פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   שנה פ33ה!

   במקום הסיכומשבוע הרגיל, סער מסכם את שנת 2011. הטרגדיות, הפשלות וגם רגעי הנחת: כולנו היינו שם

   שנה פ33ה!

   אנחנו בדרך כלל אוהבים לסכם שבוע, אלא שהשבוע, כמה אירוני, נגמרת שנה. לאור זאת לקחנו על עצמנו בסוף השבוע הזה מטלה מעט יומרנית: לקבוע לעצמנו את 10 האירועים שהיו פס הקול והמראה של השנה הלועזית החולפת, שהייתה מלאה באירועים, זיכרונות, תמונות ורגעים שנאפסן לעצמנו לנצח במחסן הגדול של החיים.

   השריפה שכילתה

   כשהשריפה ליד המזבלה בעוסאפייה פרצה לפני כחודש בגלל בדל סיגריה או נרגילה, אף אחד לא תיאר לעצמו שהיא תגבה את חייהם של 44 אנשים, ותהפוך את הירוק של הצפון לפיח מטלטל. מאות כבאים, עשרות מטוסים וסופר טנקר אחד ניסו לחסל את האש שגרמה לנו להבין, אולי לראשונה, שהעולם דווקא יודע לאהוב אותנו כשצריך. ארבעה ימים של שריפת ענק עשו את זה, העלו את השאלות שאף אחד לא טרח לשאול לפני ובעיקר צרבו בחייה של המדינה הזו עוד אסון לאומי,שסידרו לה חודש אחרון של 2010 עגום, שרוף וחבול מאי פעם.

   נשיא, אנס?

   לא רבים זוכרים מה הייתה יריית הפתיחה של הפרשה שמלווה לנו כותרות העיתונים מאז 2006. משה קצב הגיע למשרדו של מני מזוז, אז היועץ המשפטי, והתלונן שסוחטים אותו. ארבע שנים אחר-כך, יומיים לפני 2011, הורשע מי שהיה הנשיא העממי והחם עם ה-ר' שקיבל אזרחים בסוכת הנשיא בירושלים, בשני מעשי אונס, בהטרדה מינית ובמעשה מגונה. בית המשפט קבע שאחד מנשיאי ישראל לדורותיה, הוא גם עבריין מין. וגם בפרספקטיבה של יממה, אפשר להבין שאין דרך עצובה מזו לסגור שנה.

   הלו תל אביב

   2010 הייתה השנה שבה לצד המשברים התדמיתיים וההברזות האמנתיות (מישהו אמר אלביס קוסטלו?), היו פה גם כאלה שגרמו לנו להרגיש חלק. אלטון ג'ון הגיע עם המשקפיים והפסנתר. ריהאנה הקפיצה בני נוער מתנדבים בבלומפילד, בעוד מטאליקה פוצצו את רמת גן בהדי מוזיקה שחורים. הלו תל-אביב, נתראה נקסט איייר.

   ווקה ווקה

   הוובוזלות. החשש ממעשי הביזה. הרמה הלא איי איי, ושוב הוובוזלות. לכמה רגעים היה נדמה שהמונדיאל של 2010 יירשם בספרי הימים כאירוע שלא מימש את הפוטנציאל שלו, ושלא עמד בציפיות של כולם. אלא שבדיוק ברגע הזה הדברים הצליחו להתחבר לידי האטרקציה של השנה: פול התמנון ניחש 8 מ-8, גרמניה נתנה שואו עם 4-0 ענק על ארגנטינה ושער ניצחון מולטי דרמטי הובקע בהארכה. דליקטס.

   והתשובה היא...

   בדיוק באמצע המרתונים בבית ספר שניסו לגרום לנו להבין מה תחום ההגדרה, זה תפס אותנו. בשנייה שהכי לא היינו מוכנים אליה, משרד החינוך הבין שקיבל את המכה לה הכי לא ציפה. הבגרות במתמטיקה הודלפה, שוחברה מחדש, התחילה באיחור ולבסוף גם זיכתה אותנו בפקטור. הכי 2010.

   והזוכה הוא...

   קרבות הסער-אלירז וזכיית המן-תפילה קורסת של דיאנה גולבי ניסו להוכיח בשנה החולפת לכל מי שכבר הספיד את הז'אנר שזה היה טו מאץ' מוקדם. שיאי רייטינג שוב פוצחו, האח הגדול כבר בעונתה השלישית וכוכב מתכוננת לתשיעית, ומעבר לכולם, נראה שהם יצאו שוב הזוכים הכי גדולים.

   Come on!

   שחר פאר חוותה משבר אישי ומקצועי גדול מימדים ב-2009. היא נדחקה עמוק אל מחוץ לטופ, הפסידה לשחקניות שהיו ממש ממש מחוץ לטופ, והרהורים על כך שזהו סוף פרק הטניס של חייה חלפו בראש. אלא שאת 2010 סיימה שחר בשיא העוצמה, כשהיא במקום ה-13 בעולם, ומרחק נגיעת מחבט מהטווח שתמיד רצתה להגיע אליו ולא הספיקה: הטופ 10.

   יצאו מהארון

   גם זה קרה השנה: הראל סקעת יצא מהארון, וגם יהודה פוליקר. שניהם עשו את זה בפורמט דומה של סרטים טלוויזיונים, והחליטו ללכת עם האמת שעד השלב הזה התחבאה משיקולים השונים. את השנה החדשה שניהם פותחים עם שיר חדש בלב, ועם שד שכבר הספיקו להוציא משם.

   אריאל

   מי תיאר לעצמו שפתיחה של היכל תרבות תיכנס בכבוד לאחד מאירועי השנה? מי חשב שאריאל, אולי לראשונה בחייה, תעמוד במרכז הכותרות? סערת אריאל עוררה אנשי במה שמחו נגד הופעה שם, את לימור לבנת שיצאה נגדם ואת רשימת האמנים הנגדית, שטענה שתופיע בכל מקום, מול כל האנשים. כל אלה העלו כמה סימני שאלה מוסריים, והכל תוצרת בית של 2010.

   פעילי שלום?

   קראו לזה הסתבכות בלב ים, אלא שפרשת אניית המרמרה, הברדק הימי, מבצע הקומנדו, החיילים שהוכו והפעילים שנהרגו הצליחו יותר מכל להוות עבורנו עוד נקודה לא רצויה בדרך, עוד עוגמת נפש מעציבה ומעצבנת ובעיקר, תקלה שהצליחה להקים עוד וועדת חקירה ממלכתית. נקווה שב-2011 כבר יצא ממנה משהו.