פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   לראות את האור

   הבן/בת זוג פתאום חוזר/ת בתשובה. מעולה ומקסים או סיבה להיפרד? אלאור חושב שזה נפלא כשהחברה מתחזקת, שירה תזרוק אותך אם תתחזק, ואתם?

   (צילומי אילוסטרציה: shtterstock)

   הצד שלו: מסע של התחזקות משפר את הזוגיות

   פתאום מפציע יום חדש, הגירלפרינד חוותה הארה רוחנית בסיור חנוכיות בירושלים והחליטה להתחזק, שלא לומר לחזור בתשובה. מה עושים? הכל הולך להשתנות, הגבלות, חוקים, מנהגים. מותר לגעת? אסור? מה קורה פה?

   אז יש כאלה שיאמרו שהדיון אינו שייך לי, כי אני עצמי דתי ומבחינתי זה יהיה מעולה כשאני ובת זוגי נהיה באותה רמה דתית. אך כל התחזקות יוצרת פער, ועל כל פער קשה לגשר.

   אני בעד חופש הבחירה, שכל אדם יעשה מה שטוב לו, בתנאי שזהו באמת שינוי אמיתי ועמוק ולא סתם עוד איזו פוזה לחברה(כן, גם אלה שלובשים פתאום כיפת נחמן נחשבים). האינטרס שלי הוא שהחברה שלי תהיה מאושרת ושלמה עם עצמה ולכן אני צריך לקבל בחיוך וברצון אי אילו שינויים שהיא מרגישה לנכון לעשות.

   אך גם בואו נודה בזה, אם בת הזוג הופכת להיות דתיה או חזקה יותר, האם זה באמת נורא? ממש לא. זה רק מאפשר לכם, בתור בני זוג, להתמודד עם סיטואציות ומצבים שעוד לא התמודדתם איתם. הדת מוסיפה ערך ותוכן, שבוודאי שזה דבר טוב. אז תקופת ההסתגלות תהיה מעט קשה ומלווה בדילמות חדשות, אך היא תהיה מאוד מגבשת ומחזקת.

   (אלאור ליכטצייגר)

   בטר שעבר הם התווכחו בעד או נגד לקיים שיחות נפש בלילה. אתם קבעתם: בעד!

   הצד שלה: חפש את עצמך לבד, תודה

   החבר שלך שם כיפה ושולח אותך לשבת בחלק האחורי באוטובוס. פתאום כבר לא נעים לו לאכול בבית שלך, הבגדים שלך לא מוצאים חן בעיניו וגם להתמזמז איתו אי אפשר יותר - חזרה בתשובה קוראים לזה.

   כל מה שהכרת עומד להשתנות, היחסים בינכם יקבלו תפנית שמעולם לא חשבת עליה. פתאום כל הנחות היסוד של הקשר שלכם עומדות במבחן: איך מתנהגים? על מה מדברים? והאם בכלל מתאים לי להיות כרגע עם מישהו שחוזר בתשובה?

   חבר דוס זאת לא בעיה, כי אתם כבר באים לקשר מתוך ידיעה שכל אחד מכם שונה ומההתחלה אתם מבינים שאתם הולכים לעבור הרבה על מנת לגשר על הפערים. חבר שחוזר בתשובה הוא בדיוק ההפך מזה - הוא מבולבל, הוא מחפש את עצמו, הוא בתהליך מאוד גדול של שינוי.

   צריך לדעת שרוב הקשרים שלנו בגיל הזה הם קשרים של מעבר, הם דרכים טובות להעביר את הזמן. אם את לא חושבת שהקשר בינכם באמת יוביל לדירה בראשל"צ שלושה ילדים ו"אושר ועושר עד עצם היום הזה", לא בטוח שתרצי להתמודד עם הסיבוכים שקשורים לחזרה בתשובה של החבר. אז אפשר להבהיר לו יפה: אני אוהבת אותך ומכבדת את הבחירה שלך, כשתחליט אם אתה דתי או חילוני אז נשב ונחשוב על איך משנים את הקשר שלנו, אבל קודם תמצא את עצמך.

   (שירה הדס נקר)