של פסיכופתים ספרותיים, ובדיוק בשבילם המציאו את ה"פאן-פיקשן", ספרות מעריצים. כל מה שחסר בספרים ויותר - נמצא באינטרנט. חיפוש נעים, עדיף בלילה בדלת נעולה. הי, ככה התחיל "50 גוונים של אפור".

   דמדומים: שחר מפציע, חלק ראשון (יח"צ)

   ע' - ערפד

   לא הרבה יודעים, אבל ברחבי העולם הזה יש אינספור דרכים ליצור ערפדים. סטפני מאייר בחרה דרך ידידותית יחסית: מוטציה שבעקבותיה יש יותר כרומוזומים-שטות-כלשהי. ערפדים, והם אומרים את זה בעצמם, הם אנשים משופרים, על-אדם, יש להם כח וסיבולת, תוחלת חיים ארוכה ולטענתם גם תכולה רגשית עמוקה, אבל יש מי שיחלקו עליהם.

   פ' - פורקס

   השם של העיירה הראשית בעלילה. כל הזמן מעונן שם ויורד גשם, וזאת הסיבה לכמות הערפדים, שהם הסיבה לכמות הדרמה האינסופית. ראשי התיבות של העיירה בעברית – "פורנו ורידים קל בספר". או לחילופין, פרידות ורגשות קורים ספונטנית. אם יש לכם עוד רעיונות, תכתבו לנו.

   צ' - צרחה

   זהו התדר היחידי שמעריצות "דמדומים" יכולות לייצר באולמות הקולנוע, התורים לקניית כרטיסים וחנויות הספרים. התופעה זכתה לסיקור נרחב ומגוון פארודיות. העיקר שהן נהנות.

   ק' - קריסטין סטיוארט

   יכולת משחק? אין. ציצים? אין. אישיות? רק ב-9גאג. ואף על פי כן, היא עושה היסט(ו)ריה.

   ר' - רנסמיי

   בתם של אדוארד ובלה. יש לה אותו מספר כרומוזומים כמו לג'ייקוב והיא סוג של פרס הניחומים שלו. אתם יכולים להוסיף לזה שהיא ההתגשמות הסופית של כל הסדרה הזאת, שכמובן סובבת סביב אדוארד ובלה, אבל זה אובר-תגינג מטורף.

   ש' - שינה

   נקודת הדמיון היחידה של הסדרה הזאת לטרילוגיית "שר הטבעות" היא הנטייה של פרודו להתעלף ו/או כמעט למות בכל הזדמנות, ושל בלה - לישון. בשניהם העניין הזה מניע את העלילה, פחות של הדמות הראשית ויותר של כל שאר החשובים מסביב. למזלו של פרודו, אף אחד לא בוהה בו כמו אדוארד.

   ת' - תלות

   רצינות, רגע: סוגיית התלות היא כנראה הסאבטקסט הכי עמוק ומשמעותי ב"דמדומים". בלה ואדוארד אולי נולדו בהפרש של מאה שנה, אבל מהרגע שנפגשו - 100 אחוז מהחיים, השפיות והאושר שלהם תלויים אחד בגורלו של השני. התלות היא אף פעם לא פרי בחירה, לפעמים מכחישים אותה ולפעמים מכירים בה יתר על המידה, היא לפעמים היא שוברת מוסכמות ועושה הדים ולפעמים היא מסעה הפנימי של הדמות בדרך הגילוי והמיצוי העצמי. סטפני מאייר הטיבה לזקק את האספקט הזה מחייו של הנוער במאה ה-21, ולהחדיר אותו לדנ"א של סדרתה מבלי לשכוח את כלל היסוד החשוב ביותר ביקום כולו – האהבה תמיד תנצח.

   נפרדים מ"דמדומים" ב-ZONE:

   טירוף באירוע מכירת הכרטיסים ל"דמדומים" - היינו שם!
   איך הפסקול של "דמדומים" השפיע על הסאגה?
   קורע: תקציר "דמדומים" בקומיקס
   תקציר "ירח חדש" בקומיקס
   תקציר "ליקוי חמה" בקומיקס

   אילוסטרציה (רחלי רוטנר)