פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   תשמרו על עצמכם

   כשמעליבים אתכם באינטרנט, זה לא נעים. כשהופכים את זה להתעללות, זה כבר רציני. אייל, מתנדב ב"שומרי המסך", מספר על מקרים שהיו באמת

   אולי יצא לכם לחוות את זה: אתם מעלים תמונה לפייסבוק, וחצי עולם כותב לכם תגובות מסוג של "כמה אתה אוכל לעזאזל" או "איזו פרחה חברה שלך". חבר כותב סטטוס ומיד כל הפרנדז שלו מבהיר לו עד כמה זה לא מצחיק (וכמה הוא בן של זונה הומו ושיסתום ת'פה ולא יציף את הפיד). לפעמים זה סתם לא נעים. לפעמים זה הרבה יותר מזה.

   יש לזה שם: "בריונות רשת" – וכנגד זה פועלים קבוצה של 200 צעירים איכותיים שנבחרו בקפידה על ידי גוגל. הם נקראים "שומרי המסך".

   המשימה שנתנו לשומרי המסך היא פשוטה: לפעול נגד סוגי בריונות ברשת ולהגביר את המודעות כלפיה. את המשימה הזאת, כל אחד מאיתנו - שומרי המסך, מילא בדרך שונה. יש כאלה שהכינו סרטוני הסברה, חלק הדריכו בנושא וחלק הקימו קו פניות. הנה כמה מקרים שקרו – ועדיין קורים, בצורות כאלה ואחרות.

   טקטוקית

   זה סיפור על ילדה רגילה, עם "טיקים" – התכווצויות פתאומיות בעיניים. החברים שלה צחקו איתה על זה הרבה, והיא זרמה. בשונה מרוב הסיפורים על צחוקים הדדיים, כאן הם גם הוסיפו קבוצה בפייסבוק על שם טקטוקית, והפכו את זה לבדיחת רשת. "טקטוקית", בתגובה, ניסתה לחתוך לעצמה ורידים.

   תמונת הביקיני

   סכסוך בין שני חברים בכיתה ז', הוביל לתעלול בלתי מזיק: אחד מהם ידע לעבוד בפוטושופ, והוא לקח את הפנים של החבר והצמיד אותן לתמונת אישה עם ביקיני. עד כאן – סתם בדיחה של ילדים בכיתה ז'. עד לרגע שבו "ילד הביקיני" פגש כמה אנשים שצעקו לו "היי, אתה עם הביקיני, נכון?". התברר שמייל אחד שנשלח עם התמונה התפשט והגיע לעשרות גולשים. זה לא עזב אותו עוד הרבה זמן.

   קבוצת הפייסבוק שהרסה הכול

   אורי (שם בדוי) בן ה-12 סבל מהתעללות בכיתה שלו, כששאר התלמידים נהגו לרדת עליו, לקלל אותו ולהרביץ לו. בנוסף, הם החליטו לפתוח קבוצה בפייסבוק בשם "אורי בן של זונה". המצב שלו בעקבות הקמת הקבוצה היה חמור כל כך, שהוא נאלץ לעבור בית ספר, כדי להצליח לפתוח דף חדש.

   נתקלתם בבריונות ברשת? יש לכם למי לפנות: כנסו ל"אמנה החברתית" שנעשתה במסגרת הפרויקט ושתפו שם הכול.

   כך תשמרו על עצמכם: כללי הזהירות בפייסבוק