פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   אוטו ביאוס

   יוליה כבר מכירה את כל סוגי נהגי האוטובוס. הישמרו, אזרחים תמימים! ואל תגידו לא ידענו

   כל טינייג'ר ישראלי ממורמר וחסר רישיון מכיר אותם. כולנו סוגדים להם כשהם מגיעים בזמן, ומתעבים אותם כשהם בורחים לנו מול העיניים. לא, אלה לא פיתות עם פלאפל שהצמיחו רגליים. אני מדברת על נהגי האוטובוס כמובן! קבלו את ארבעת הטיפוסים הנפוצים, וכמה טיפים איך להתמודד איתם.

   פלאפל (ShutterStock)
   לא, לא פלאפל! משהו אחר (אילוסטרציות: Shutterstock)

   הנהג החברמן

   לא להאמין, המושב הפייבוריט שלכם – זה שסימנתם עם מסטיק ליד החלון בשורה השלישיתבקו הקבוע - פנוי, ונראה שאף אחד לא ממהר לתפוס לכם אותו. איזה מזל! כל מה שאתם רוצים זה לנחות על ישבנכם, לעצום עיניים, ולהשלים כמה דקות שינה. אך אבוי! הנהג שלכם הוא מהטיפוס החברמן. הוא מתחיל לדבר איתכם, לתחקר אתכם, לברר אם אתם נוסעים לאותו מקום כמו תמיד ואם הפריחה שלכם כבר עברה. אתם לא רוצים לפגוע בו (כדי שימשיך להחזיר עודף מדויק) ונשארים לפטפט איתו ומקריבים את פריווילגיית הישיבה הנחשקת. בקיצור, אתם חפרתם לו על הקו, ובתמורה הוא יחפור לכם את החיים.

   איך מתמודדים איתו? אוזניות! כשאתם מחכים בתור לניקוב המיוחל, אם אתם מבחינים בתסמיני החברמניות בנהג שלכם ואם הדבר האחרון שאתם רוצים כרגע זה להתאמן על כישורי שיחות החולין שלכם, הוציאו את זוג המושיעות מהכיס. האוזניות ישר משדרות מסר של דיסטנס שימנע אפילו מהנהג החברותי ביותר להשאיר אתכם עומדים על הרגליים.

   אילוסטרציה (ShutterStock)
   ירחיקו כל חברמן אכזר! אוזניות

   הנהג שעושה דווקא

   אתם כבר שומעים צפצופים באוזניים... לא! רגע! זה אמיתי, זה הצלצול! סוף סוף היום המייגע שלכם הגיע לקיצו ואתם חופשיים לחזור הביתה מבית הספר. אתם הופכים כיסא (אולי, אם אתם נחמדים) ומגיחים אל האוויר הצח, מרגישים כמו כורי פחם שלא ראו אור יום במשך חודשים. אתם מתקדמים, מברברים ומגחכים עם חברים. התחנה רק במרחק כמה צעדים, עוד מעט תגיעו הביתה לשניצל ולצ'יפס. – מוזיקת רקע דרמטית נשמעת ברקע – חלק קדמי של אוטובוס מגיח מעבר לפינה, אתם מציצים אל עבר המספר, מתפללים בכל כוחכם שזה לא יהיה הקו שאותו אתם צריכים. לא! זה הקו שלכם! אתם מתחילים לרוץ, מנסים לאזן את התיק על הגב, אתם כבר במרחק נגיעה ממנו ואז – הוא נוסע.

   הנהג ראה אתכם, אתם בטוחים בכך כי ראיתם את השתקפות קרני השטן שלו במראה. הוא עוזב במהירות ובהחלטיות, כאילו חייו תלויים בכך ומשאיר אתכם מותשים ומאוכזבים.

   איך מתמודדים איתו? כדי להתמודד עם הנהג הדווקאי יש לעשות מחקר לפני. יש קווים ידועים לשמצה בזדוניותם, ולא משנה כמה מהר תרוצו, הם ייסעו בדיוק כשתגיעו לתחנה. אז לקווים כאלה פשוט לא רצים, חבל על הבריאות שלכם. יבוא עוד אוטובוס ובינתיים תוכלו להזמין את עצמכם לאיזו גלידה איכותית.

   אילוסטרציה (ShutterStock)
   כך הוא נראה, הישמרו

   הנהג המתפרע

   הנהג המתפרע הוא המתעתע ביותר. כשאתם עולים על האוטובוס בתחנות הראשונות שלו, הנהג עוטה חזות תמימה. הוא מנקב את הכרטיסייה שלכם בפשטות ואולי אפילו מברך אתכם לשלום. אתם נושמים לרווחה, בטוחים שנפלתם על הנהג החברמן, ומתחילים לבחור מקום ממגוון המושבים הרחב שמשתרע לאורך האוטובוס הריק.

   אתם מתחילים לפסוע אל עבר המושב הנבחר וחושבים לעצמכם: "וואו! איזה כיף, אני כל כך מזליסט" אבל ראו מה זה, יש ירידה חדה לפניכם. אז הנהג המתפרע חושף את טבעו האמיתי ומתחיל לדהור לאורך הכבישים בקצב מסחרר שמגרד בגסות את המהירות המותרת. אתם עפים מצד לצד לאורך המעבר, מנסים להיתפס בכל מה שנקלע לדרככם כשלעיניכם צצים זיכרונות טראומטיים מהביקורים בסופרלנד.

   איך מתמודדים איתו? כל נסיעה עם הנהג המתפרע היא מאבק של הישרדות. כשאתם מוטלים מהדלת לשמשה האחורית, אתם סומכים אך ורק על האינסטינקטים שלכם – תיאחזו בכל מה שאפשר ותנחתו על המושב הקרוב ביותר. אני מקווה שעוד נזכה לראות אתכם בחיים.

   אוטובוס דן (שרון בוקוב)
   פחד אלוהים (צילום: שרון בוקוב)

   הנהג האדיש

   הנהג הלא אכפתי מתעורר לפני קרקור התרנגול ויוצא מהבית לרחוב הדומם רק כדי להביא אותנו בזמן לבית הספר או לעבודה. כל בוקר הוא מתיישב מאחורי ההגה ומסיע עשרות אנשים נחפזים ולחוצים. הוא מנקב אוטומטית אבל מחזיר עורף לא מדויק. הוא כנראה לא יתייחס אם תבקשו עזרה בכיוונים, אבל גם לא יהיה לו אכפת אם תעלו לאוטובוס עם גורילה.

   איך מתמודדים איתו? פשוט מאוד, לא מתמודדים. כי תכלס, אין עם מה להתמודד. אם לא תפריעו לו לעשות את העבודה שלו, הוא לא יציק לכם. רק אל תקנו אצלו כרטיסיות עם שטר של מאתיים.

   אילוסטרציה (ShutterStock)
   בהצלחה!