פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   חגית יאסו זכתה: מי היה מאמין?

   סער היה כל הזמן בעד חגית, והנה חלומו התגשם. למרות שדוד לביא נתן ביצועים טובים יותר משלה. מה זה חשוב, העיקר שהצליחו להשכיח מאיתנו את הפאדיחות של העונה

   כוכב נולד הגיעה אמש למקצה הסיום שלה כשהיא נוצצת מתמיד, כשהטעם המר מפרשת ההצבעות כבר כמעט נשכח, מוכנה בדריכות שיא לרגע האמת שלה.

   תכנית הגמר התשיעית של התכנית אמש במבחן מאתגר: להתעלות בצורה אלגנטית מספיק על כל האירועים שסבבו אותה: המוות של איימי ווינהאוס, מפגן מחאה מרשים בן 15,000 איש בליבה של תל אביב, ועוד כמה אייטמים קצת יותר בעלי חשיבות מעוד גמר של עוד תכנית כמו "כוכב נולד". האם הם הצליחו? אפשר לומר.

   הכוכבת הנולדת: חגית יאסו

   צריך לומר את זה: הזכייה של חגית יאסו אמש היא אחת ההפתעות המהדהדות של התכנית הזאת מזה שנים, ולא רק בגלל איך שהגמר הזה התפתח.

   בפער הזוי משהו של 20 אחוזים ובאירוע שסותר כל תחזית, סקר או נבואה מוקדמים, לקחה אמש חגית יאסו את כוכב נולד 9. זה היה נגד כל מה שקרה בערב הזה עד לאותו רגע: בגלל ההתרגשות, הביצועים שלה היו קצת בטעם של "כבר היו לה כל כך הרבה יותר טובים מאלה בעונה המאוד ארוכה הזאת", אולי כמו כל הגמר הזה. יש מצב שגם יאסו יודעת למה ההופעות שלה אתמול, שהיו ביצועי גמר מופלאים בפוטנציה, פשוט לא היו כל כך בשיאם המתבקש ("מדברים בשקט", שהגיע כסולו שני היה יכול לתקן את זה בצורה משולמת; בסוף גם הוא נכנע להתרגשות המטורפת בחייה, שלא לדבר על ההחלטה הנועזת להסתפק בסוליקו רגוע עם הפסנתר המקולקל של מיטלמן כמשהו שהולם את המעמד).

   כבר רצינו לעודד אותה שזה לא נורא. שמי יזכור את הערב הזה במבחן הזמן, ושזה בכלל לא היא – זאת הרוח החיפנית המעצבנת. אבל היא, אחת שתפסה אוטובוס במקרה, הגיעה לאודישן הראשון שהיא בכלל לא מוכנה והוכתרה בלי לשים לב לאחד הריגושים של העונה המפוספסת-לפרקים הזאת, ניצחה אתכם, ניצחה את כולנו, בצורה שכנראה רק היא יכולה. היינו כחולמים?


   חגית יאסו, בראיון לפני חודשיים: "אני אגיע לגמר, בעזרת השם".

   המקום השני: דוד לביא

   עשרות המצלמות שהוצבו אמש באזור חוף הסטודנטים קלטו את זה מצוין: דוד לביא היה לחוץ בטירוף אתמול. בחירות השירים הלא-טיפוסיות-לגמר שלו שלו הספיקו לחזק יותר את התחושה לפיה הבחור ינצח. אלא מה, גם הוא לא יודע איך התפלק המקום השני, ואיך מה שנשאר לו מכל זה הם רק דברי הנחמה של מירי מסיקה על הבמה.

   שמחתי באמת שלביא בחר דווקא ב"פנים ושמות" (שיר ענק של אחד היוצרים שאנחנו יותר צריכים להעריך כאן) לחלק הראשון של הערב אתמול. השיר הזה קיבל אמש, בזכות לביא, ריפייט לא צפוי של מופע אצטדיונים. העיבוד שלו לא היה מגה-פצצת-דרמה-ומלא-פאוזות כפי שחשבתי שיהיה, ובכל זאת הוא הצליח להביא אותו בסופו של דבר לעמדה שבה הוא היה הכי קרוב לשלמות בחלק הזה של הגמר.

   אותה מגמה נמשכה גם בשלב הדו קרב (שהיה הראוי ביותר לחתום את העונה הזאת) ל"מבול" ,אחד השירים היפים הפחות מיינסטרימים ששמעתם בחייכם: גם הוא לא קיבל עיבוד מפוצץ ונשאר אינטימי כמו שהוא באמת, גם בו לביא היה מפוקס כמו שד וכן, גם בו הוא הצליח להישאר יותר טוב ובעיקר קול מיאסו. אם לא הבנתם, הוא היה בדרך הבטוחה להיות הווינר שוט של הערב.

   זה נגמר בהפסד חצי סנסציוני, הפסד ששלח את לביא וקהל אוהביו להתמלא בתקווה בדיוק לקראת אותם ימים מהם חושש כל יוצא "כוכב" אחר: הימים של אחרי.

   משום שמבחינת רבים רבים, דוד לביא הוא הסיפור והצידוק של העונה האחרונה. זו הסיבה שבגללה הסוף של לביא אמש הוא לא באמת סוף רע, לכן לביא יצטרך אותם כל כך, ובדיוק בגלל זה הוא עוד יותר יצטרך לפרוח בהם, כדי להוכיח לנו שהעונה הזאת הייתה שווה לו את זה. לנו יש כבר עכשיו תחושה שהיא הייתה שווה מאוד.

   המקום השלישי: לירון רמתי

   לירון רמתי בחר אמש אולי את שיר הגמר הכי טוב שאף אחד לא בחר; לא רק בעונה הזאת, אלא לאורך כל טרילוגיית "כוכב" לדורותיה. "ארץ חדשה" היה אמור להיות במקור השיר השני שרמתי ישיר בערב הזה (חשש מבוסס משהו לפיו הוא לא יגיע אליו הפכה את הקלפים, כנראה) וגם בלי קשר פשוט מדובר בשיר אדיר בפני עצמו, שלא ברור איך אף אחד לא חשב לעשות אותו במעמד כמו זה לפני.

   רמתי לא נפל עם הביצוע הזה – זו משימה קשה מדי גם בשביל ה"עייפות הקולית" שלו, כהגדרת מרגול – אבל גם בערב הזה וגם עם השיר הזה, בו ציפיתי שרמתי ייתן לעצמו איזה רגע מזוקק של שירה גדולה מהחיים, הוא הפיק בעיקר ביצוע רמתי קלאסי עם אותם גלים לא גבוהי ו/או הגשה שלא נותנת לו לשיר חזק מדי. תנאי הגמר המרשימים גרמו לזה להישמע לא רע, מה שהספיק לו בכל זאת רק למקום שלישי שלו בערב הזה, בדרך לדו קרב האמיתי של לביא מול יאסו. במקרה שלו, אגב, לא יהיה מופרך לחשוב איך הסוף הזה יתפתח בעתיד הלא רחוק להתחלה של קריירה מנצנצת וקרובה מאוד באופק.

   הגמר עצמו: לא משהו

   אפשר להתחיל מהשורה התחתונה: זה לא היה מהמוצלחים שבגמרי כוכב נולד לדורותיהם (הגמר אשתקד, לצורך השוואה, היה טוב ממנו). אז נכון, הכול היה מתוקתק בצורה מפחידה, הזיקוקים יצאו מהמקום בדיוק בזמן שהיה צריך, צביקה הדר דיקלם את משפטי ה"זה מעולם לא היה צמוד כל כך!" בצורה מושלמת, פרסומת הגמר נמכרה במספיק כסף - ועדיין בסוף נשארנו עם התחושה שכבר ראינו טובים יותר. כנראה בגלל ביצועים שלא היו בשיאם, או לא תאמו את בחירות השירים שלהם.

   מה שכן, קטע ביזארי כמו זה שהציג את רותי והמעטפת היה שווה ממש את הכול, בטח אם מדובר בהופעת בכורה שלו בגמר כוכב או בגמר של תכנית טלוויזיה כלשהי בישראל או בעולם.

   פינת השופטים

   לערב אחד הרגישו שופטי כוכב נולד איך זה לא להיות המנה העיקרית של הערב. הם הופיעו בהבזקים מעטים יותר להופעות קצרות יותר (מלבד מירי מסיקה, המחרוזת ושבירת הדיסטנס). ברגע האמת וכשהיה צריך את ההכרעה החותכת שלהם, הם (כלומר מסיקה) נתנו תשובות מתחמקות כמו "איך אפשר לבחור, הם כל כך שונים". ובסוף כל זה, עוד בכלל לא ברור אם המפגש שלהם אמש היה האחרון בהרכב הנוכחי. נתראה בכוכב 10?

   תודה שהייתם איתנו לאורך כל העונה הזאת. לנו היה לעונג.

   בטור של סער בשבוע שעבר: חגית צריכה לקחת

   סקר רחוב שעשינו קבע שדווקא דוד לביא יהיה המנצח

   ומה אתם חשבתם על הניצחון של חגית אתמול? הצביעו